شناخت PH و ORP

شناخت PH و ORP

در این مقاله به دو سوال بسیار مهم در امر شیمی آب میپردازیم.

 • PH چیست ؟

 • ORP چیست ؟

pH چیست؟

 اندازه گیری میزان قلیاییت یا اسیدی بودن یک محلول در مقیاس 0 تا 14 می­باشد، که در آن 7 خنثی، کمتر از 7 اسیدی و بیشتر از 7 قلیایی (یا بازی) است. هر چقدر به 0 نزدیک تر شوید، محلول اسیدی­تر ، و هر چقدر به سمت 14 حرکت کنید، محلول قلیایی­تر می­گردد.

PH اغلب در یک مقیاس رنگی گرافیکی به صورت زیر نشان داده می­شود

شناخت PH و ORP

  مقدار PH آب، به طور مستقیم به نسبت یون­های هیدروژن مثبت و هیدروکسید منفی بستگی دارد:

 • هنگامی که آب دارای غلظت مساوی از یون­های +H و ¯OH باشد، خنثی گفته می­شود. (pH =7)
 • هنگامی که آب دارای غلظت بیشتری از یون های +H باشد، اسیدی گفته می­شود. (pH <7)
 • هنگامی که آب دارای غلظت بیشتری از یون های ¯OH باشد، قلیایی گفته می­شود. (pH >7)

مقیاس pH یک مقیاس لگاریتمی است، به این معنی که هنگامی که pH یک واحد افزایش ­یابد، غلظت یون های  +H را 10 برابر تغییر می­دهد. بنابراین برای مثال، یک محلول با pH= 8، ده برابر قلیایی­تر از یک محلول با pH= 7  و یک محلول با pH=9 ،صد برابر قلیایی­تر از یک محلول با pH= 7 است.

ORP چیست؟

مواد همیشه به طور مطلق خنثی نیستند و با توجه به شرایط مولکولی خود علاقه به دریافت ، اهداء و یا نگه داشتن الکترون دارند . موادی که علاقه به گرفتن الکترون دارند را اکسیدکننده می نامند و موادی که به طور بالقوه علاقه به دادن الکترون دارند را به نام آنتی اکسیدان میشناسند .برخی محققان اعلام کرده اند مواد اکسید کننده در بدن ، از دیگر سلولها و حتی کرموزوم ها کمبود الکترونهای خود را جبران میکنند که این باعث شکست پیوند مولکولی و نقص ساختار شبکه مولکولی سلول ها میشود و میتواند باعث ایجاد بیماری های خطرناک از جمله سرطان شود و حتی گفته میشود که ایجاد روند پیری درواقع ناشی از همین واکنش هاست . بنابراین جهت کاهش عوارض اکسیدکننده ها بسیار توصیه میکنند که افراد توجه کافی به مواد آنتی اکسیدانی داشته باشند . میزان علاقه به دزدیدن الکترون را با شاخص ORP نشان میدهند .

ORP به عنوان یک متغییر بسیار مهم در آب یونیزه و با نام پتانسیل کاهش اکسیداسیون (Oxidation Reduction Potential ) شناخته میشود که گاهی اوقات با نام REDOX از آن یاد میشود . بسیاری از محققان آب در شرق آسیا اعتقاد دارند که آب یونیزه با PH بالا خوب است ولی شاخص ORP بسیار مهم تر است . متغییر ORP سبب بهبود شبکه مولکولها و خواص آنتی اکسیدانی و اکسیژن رسانی بهتر به بدن میشود .

ORP یک نوع انرژی پتانسیل ذخیره شده است که هر لحظه آماده به کار میباشد . این انرژی لزوما فعال نیست اما ما میدانیم که وجود دارد و قابل اندازه گیریست . این انرژی بالقوه را به صورت پتانسیل الکتریکی در واحد میلی ولت (mV) اندازه گیری میکنیم . معمولا از دستگاههای بسیار حساس که مقدار بسیار جزئی ولتاژ را اندازه گیری میکنند و به نام ORP METER شناخته میشوند برای اندازه گیری استفاده میشود . در واقع ما حضور اکسیدکننده ها و یا عوامل کاهش آنها و بار الکتریکی را میسنجیم .

به بیان ساده ORP اندازه گیری پاکیزگی آب و توانایی آب برای حذف آلاینده ها می باشد.

 • ORP مثبت نشان می­دهد که یک ماده عامل اکسید کننده است و هر چقدر که این مقدار بیشتر باشد، میزان اکسیدکنندگی ماده بیشتر است. به عنوان مثال، ماده ­ای با ORP=+400mv ، چهار برابر اکسید کننده­تر از ماده ­ای با  ORP=+100mv می­باشد.
 • ORP منفی نشان می­دهد که یک ماده عامل کاهنده است و هرچقدر که این مقدار کمتر باشد، ماده آنتی اکسیدان­تر است. به عنوان مثال، ماده­ ای با ORP=-400mv، چهار برابر آنتی اکسیدان­تر  از ماده ­ای با  ORP=-100mv می­باشد.

پادکست آموزشی

همراهان و همكاران ميراب آرين شما ميتوانيد پاسخ سوالات  ذیل فوق را در رابطه با شناخت PH و ORP در قالب پادكست آموزشي ArianPoolCast6 بشنويد.

مطالب مرتبط
محصولات مرتبط
نظرات
نظرات

2 دیدگاه برای “ شناخت PH و ORP”

 1. دمستانی گفت:

  با سلام
  ممنون ازمطالب مفید.
  میخواستم بدونم که درموردتفاوت mvکه بوسیله سنسورPHوmvکه توسط سنسورORPاندازه گیری میشودچه تفاوتی هست.یا بعبارتی همه phمترهاmvراهم اندازه گیری میکنندپس چه لزومی داردبرای گرفتنorpازسنسورمخصوص خودش استفاده کنیم درحالیکهphمتربه ماmvراهم میدهد.امیدوارم سوالم شفاف بوده باشد.

نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید