انواع پمپ های استخری و نحوه انتخاب پمپ

قلب سیستم تصفیه آب استخر، پمپ آن است. پمپ، آب خروجی از سیستم تخلیه را از فیلتر عبور داده و مجدداٌ به کاسه استخر باز می گرداند. پمپ های استخری دارای یک صافی هستند تا برگ و آشغال های احتمالی باقیمانده که ممکن است باعث از کار افتادن و یا صدمه دیدگی پمپ شود را جمع کند.

یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در تاسیسات، پمپ ها هستند که وظیفه جابجایی و انتقال آب را بر عهده دارند. پمپ های مورد استفاده در استخرها از نوع سانتریفوژ یک طبقه بوده و ظرفیت آن باید به گونه ای باشد که حداقل ۳ بار در شبانه روز آب کل استخر را سیرکوله (گردش براى فیلتراسیون) کند. پمپ های استخری باید دارای پیش فیلتر یا صافی یا استرینر باشند. علت این است که از ورود مواد جامد معلق در آب به داخل پمپ جلوگیری شود. سری پمپهای استخری IML اسپانیا همگی دارای پیش فیلتر با ظرفیت بالا می باشند که جنس آن از پلی کربنات است که جذب مواد موجود را آسان کرده. از دیگر مواردی که در عملکرد پمپها مهم می باشند جنس اجزای پمپ مانند بدنه، پروانه، دیفیوژرها، شفت و آب بندها می باشد. جنس بدنه پمپهای IML اسپانیا از پلی پروپیلن تقویت شده با فایبرگلاس است که در برابر مواد شیمیایی موجود در استخر مقاوم می باشد. این یک مزیت است نسبت به پمپهایی که بدنه فلزی دارند. جنس پروانه و دیفیوژرها از نوریل است. از مشخصات نوریل مقاومت شیمیایی در برابر اسید و بازها و عوامل تمیز کننده، ثبات ابعادی بلند مدت، مقاومت به ضربه، توانایی تحمل حرارتی بیش از ۲۲۰ درجه فارنهایت، وزن سبک، پایداری خوب در برابر هیدرولیز، خواص مکانیکی عالی (طراحی شده به جای فولاد) را می توان نام برد. جنس سیل (آب بند) مکانیکی پمپهای IML اسپانیا از جنس گرافیت و سرامیک می باشد که آب بندی بسیار خوبی را برای پمپ ایجاد کرده است.

از مهمترین مزیتهای پمپهای IML شفت موتور می باشد که از استنلیس استیل ضدزنگ AISI 316L ساخته شده است. در مورد این ماده همین بس است که به نام استیل “ضد زنگ گرید دریایی” معروف است و در تاسیسات دریایی بعلت مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin

نظرات

نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید