ساخت استخر شنا؛ مقایسه تأسیسات بتنی، روکش وینیل و فایبرگلس (بخش اول)

ساخت استخر شنا؛ مقایسه تأسیسات بتنی، روکش وینیل و فایبرگلس (بخش اول)

استخر بتنی

متوسط​​ چهارچوب زمانی ساخت استخر بتنی: 3 تا 6 ماه

(برخی از پروژه‌‌ها و سازندگان، سریع‌تر و برخی کندتر خواهند بود)

 مرحله 1: گودبرداری

این مرحله برای هر سه نوع استخرهای درون زمینی مشابه است. زمین، حفاری می‌شود و خاک حاصل از آن، یا به خارج از سایت منتقل می‌شود و یا در محل، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • مدت‌زمان: از چند ساعت تا دو روز؛ بسته به اندازه استخر، تجهیزات مورداستفاده، نوع خاك و وسایل تخلیه آوار
 • چهارچوب زمانی در پروژه: روز اول

 مرحله 2: جاگذاری فولاد

ساخت استخر

بتن، دارای مقاومت فشاری بسیار بالایی است؛ به این معنی که در برابر نیروهای خردکننده، مقاوم است. درعین‌حال دارای مقاومت کششی نسبتاً پایینی است؛ به این معنی که به‌طور طبیعی، به‌خوبی منعطف یا خم نمی‌شود. افزودن فولاد به سازه‌‌های بتنی (مانند استخرهای شنا) توانایی سازه را برای انعطاف‏پذیری و حرکت با محیط اطراف، افزایش می‌دهد. قفسی از جنس میله‌‌های فولادی که آرماتور (میلگرد) نامیده می‌شوند، به هم بسته شده و درنهایت در بدنه بتنی قرار داده می‌شوند. آرماتوربندی، یک شبکه مقاوم ایجاد کرده و به جلوگیری از شکست ساختاری کمک می‌کند.

 • مدت‌زمان: 1 تا 2 روز
 • چهارچوب زمانی در پروژه: هفته اول

 مرحله 3: لوله‌کشی استخر

ساخت استخر

قبل از اجرای بدنه بتنی، لوله‌‌های لازم برای گردش آب استخر نصب می‌شوند. بیشترِ این لوله‌کشی، قبل از مرحله فولاد، نصب می‏شود؛ بااین‌حال، برخی از آن توسط فولاد، نگهداری می‌شود و پس‌ازآن نصب می‌گردد. این لوله‌کشی باید در هنگام اجرای بدنه بتنی، پوشیده شده و تحت آزمون فشار قرار گیرد.

 • مدت‌زمان: 1 تا 2 روز
 • چهارچوب زمانی در پروژه: هفته اول تا دوم

 توجه: به‌طورمعمول در این مرحله، بازرسی لوله‌کشی و فولاد، قبل از اجرای بدنه بتنی، ضروری است.

مرحله 4: اجرای بدنه بتنی

ساخت استخر

تا این مرحله، پروژه احتمالاً برای چند روز تا دو هفته در جریان بوده است و اکنون زمان آن است که بدنه استخر در جای خود قرار بگیرد. اصطلاحات Gunite و Shotcrete دو فرآیند متفاوت مورداستفاده برای اجرای بدنه بتنی را توصیف می‌کنند؛ اما در پایان روز، هر دو فرآیند، استخرهای بتنی تولید می‌کنند. در طول این مرحله، بتن با یک نازل به محل، پاشیده می‌شود؛ سپس با استفاده از تیغه‌‌ها و ماله‌‌های صاف، شکل می‌گیرد. این فرآیندِ جذاب، طولانی، پُرسروصدا و دارای کثیف‏کاری است. اغلب برای جلوگیری از پاشش زیاد از مناطق ترواش‏کننده اطراف، صفحات پلاستیکی نصب می‌شوند.

 • مدت‌زمان: 1 تا 2 روز
 • چهارچوب زمانی در پروژه: هفته اول تا دوم

زمان 28 روزه عمل‏آمدن و گیرش بتن

بسیاری از مردم به‌اشتباه بر این باورند که بتن «خشک می‌شود»؛ اما درواقع، همان‌طور که سفت می‌شود، عمل می‌آید. عمل‏آمدن، فرآیندی است که در آن مولکول‌‌های خاصی در سیمان، با آب، هیدراته می‌شوند. هرچه بتن بیشتر هیدراته شود یا عمل آید، قوی‏تر می‌شود. 28 روز طول می‌کشد تا عمل‏آمدن کامل برای بتن حاصل شود و بهترین عمل‏آوری هنگامی حاصل می‌شود که به سطح آن، آب داده شود؛ درنتیجه، توصیه می‌شود که بدنه بتنی استخر، روزی دو تا سه بار در طول دوره 28 روزه، آب‏پاشی شود.

 • مدت‌زمان: 28 روز
 • چهارچوب زمانی در پروژه: هفته‌‌های سوم تا دهم

مرحله 5: آب‏بندی

این مرحله، یک فرآیند مهم است و باید موردتوجه قرار گیرد. محصولات آب‌بندی، بدنه استخر را رخنه‏گیری می‌کنند و از عبور آب از سازه، جلوگیری می‌کند. قسمت‌‌های ناهموار بدنه، صاف شده، کل سطح تمیز می‌شود، مواد ضد آب اسپری شده و یا بر روی سطح، غلتانده می‌شوند.

 • مدت‌زمان: 1 تا 3 روز
 • چهارچوب زمانی در پروژه: در طول فرآیند عمل‏آمدن 28 روزه

مرحله 6: کاشی‌کاری و هره‏بندی دیواره استخر

ساخت استخر

ازآنجاکه سطح استخرهای بتنی متخلخل است و در خط آب، در معرض لکه‌گذاری قرار دارد، بالای دیواره استخر نیاز به کاشی‌کاری دارد.

هره‏بندی عبارت است از حاشیه‏گذاری بتنی یا سنگی در اطراف محیط استخر که انتقال از استخر به پاسیو را فراهم می‌کند.

کاشی‌کاری و هره‏بندی نوعاً هم‌زمان توسط یک گروه یا پیمانکار انجام می‌شوند.

 • مدت‌زمان: 3 روز تا 2 هفته
 • چهارچوب زمانی در پروژه: هفته یازدهم

 مرحله 7: نصب پاسیو

اکنون‌که بدنه استخر تااندازه‌ای تمام‌شده به نظر می‌رسد، زمان آن است که پاسیوی اطراف آن، نصب شود. در طول این مرحله، بستر زیر منطقه پاسیو، با جاگذاری و فشرده‌سازی سنگ، آماده می‌شود. سپس پاسیو که نوعاً از جنس بتن، سنگفرش و یا سنگ طبیعی است، نصب می‌شود.

 • مدت‌زمان: 1 تا 2 هفته
 • چهارچوب زمانی در پروژه: هفته دوازدهم

 مرحله 8: اندودکاری

ساخت استخر

مرحله نهایی ساخت، پرداخت سطح داخلی استخر است. این کار معمولاً با اندودکاری انجام می‌شود که ترکیبی از سیمان، ماسه، پودر سنگ مرمر، رنگ‌دانه و آب است. این ماده از طریق یک شلنگ، بر روی بدنه استخر پاشیده می‌شود و سپس ماله‌کشی شده تا یک سطح پرداخت مسطح حاصل شود. پرداخت‌‌های دیگری مانند Pebble-Tec (نوعی سنگ‌دانه برای پرداخت استخر) یا Diamond Brite (مخلوطی از کوارتز، سیمان و کوارتز رنگی و … برای پرداخت استخر) به روش مشابه، بر روی سطح مالیده می‌شوند؛ اما پس از ماله‌کشی، کرِم روی سطح، برداشته می‌شود تا سنگ‌دانه تزئینی درون مخلوط، آشکار شود. هنگام پُرکردن یک استخر بتنی، حتماً به یاد داشته باشید که هرگز جریان آب را تا زمانی که به خط کاشی برسد، متوقف نکنید؛ زیرا این امر می‌تواند یک حلقه‌ی وانی‏شکل (Bathtub Ring) بر جای بگذارد که پاک‏کردن آن مشکل خواهد بود.

 • مدت‌زمان: 1 روز
 • چهارچوب زمانی در پروژه: هفته دوازدهم

مرحله 9: راه‌اندازی استخر بتنی

ازآنجاکه سطح اندود، تحت عمل‌آوری به مدت 28 روز قرار نگرفته است، مستعد آسیب و ایجاد لکه در اثر آبی است که به‌درستی موازنه شیمیایی نشده است؛ درنتیجه پس از راه‌اندازی اولیه، بسیار مهم است که شیمی آب، به‌طور روزانه بررسی و موازنه شود. استخر باید همچنین حداقل در 10 روز نخست پس از پُرکردن، دو بار در روز بُرس‏زنی شود تا گردوغبار اندود از سطح پاک شود. گرمایش استخر تا زمان حذف تمام گردوغبار اندود، نباید شروع شود. همچنین کلرزنی حداقل برای 48 ساعت نباید انجام شود. شناگران و حیوانات خانگی تا متعادل‏شدن آب باید از ورود به استخر پرهیز کنند. حتماً دستورالعمل‌‌های کتبی ویژه‌ای را برای راه‌اندازی یک استخر بتنی از منابع قابل‌اعتماد تهیه کنید.

 • مدت‌زمان: 10 روز
 • چهارچوب زمانی در پروژه: هفته چهاردهم
نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید