آناتومی استخر (بخش اول)

آناتومی استخر (بخش اول)

استخر شنا چیست؟ به طور خلاصه، استخر شنا یک سازه غول پیکر است که مقدار زیادی آب را در خود نگه می‏دارد. با این حال، هر استخر به شیوه خاص خود، متفاوت است.

برخی از استخرها بر روی سطح زمین (Above-ground) و برخی نیز داخل زمین (In-ground) قرار دارند. استخرها می توانند سطوح مختلفی مانند وینیل، کاشی، پلاستر یا فایبرگلاس داشته باشند. مهم نیست که چه نوعی استخر دارید؛ همه آنها وسیله سرگرمی و خنک‏ کردن هستند.

آب شهر در مقابل آب چاه

بسته به محل زندگی و نوع سیستم آب، مشخصات آب آشامیدنی می­تواند بسیار متفاوت باشد. تفاوت بزرگ بین آب چاه و آب شهر این است که ترکیب مواد شیمیایی آب شهر، توسط یک مرکز حرفه ای و آب چاه، توسط شما کنترل می‏شود.

آب چاه مواد معدنی بیشتری از جمله مس و آهن دارد که می­تواند برای استخر شنا نامطلوب باشد. بنابراین، با آب چاه، چندین مرحله شیمیایی اضافی وجود خواهد داشت، اما هیچ نگرانی در مورد آن وجود ندارد.

آلاینده های رایج آب

از آنجایی که اکثر استخرهای شنا در فضای باز قرار دارند، آلاینده­ های آبی یکسانی را در استخرها تجربه می­کنیم. برخی از آلاینده­ های رایج عبارتند از:

  • برگ درختان
  • حشرات
  • عرق بدن انسان، مواد آرایشی، لوسیون، روغن و …
  • میکروارگانیسم­ها مثل باکتری و جلبک
  • عناصر طبیعی مانند کلسیم، فلزات مختلف و نیتروژن

ساختار استخرهای داخل زمین

در تصویر، نصب اولیه یک استخر داخل زمین، نشان داده شده است. این شکل، محل ورود و خروج آب استخر را نمایش می‏دهد. آب از طریق اسکیمر(ها) و تخلیه(های) اصلی مکیده، به درون فیلتر پمپ شده و سپس از طریق خطوط برگشت، به استخر باز می‏گردد.

ساخت استخر

نکته: این شکل، چگونگی آرایش تمام استخرهای داخل زمین نیست، اما اصول نصب همه آن­ها یکی است. هر استخر دارای یک اسکیمر برای مکش آب به داخل و ارسال به فیلتر و دارای یک خط بازگشتی برای بازگرداندن آب به داخل استخر می­باشد.

بخش مکش استخر

  • اسکیمر (Skimmer)

اسکیمر

اسکیمرها سطل­هایی هستند که درون بتون قرار می‏گیرند و یک سبد را در خود جای می‏دهند. اسکیمر ابزاری است که آب را به بیرون از استخر مکیده و راهی سیستم فیلتراسیون استخر می­نماید. اسکیمرها باید یک سبد پلاستیکی کوچک برای گرفتن هر گونه آشغال باقی‏مانده در آب از جمله برگ، چوب و حشره، قبل از وارد‏شدن به پمپ داشته باشند.

  • تخلیه اصلی (Main Drain)

آناتومی استخر (بخش اول)

تخلیه اصلی، مکان دیگری است که آب از طریق آن مکیده و روانه فیلتر می‏شود و معمولاً در انتهای عمیق استخر قرار دارد. اسکیمر برای مکش آب از بالای استخر و تخلیه اصلی برای مکش آب از پایین استخر تعبیه شده‏اند. به این ترتیب، آب از همه مناطق استخر، تخلیه می‏شود.

تذکر: استخرهای داخل زمین قدیمی­تر، یک Main drain داشتند. دلیل داشتن دو Main drain در استخرهای جدید، ایمنی است. هنگامی که شما دو Main drain  دارید، زمانی که یک Main drain مسدود شود، عمل مکش، توسط دیگری انجام می­شود.

بخش فشار استخر

  • جت بازگرداننده (Return Jet)

آناتومی استخر (بخش اول)

این جت آب را پس از فیلترشدن به استخر برمی­گرداند. جت‏ها همچنین به هل‏دادن و یا گردش آب در اطراف کمک می­کنند و اجازه می­دهند که اسکیمر، شانس بیشتری برای گرفتن ذرات باقی‏مانده داشته باشد.

توصیه: اگر دو یا چند جت برگشتی در استخر داشته باشید، برخی از آنها را به طرف کف استخر و در یک جهت (چپ یا راست) قرار دهید. این عمل به شما کمک می‏کند یک حرکت چرخشی ایجاد کنید و به ذرات باقی‏مانده در کف استخر، ضربه بزنید.

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید