سیستم گردش آب در استخرهای بزرگ

استخرهای بزرگ

در استخرهای بزرگ برای تخلیه آب استخر معمولا از کانال های سرریز استفاده می شود یا استخر هم تراز با سطح کاسه استخر و به همراه یک کانال تخلیه پیرامونی جمع آوری آب و مخزن متعادل سازی طراحی می شود. کارایی کانال های پیرامونی هم سطح با استخر نسبت به دریچه های اسکیمر بسیار بیشتر است. استفاده از این کانال ها برای استخرهایی که بار ناشی از حضور شناگران بسیار زیاد است توصیه می شود. کانال های تخلیه معمولا متشکل از واحدهای سرامیکی لعابدار هستند.
در استخرهای کوچک لوله آب جبرانی اکثرا در جداره استخر تعبیه می شود. در حالی که در استخرهای بزرگ تر برای تامین الزامات آیین نامه های محلی لوله های ورودی آب استخر اغلب در راستای خط مرکزی کف تعبیه می شوند. البته این شیوه مشکلاتی را نیز به همراه دارد از جمله این که آب ورودی به استخر که تحت فشار است گاهی به زیر کاشی ها نفوذ کرده و به آن ها آسیب می رساند.خروجی استخرهای بزرگ نیز باید به شکل کانال های تخلیه یا کانال های تخلیه یا کانال های پیرامونی در نظر گرفته شود. کارایی این شیوه در مقایسه با روشی که برای تخلیه آب از خروجی های اسکیمر مجزا استفاده می شود بسیار بیشتر است.علاوه بر ورودی ها و خروجی های یاد شده در قسمت عمیق استخر باید خروجی هایی برای تخلیه آب استخر به منظور تمیز کردن یا تعمیر و نگهداری نیز در نظر گرفته شود.
سرریز کانال تخلیه باید حداقل شصت درصد از آب در گردش را تامین کند. چهل درصد باقیمانده نیز از طریق خطوط تخلیه کف که در قسمت عمیق استخر تعبیه می شود تامین می گردد. گاهی اوقات برای جلوگیری از مکش بسیار شدید و خطرناک آب توسط یک خط تخلیه بزرگ به جای یک تخلیه بزرگ از چند خط تخلیه کوچک تر استفاده می شود.

همانطور که گفته شد مهم ترین مساله ای که طراح در هنگام طراحی سیستم گردش آب استخر باید به دنبال کند آن است که آب آلوده استخر دایما تخلیه و با آب تصفیه شده و تمیز جایگزین شود. ضمن آن که آب هیچ قسمتی از استخر نباید راکد باقی بماند. سیستم تصفیه آب استخر شامل فیلترها و تجهیزات ضدعفونی کننده آب نیز باید قابلیت پاکسازی و تامین کیفیت مورد نظر آب را داشته باشند.

سیستم گردش آب در استخرهای کوچک

در استخر های کوچک بخش عمده آلاینده های استخر در لایه های سطح آب قرار می گیرند و به همین دلیل است که تخلیه آب های سطحی در این استخرها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.قسمت کم عمق استخر معمولا در معرض بیشترین بار قرار دارد و در نتیجه آب آن نیز از سایر قسمت ها آلوده تر است.
مدار گردش آب در استخرهای کوچک معمولا طوری طراحی می شود که در آن آب فیلتر شده ورودی به استخر از طریق توزیع کننده ها به استخر می ریزد. تخلیه آب استخر نیز از طریق خروجی های اسکیمر و خط تخلیه اصلی که معمولا در کف قسمت عمیق تعبیه می شود انجام می گیرد.به این ترتیب با در نظر گرفتن مسیرهای ورودی و خروجی آب در قسمت های مناسب از کاسه استخر گردش آب در مدار با حداکثر کارایی صورت می گیرد.

باید ها و نباید هایی درباره روغن های سیلیکونی

ü در سیستم لوله کشی استخر ها فقط از آن دسته روغن های سیلیکونی که به مرور زمان سفت نمی شوند استفاده کنید موادی مانند وازلین یا سایر روغن های با پایه نفتی موجب خوردگی سطح پلاستیکی لوله ها و اتصالات می شوند.
ü برای تعمیر وسایل و تجهیزات غواصی نیز می توان از روغن های سیلیکونی استفاده کرد.
ü در حین تعمیر و نگهداری پمپ ها پیش از مونتاژ مجدد پمپ در محل تماس واشر های آب بندی یا واشر های حلقوی از یک لایه روغن سیلیکونی استفاده می شود.این روش به ویژه در پمپ های قدیمی تر موجب آب بند شدن شیارهای کوچک موجود در پمپ می شود.

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید