اتوماسیون استخر (هوشمندسازی)

اتوماسیون-استخر-هوشمندسازی

زمانی که که بحث استخر شنا مطرح می‎شود ، سلامت و ایمنی شناگران ، مهمترین موضوع است؛ بدین معنی که آب باید به طور منظم فیلتر شود تا از پاک و بهداشتی‎بودن آن، اطمینان حاصل شود. از این رو مهندسی حوزه تاسیسات با هوشمند سازی سیستم به انجام این امور بهبود بخشیده اند و موضوعی بسیار پیشرفته به نام اتوماسیون استخر وارد این حوزه شده است.

اگر این مطلب با دقت و توجه انجام نگیرد، باکتری‎های زیان‎بخش و میکروارگانیسم‎ها رشد می‎کنند؛ آب، سبز یا کدر می‎گردد و بیماری‎ها گسترش می بابند. به همین دلیل فیلتراسیون، ضروری است، اما سیستم‎های آنالوگ سنتی، به هیچ عنوان روشن و واضح نیستند. آن‎ها باید با استفاده از محسابات پیچیده شامل دمای آب، برنامه‎ریزی شوند و چنانچه دمای آب به هر دلیل تغییر یابد، محاسبات باید تجدید شوند و سیستم باید مجدداً برنامه‎ریزی شود. همچنین اگر در محاسبات ریاضی، اشتباهی رخ دهد، آب استخر دچار مشکل خواهد شد.

 • اتوماسیون استخر شنا به چه معنی است؟
 • فیلتراسیون نامناسب آب استخر چه مضراتی در پی دارد؟
 • مزایای سیستم‎های اتوماسیون استخر چیست؟
 • آیتم‎هایی که سیستم‎های اتوماسیون تحت پوشش قرار می‎دهند کدام است؟
 • فناوری‎های جدید با پیشنهاد راه‎حل‎های مناسب ، سبب رشد استخرهای هوشمند گردیده‎اند . امروزه هوشمندسازی استخرها می‎تواند به فرآیند فیلتراسیون آب ، کمک نماید .

سوالی که مطرح می‎شود این است که چرا اجازه ندهیم سیستم فیلتراسیون دائماً کار کند؟ این موضوع از لحاظ مالی (با توجه به هزینه‎های انرژی و مواد شیمیایی)، زیان‎آور است. سیستم فیلتراسیونی که به صورت ناصحیح برنامه‎ریزی شود، مصرف مواد شیمیایی استخر را تا سطح هشداردهنده ای بالا می برد.

خوشبختانه سیستم‎های خودکارسازی استخر، کلیه این مشکلات را مرتفع نموده است.

مزایای اتوماسیون استخر (هوشمند سازی)

تکنولوژی‎های هوشمند می‎توانند سرمایش، گرمایش، امنیت و همچنین استخرهای شنا را کنترل کنند. شرکت‎های بسیاری با ساخت اپلیکیش‎های متنوع، تلفن‎های هوشمند را مستقیماً به سیستم فیلتراسیون استخر متصل می‎نمایند. این موضوع، کاربران را قادر می‎سازد که ساعات فعالیت تجهیزات استخر را تنها با لمس یک دکمه، تنظیم نمایند. علاوه بر این، کاربران می‎توانند محاسبات خود را بر مبنای داده‎های واقعی استخر انجام دهند و همه چیز را کنترل کنند. بنابراین هیچ جایی برای خطا و نگرانی وجود نخواهد داشت. آیتم‎هایی که سیستم‎های هوشمندساری تحت پوشش خود قرار می‎دهند، عبارت‎اند از:

 • فیلتراسیون آب استخر
 • کنترل دمای آب
 • کنترل دمای هوا
 • کنترل pH آب
 • کنترل وضعیت فیلتر
 • تنظیم میزان تزریق مواد شیمیایی
 • مدیریت سیستم گرمایش و روشنایی
 • کنترل جارو رباتیک استخر

چهار مزیت اصلی سیستم‎ اتوماسیون استخر عبارت‎اند از:

راه حلی برای بهبود کیفیت آب

    یک سیستم هوشمند، بر کیفیت آب نظارت می‎نماید و اطمینان حاصل می‎کند که آب در بازه‎های زمانی بهینه فیلتر شود. همچنین تزریق مقادیر صحیح از مواد شیمیایی در مواقع مورد نیاز را برنامه‎ریزی می‎نماید. این سیستم حتی می‎تواند گرفتگی یا بسته‎شدن فیلتر را گزارش نماید.

مقرون‎به‎صرفه‎بودن

  هنگامی که بازه‎های زمانی فیلتراسیون بر مبنای داده‎های دقیق بنا شوند، سیستم می‎تواند فیلتراسیون مورد نیاز را به طور دقیق محاسبه نماید. این بدان معنی است که سیستم، تنها در آن هنگام که باید، فعالیت می‎کند و از کمترین میزان الکتریسیته استفاده می‎نماید. همچنین در مصرف مواد شیمیایی صرفه جویی خواهد شد

دوست‎دار محیط زیست

    سیستم‎های خودکار، الکتریسته کمتری مصرف می‎نمایند که معادل انتشار کمتر گاز کربن دی اکسید است. آن‎ها همچنین میزان مصرف آب را بهینه می‎کنند. یک اشتباه کوچک ـ مانند افزایش بیش از حد مواد شیمیایی ـ در سیستم‎های فیلتراسیون سنتی، می‎تواند منجر به ازدست‎رفتن بخشی یا تمام آب استخر شود. سیستم‎های هوشمند، این مشکل را نیز برطرف نموده‎اند.

محاسبات آسان

چه کسی می‎خواهد زمان زیادی را صرف محاسبات و برنامه‎ریزی سیستم فیلتراسیون نماید؟ سیستم‎های هوشمند هر دوی این موارد زمان‎بر را تنها با لمس یک دکمه بر روی تلفن هوشمند، انجامی می‎دهند. بدون شک این روش، سریعتر و مطمئن‎تر است. با یک نگاه کوتاه می‎توانید وضعیت دقیق استخر را بررسی کنید و سیستم فیلتراسیون را حتی هنگامی که در تعطیلات هستید، مدیریت نمایید.

پادکست آموزشی

شما میتوانید پاسخ سوالات فوق را در رابطه با اتوماسیون (هوشمندسازی) استخر در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast004 بشنوید :

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید