محاسبات بار استخر شنا (بخش دوم)

محاسبات بار استخر شنا (بخش دوم)

🎧 🎧 همراهان عزيز ميراب آرين شما میتوانید مطلب زیر در رابطه با نكاتي مختصر در رابطه با تهويه مطبوع استخر ها را در قالب پادکست آموزشي ArianPoolCast026 بشنويد :

محدوده رطوبت

انجمن مهندسان صنایع گرمایی و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) توصیه می‌کند که رطوبت نسبی در محیط استخر سرپوشیده، بین 50 تا 60 درصد نگه داشته شود. رطوبت نسبی بالاتر از 60 درصد، منجر به عدم آسایش افراد، افزایش رشد قارچ‌ها و باکتری‌های خاص و باعث میعان فراوان بر روی سطوح می‌شود. رطوبت نسبی زیر 50 درصد باعث خنک شدن پوست شناگران در اثر تبخیر، با خروج از آب می‌شود. سطوح رطوبت پایین‌تر، موجب تبخیر بیشتر آب، نیاز به آب جبرانی (Make-up Water) زیادتر و مصرف بیشتر مواد شیمیایی می‏شود؛ بنابراین نیاز به تجهیزات با توان بالاتر و افزایش هزینه‌های عملیاتی دارد.

نقطه شبنم مناسب برای سطوح سالن استخر

نقطه شبنم مناسب برای سطوح سالن استخر

روش‏های کنترل رطوبت

برای کاهش رطوبت در یک محیط استخر سرپوشیده، می‌توان از تکنیک‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از قدیمی‌ترین و مرسوم‌ترین روش‌ها، استفاده از روش هوای جبرانی ـ خروجی است که در آن، هوای مرطوب گرم به بیرون منتقل شده و هوای تازه، وارد ساختمان می‌شود. در طول ماه‌های زمستان، قبل از ورود هوا به فضای داخل، این هوا باید تا دمای اتاق، گرم شود. هزینه عملیاتی این فرآیند، زیاد است. در فصول بهار، تابستان و پاییز در بخش‌های خاصی از کشور، ممکن است هوای بیرون، رطوبت بیشتری نسبت به محیط داخل داشته باشد. این امر، موجب افزایش رطوبت داخل ساختمان خواهد شد و به‌طور بالقوه، سبب صدمه به ساختمان می‏گردد.

در برخی از نقاط کشور، هوای بیرون ممکن است خشک‌تر از محیط داخلی باشد. در نگاه اول، به نظر می‌رسد که این مورد، همه مشکلات مربوط به رطوبت را حل می‌کند. تا زمانی که رطوبت محیط داخلی زیر ۶۰% RH باشد، مشکلی وجود ندارد. بااین‌حال، با توجه به هزینه‌های بالای انرژی، باید هزینه‌های عملیاتی را به معادله بالا اضافه کنیم به عنوان مثال، استخری با ابعاد ۷۵ در ۲۵ فوت و عمق متوسط ​​۶ فوت، به ۸۴۰۰۰ گالن آب برای پُرشدن نیاز دارد. فرض کنید فضای داخل، با استفاده از هوای بیرون نگهداری می‌شود و در آب‌وهوای خشک، رطوبت نسبی کمتر از ۳۰% است. این استخر، ۳/۸۵ پوند (۳/۱۰ گالن) رطوبت در هر ساعت آب را تبخیر می‌کند. این بدان معنی است که در ۳۴۰ روز، استخر خالی می‌شود. اگر رطوبت نسبی در فضا ۵۰% باشد، میزان تبخیر به ۵۲ پوند (۲۴/۶ گالن) در ساعت کاهش می‌یابد و در همان ۳۴۰ روز، بیش از ۵۰۰۰۰ گالن آب جبرانی، صرفه‏جویی می‌شود. این صرفه‌جویی همچنین با کاهش هزینه‌های انرژی برای گرم کردن آب و کاهش هزینه‌های شیمیایی برای تصفیه آن، همراه است. بدین ترتیب هزینه آب جبرانی و مواد تصفیه شیمیایی، تا حدود ۴۰ درصد کاهش می‌یابد

روش هوای جبرانی ـ خروجی

روش هوای جبرانی ـ خروجی

مؤثرترین روش برای حفظ سطح مناسب رطوبت نسبی و دستیابی به این کاهش هزینه‌ها، استفاده از سیستم رطوبت‌زدایی بر پایه تبرید است.

سیستم رطوبت‌زدایی بر پایه تبرید

سیستم رطوبت‌زدایی بر پایه تبرید
نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید