مزیت های پوشاندن سطح استخر

کاور استخر

حفظ انرژی حفظ پول و سرمایه شماست

چگونه استخر انرژی از دست می دهد؟

کاهش انرژی در استخر عوامل مختلفی دارد اما تبخیر آب بزرگترین عامل کاهش انرژی آب استخرهاست. تبخیر آب انرژی زیادی نیاز دارد و همانطور که EERE (بهره وری انرژی و انرژی های تجدید پذیر) اعلام کرده تنها 0.001163 کیلووات بر ساعت انرژی لازم است تا دمای یک لیتر آب یک درجه سانتیگراد افزایش یابد.

ولی هر لیتر از آب 27 درجه سانتیگراد که بخار می شود 1.218 کیلووات بر ساعت انرژی را از استخر میگرد.

 

استخرهای رویاز 

در استخرهای رویاز میزان تبخیر به چند عامل وابسته است. که شامل دمای اولیه آب استخر، دما و میزان رطوبت هوای اطراف استخر و سرعت باد برروی سطح استخر می باشد. هرچه دمای استخر و سرعت باد بیشتر باشد و رطوبت هوا کمتر باشد نرخ تبخیر بالاتر است.

کاور استخر این اجازه را به شما می دهد که سیستم گرمایش استخر را خاموش کنید و همچنین از گردوخاک و ریختن آشغال و رشد جلبک در استخر جلوگیری می کند.

 

استخرهای سرپوشیده 

شاید منطقی بنظر نرسد ولی در استخرهای سرپوشیده نیز کاور استخر می تواند بسیار کاربرد داشته باشد. زمانی که یک استخر در دوره 24 ساعت گرم شود با قرار گرفتن کاور برروی آب استخر این زمان به یک دوره 8-7 ساعتی کاهش پیدا خواهد کرد که انرژی زیادی را صرفه جویی می کند. چون درطول دوره ای که استخر با کاور پوشیده شده تبخیر ناچیز می شود به همین علت سیستم کنترل کننده رطوبت (اگزاست فن و هواساز) را در این زمان می توان خاموش کرد. در نتیجه صرفه جویی در هزینه های برق، گرمایش و نگهداری ناشی از آسیب های که به محوطه استخر وارد می شود را شاهد خواهیم بود.

استفاده از کاورهای ایزوترمال  گروه Favaretti به شما این امکان را می دهد تا 35% از هزینه های عملیاتی سالانه شما صرفه جویی شود.

کاور استخر مقرون به صرفه ترین راه جهت کاهش اتلاف حرارت، تبخیر آب و استفاده از مواد شیمیایی است. نداشتن پوشش گرمایی استخر شبیه گرم کردن یک خانه بدون درب و پنجره است که با انرژی بسیار زیادی باید آنرا گرم کرد. در همه استخرها کاور یک ضرورت است که مصرف انرژی کمتر و محافظت از آب در برابر آلودگی را در بر خواهد داشت.

علاوه بر صرفه جویی قابل توجه در انرژی :

  • کاهش مواد شیمیایی بین %65-35 .
  • کاهش %50-30 آب جبرانی.
  • کاهش زمان تصفیه، فیلتراسیون و کارکرد پمپ تا 50% را خواهیم داشت.

مزایای کاور بصورت تیتروار

  • کاهش نرخ تبخیر از سطح استخر
  • کاهش اتلاف حرارت سطحی
  • کاهش مدت زمان کار کرد مشعل و یا هر نوع منبع حرارتی
  • تقلیل کارکرد پمپ در طول سال
  • آب استخر در مدت زمان طولانی تری شفافیت و کیفیت مطلوب خود را حفظ کرده
  • و همچنین به مواد ضدعفونی کننده و گندزدای کمتری احتیاج پیدا کند.
  •  

 

داده های انرژی

داده های زیر جریان انرژی را در استخر نشان می دهد. دیاگرام ها از دست رفتن آب و انرژی را در دو حالت با و بدون کاور نشان می دهند.

ابعاد استخر :مترمکعب 528=16*33
عمق میانگین :متر 1.75
دمای میانگین آب در طول سال :°C 26 (در زمستان 27 و در تابستان 25 درجه سانتیگراد)
استخر روباز :خرداد تا مهر
استخر سرپوشیده :آبان تا اردیبهشت
ساعات کار :همه روزه 9 صبح تا 10 شب
مانع باد :وجود ندارد (مانند درخت، درختچه و ساختمان و…)
میانگین سرعت باد :m/s 8-5
دمای هوا :°C 30 هنگامیکه گنبد هوا نصب باشد.
رطوبت هوا :50% با استفاده از سیستم تهویه

 

 

صرفه جویی در هزینه سیستم گرمایش
هزینه کاور30000 یورو
دوره استهلاک10 ساله
نرخ بهره7%
هزینه های سالانه3210 یورو در سال
صرفه جویی سالانه20.957 یورو در سال
زمان بازگشت هزینه ها1.5 سال
صرفه جویی نهایی در 10 سال177470 یورو

 

صرفه جویی در هزینه های عملیاتی کل استخر
کاهش هزینه های گرمایش استخر35%
کاهش مصرف آب ناشی از تبخیر44%
کاهش سایر هزینه های انرژی5%
کاهش مصرف مواد شیمیایی در استخر30%
زمان بازگشت سرمایه1.2 سال
صرفه جویی نهایی در 10 سال220000 یورو

 

 شش مزیت پوشاندن سطح استخر و استفاده از کاور

1-    کم کردن یا توقف سرعت تبخیر آب: اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که رطوبت کمی دارد، احتمالاً تابه‌حال متوجه تبخیر و پایین آمدن سطح آب‌شده‌اید. استفاده از پوشش برای استخر این پدیده را کاهش داده و یا متوقف می‌کند.

2-    حفظ گرما: قطعاً تابه‌حال از پدر و مادر خود و یا سایر افراد دربارۀ باز گذاشتن درب درزمانی که هوا سرد است تذکر شنیده‌ایم. دقیقاً همین مسئله در مورد استخر نیز صدق می‌کند. خواه از سیستم گرمایش برای گرم کردن استخر استفاده می‌کنید و خواه از نور خورشید برای گرم کردن استخر استفاده می‌کنید، پوشش استخر باعث کاهش میزان هدر رفتن گرمای استخر می‌شود.

3-    کاهش هزینه‌های تمیز کردن و نگهداری از استخر: واضح است که حفاظ باعث جلوگیری از ورود شاخ و برگ‌ها به استخر شده و هزینه‌های نگهداری از استخر را کاهش می‌دهد. این کار همچنین باعث افزایش عمر جاروبرقی استخر می‌شود.

4-    کاهش استفاده از مواد شیمیایی: هرچند استفاده از مواد شیمیایی ممکن است برای سلامتی مضر باشد اما استفاده از آن‌ها در استخر اجتناب‌ناپذیر است. با استفاده از کاور می‌توانید مصرف کلر و دیگر مواد شیمیایی را که باعث قرمز شدن و آسیب رسیدن به چشم و پوست می‌شوند بین 35 تا 60 درصد کاهش دهید. دلیل این مسئله این است که استخر ایزوله شده و از تبخیر، ورود آلاینده‌ها و بارش به استخر جلوگیری می‌شود

5-    افزایش امنیت استخر: بعضی از کاورها مقاومت بالایی داشته و از افتادن افراد درون استخر جلوگیری می‌کنند. استفاده از این نوع پوشش‌ها برای خانواده‌هایی که کودکان کم سن و سال دارند بسیار کارآمد بوده و در مقایسه با حفاظ برای دور استخر به‌صرفه‌تر است.

6-    کاهش هزینه‌ها: این مزیت مهم‌ترین فایده کاور استخر است. کم شدن تبخیر به این معنی است که باید هزینه کم‌تری برای پر کردن استخر متقبل شوید همچنین کاور باعث کاهش مصرف مواد شیمیایی و صرف جویی در انرژی می‌شود.

 

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید