021-41572

بهترین تنظیمات برای پمپ‌های دور متغیر (بخش دوم)

بهترین تنظیمات مربوط به پمپ‌های دور متغیر (بخش اول)

🎧 🎧 همراهان عزیز میراب آرین شما میتوانید مطلب زیر بهترین تنظیمات پمپ های دور متغیر (بخش دوم) را در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast032 بشنوید:

در چند هفته‌ی اول استفاده از پمپ سرعت متغیر، از تنظیمات مختلف برای پمپ خود استفاده کنید تا بهترین موازنه بین سرعت دورانی و طول مدت‌زمان کار پمپ را پیدا کنید.

در ابتدا، توصیه نمی‌شود که پمپ سرعت متغیر خود را با سرعت RPM 3450 در طی ۲۴ ساعت روز به کار بیندازید. این کار غیرضروری است و هدف کلی استفاده از این پمپ‌ها را زیر سؤال می‌برد. هدف این است که سعی کنید پمپ سرعت متغیر خود را در پایین‌ترین سرعت دورانی ممکن ـ که موجب تصفیه صحیح و مناسب آب استخر شما می‌شود ـ به کار بیندازید. اگر از پمپ استخر، برای تصفیه و گردش آب استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم که از تنظیمات سرعت پایین‌ یا متوسط استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال، در اولین روزها، می‌توانید پمپ خود را با سرعت RPM 2500 به کار بیندازید و نحوه عملکرد آن را بسنجید. در مرحله بعدی، می‌توانید سرعت را به RPM 1600 کاهش دهید. درصورتی‌که پس از چند روز، آب استخر آلوده به نظر ‌رسید، باید سرعت پمپ را به حدود RPM 2000 برسانید. تنظیمات هر استخر، متفاوت است. استفاده از حدس و خطا، آسان‌ترین روش برای یافتن نقطه عملکرد بهینه و مطلوب برای پمپ شماست.

چنانچه وجود جریان بیشتر در استخر لازم باشد، از تنظیمات سرعت بالا برای پمپ استفاده می‌شود. معمولاً این شرایط در هنگام تمیزکاری استخر، استفاده از کلرزن نمکی و یا در زمان استفاده از جت آب، تمیزکننده‌های کف استخر یا آبشارها رخ می‌دهد. در صورت بروز هر یک از موارد فوق، توجه به حداقل دبی جریان موردنیاز برای هر آیتم، ضروری است. در بسیاری موارد، مالکان استخرها فکر می‌کنند که پمپ سرعت متغیر آن‌ها دارای قدرت کافی نیست؛ درحالی‌که آن‌ها پمپ خود را با سرعتی کمتر از سرعت دورانی حداقل به کار می‌اندازند.

نکته: از تغییر دادن تنظیمات پمپ تا زمان مشخص‏شدن نقطه بهینه عملکرد نترسید. همچنین، آشنایی لازم را با تجهیزات استخر خود پیدا کنید و حداقل GPM موردنیاز برای عملکرد هر واحد را پیدا کنید

چند مثال از تنظیمات پمپ سرعت متغیر

مثال ۱:

عموماً تجهیزات خود را با سرعت RPM 1700 و به مدت ۱۰ ساعت در روز به کار می‌اندازم. کلرزن نمکی با ظرفیت ۵۰% و به مدت ۱۰ ساعت کار می‌کند. در مشخصات پمپ، یک مُد (حالت) تمیزکاری در سرعت RPM 2500 تعریف شده است که معمولاً برای تصفیه و زدودن آلودگی‌های آب، به مدت ۲ ساعت در روز، از آن استفاده می‏کنم. همچنین هنگام افزودن مواد شیمیایی و پس از استفاده از استخر، پمپ با سرعت RPM 3100 به کار انداخته می‌شود.

معمولاً در صورت لزوم، از پمپ استفاده می‌کنم و در زمان نیاز، حالت عملیاتی آن را به‌صورت دستی تغییر می‌دهم.

مثال ۲:

در خارج از فصل استفاده از استخر، آب استخر بر اساس برنامه زیر به گردش درمی‌آید:

  • ۷ تا ۸ صبح: با سرعت کم (برای آغاز به کار پمپ)
  • ۸ تا ۱۰ صبح: با سرعت بالا (برای زدودن چربی‌ها و آلودگی‌ها)
  • ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر: سرعت پایین (برای فیلتراسیون)
  • ۵ تا ۸ بعدازظهر: سرعت متوسط
  • ۸ بعدازظهر تا ۷ صبح: پمپ خاموش است

مثال ۳:

  • ۴ تا ۴:۳۰ صبح: سرعت بالا (RPM 3450 برای اطمینان از عملکرد مؤثر پمپ در ساعات غیر اوج مصرف)
  • ۴:۳۰ صبح تا ۱۲ ظهر: سرعت متوسط (RPM 2200 در ساعات مصرف متوسط)
  • ۱۲ ظهر تا ۶ بعدازظهر: سرعت پایین (RPM 1800 در ساعات پیک یا اوج مصرف)

کل زمان عملکرد پمپ، ۱۴ ساعت است؛ به این دلیل که منطقه زندگی من به‌صورت پیوسته گرم است. هنگامی‌که هوا خنک‌تر است، شاید لازم نباشد که پمپ به مدت طولانی کار کند.

جمع‌بندی

بهترین تنظیمات برای پمپ‌های سرعت متغیر استخرها، به استخر و تجهیزات آن بستگی دارد. در اکثر موارد، مالکان استخرها، برای انجام کارهایی که نیاز به وجود جریان آب بیشتری دارد، بازه‌های زمانی خاصی را برای به کار انداختن پمپ با سرعت بالا در نظر می‌گیرند. در صورت امکان، این بازه‌های زمانی باید منطبق بر زمان‌های غیر اوج مصرف باشد و هنگامی‌که این کارها انجام شد، باید سرعت پمپ خود را کاهش دهید. اگر بتوانید سرعت دورانی پمپ را به نصف کاهش دهید ـ مثلاً از ۳۴۵۰ به ۱۷۲۵ ـ می‌توانید حدود ۷۵% در مصرف انرژی، صرفه‌جویی کنید.

نظرات

نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید