حفظ تعادل شیمیایی و تمیز کردن آب استخر

تست-آب-استخر

با فرا رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا، استخرهای شنا دوباره در مرکز توجه قرار می­ گیرند. قبل از آنکه مثل هرسال دوستان و آشنایانتان را دعوت کنید تا در استخرتان شنا کنند، باید استخرتان را آماده کنید. آب استخر باید تمیز شود و از نظر پارامترهای شیمیایی به تعادل برسد. دراینصورت، دیگر هیچ یک از شناگران بیمار نمی­ شوند و پوست و چشمشان آسیب نمی­ بیند. در این مقاله، به بیان نکاتی درمورد بالانس کردن آب استخرهایی می پردازیم که از سیستم کلرزن نمکی استفاده می کنند.

پیش از هرچیز، کلیه ی مواد و تجهیزات مورد نیاز برای آماده سازی آب استخر را آماده کنید؛ از جمله:

 • نمک
 • اسید هیدروکلریک
 • کیت آزمایش آب

پیش از بازگشایی استخر برای شنا، حتما باید این موارد را انجام دهید:

 • فیلترها را شستشو دهید (فیلترها باید مرتبا شسته شده و تمیز شوند، نه فقط در آغاز فصل)
 • پمپ و سلول الکترولیز را تمیز کنید (اگر رسوب گرفته باشند)
 • چک کنید که تجهیزات به درستی کار ­کنند
 • موتورخانه را تمیز کنید
 • اگر سنسور pH دارید، آن را کالیبره کنید

تعادل پارامترهای شیمیایی آب استخر

بالانس کردن و بالانس نگه داشتن آب استخر برای سلامتی و تندرستی شناگران ضروری است. به علاوه، بالانس ماندن آب استخر به شما اطمینان می دهد که گندزدایی استخر به درستی انجام می­ شود. به همین دلایل است که آزمایش کیفیت آب استخر، یکی از مراحل ضروری و بسیار مهم در فرآیند آماده سازی استخر است.

آب باید از نظر سطح نمک، کلر آزاد و کلر ترکیبی، pH و اسید سیانوریک آزمایش شود. این پارامترها باید در سطحی باشند که در دفترچه ی راهنمای نصب کلرزن نمکی توضیح داده شده است. آب استخر را هر دو روز یکبار آزمایش کنید تا مطمئن شوید که از حالت بالانس خارج نشده­ باشد؛ به خصوص وقتی مهمانی یا مناسبتی در پیش است و قرار است که افراد زیادی در استخر شنا ­کنند. اگر نیاز بود، باید آب استخر مجددا بالانس شود. می­ توانید کیت آزمایش و سایر مواد و تجهیزات مورد نیاز را از شرکتی که بطور تخصصی در زمینه ی استخر کار می­ کند یا از فروشگاه لوازم استخر خریداری کنید.

کلرزن نمکی

میزان نمکی که باید به استخر اضافه کنید، به اندازه­ ی استخر بستگی دارد. مقدار دقیق نمک را با استفاده از ماشین حساب­ های آنلاین مخصوص اینکار محاسبه کنید. سطح شوری آب باید به 3500 پی پی ام برسد. وقتی آب استخر بالانس شد، کلرزن نمکی را روشن نگه دارید تا دستگاه، آب استخر را کنترل کرده و تمیز نگه دارد.

کلرزن نمکی باید چند ساعت در روز روشن باشد؟ اشعه ی فرابنفش خورشید، کلر را از بین می برد. بنابراین، باید دید که آب استخر شما چند ساعت در روز در معرض تابش نور خورشید قرار دارد. در فصل اوج گرما، کلرزن باید 8 تا 12 ساعت در روز روشن باشد. اگر روکش استخر را کنار می­ زنید، توصیه می­ شود که کلرزن از طلوع تا غروب آفتاب یکسره کار کند.

فرآیند تخلیه

اگر در طول فصل زمستان، گرد و خاک و آشغال در استخر جمع شده باشد، توصیه می­ شود فرآیند تخلیه را اجرا کنید. برای اینکار، شیر چندراهه ی فیلتر را در حالت WASTE تغییر دهید. این فرآیند فقط در مواردی اجرا می شود که مقادیر زیادی کثیفی و آشغال در استخر جمع شده­ باشد. یعنی هنگامی که مقدار کثیفی و آشغال آنقدر زیاد باشد که جاروی رباتیک استخری نتواند آن را جمع کند. در این صورت، نمی توان استخر را فقط با عبور دادن آب از سیستم فیلتراسیون تصفیه کرد. بخشی از آب استخر باید مستقیماً از کاسه ی استخر تخلیه شود. پمپ، آب کثیف را از کاسه ی استخر مکش کرده و آن را مستقیماً به فاضلاب می­ فرستد.

پس از اینکه آب کثیف تخلیه شد، سطح آب استخر باید به حالت اولیه­ بازگردد. همچنین باید آب استخر را از نظر پارامترهای شیمیایی بالانس کنید. در استخرهای اسکیمری، دستگاه حتما باید در طول فرآیند تخلیه با حداکثر توان کارکند. یعنی قبل از آنکه سطح آب به زیر اسکیمرها برسد، باید فرآیند تخلیه پایان یابد. اگر هنوز هم گرد و خاک و آشغال در استخر باقی مانده باشد، باید این پروسه را روز بعد (زمانی که آب به سطح اولیه اش بازگشته باشد) تکرار کرد.

جلبک استخری

اگر جلبک در استخر رشد کرد، فرآیند شوک کلر را اجرا کنید. در فرآیند شوک کلر، میزان کلری که به آب استخر اضافه می شود، دو یا چند برابر میزان معمول است. با اجرای این فرآیند، کلر آزاد در آب تولید شود و جلبک ها را از بین می برد. شوک کلر درصورتی توصیه می­ شود که استخر به مدتی طولانی (مثلا در طول زمستان) به حال خود رها شده باشد. یعنی آب استخر را به مدت طولانی آزمایش و بالانس نکرده باشید. اگر استخر شما دستگاه کلرزن نمکی داشته باشد، کلر آزاد بطور مداوم از طریق الکترولیز آزاد می­ شود. فقط کافیست دکمه­ ی Turbo را به مدت 12 ساعت روشن بگذارید. اگر آب استخر بالانس باشد، حالت Turbo مشکل رشد جلبک های استخری را رفع می­ کند.

نشتی استخر

اگر استخرتان سرریزی است، مطمئن شوید که نشتی ندارد. اگر استخر نشتی داشته باشد، سطح نمک آن به سرعت و به میزان قابل ملاحظه­ ای افت می­ کند. نشتی آب استخر، این موارد را به دنبال دارد:

 • میزان مواد شیمیایی مورد استفاده افزایش پیدا می­ کند
 • شوری آب افزایش می­ یاید
 • تولید کلر کاهش پیدا می­ کند
 • مصرف اسید(تا یک ظرف در هفته) بالا می رود و در اثر افزایش مصرف اسید، رسوبات افزایش می یابند.

بنابراین، پیدا کردن محل نشتی و رفع آن در اسرع وقت از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید