معرفی شیرهای بکواش (پسشویی)

اگر دارای فیلتر دیاتومه یا شنی هستید، این فیلترها بر روی خود شیرهای بکواش (پس ­شویی)  دارند . چهار نوع مختلف از این شیرها وجود دارد که تمامی آن ها کار اساسی مشابهی را انجام می­دهند که جریان آب را از طریق فیلترهای موجود کنترل می نمایند.

دو تفاوت اصلی بین شیرها وجود دارد: نمودار زیر این تفاوت ها را نشان می دهد که در واقع انواع مختلف شیرهای بکواش را مقایسه می کند

 

نوع شیر بکواشاندازه هد (فوت)افت PSIلوله ۲ اینچی معادل
چندراهه۸/۱۳۶۱۷۱ فوت
فشارکشش (پلانجر)۳/۱۰۵/۴۱۲۸ فوت
دایورتر۸/۲۲/۱۳۴ فوت

در نرخ­ جریان ۱۰۰ گالن بر دقیقه، یک شیر بکواش چندراهه مقاومتی در حدود ۱۷۱ فوت جریان از طریق لوله در سیستم تولید می کند. در مقایسه با این نوع شیر، شیر نوع دایورتور تنها مقاومتی به میزان ۳۴ فوت در لوله ایجاد می کند که در واقع خیلی کمتر است. توجه داشته باشید که در شدت جریان پایین (بعنوان مثال پمپ هایی با سرعت متغیر) مقاومت بطور قابل توجهی کاهش یافته و تفاوت بین انواع مختلف از شیرها بسیار کمتر خواهد شد.

تنظیمات شیر

به هنگام فیلترینگ، آب از طریق فیلتر به سمت جلو پیش رفته و ذرات معلق در آن تصفیه و آب تمیز به سمت استخر روانه می گردد.  در حالت بکواش، آب از طریق فیلتر در جهت عکس حرکت کرده و خاک و رسوبات موجود در فیلتر را خارج و به سمت فاضلاب می فرستد. تنظیمات دیگری در شیرهای دیگر وجود دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد. شیرهای بکواش “خاص سازنده” هستند به این مفهوم که بایستی شیر خریداری شده مختص آن فیلتر باشد که خود سازنده این شیر را براساس فیلتر مورد نظر می سازد.

چندین شیرجهانی ساخته شده موجود می باشد اما با این حال همواره بهترین و ساده ترین راه خریداری، شیر ساخته شده مختص فیلتر مورد نظر می باشد.

شیرهای فشارکشش

شیرهای فشار کشش رایج ترین شیر بکواش به دلایل زیر هستند:

اگر دارای فیلتر شنی (دیاتومه) هستید، اهرم (دسته) فیلتر در حالت فیلترینگ رو به پایین و در حالت بکواش رو به بالاست اما چندین شیر هستند که عکس این موضوع عمل می کنند. بنابراین بایستی از شخص حرفه ای در این مورد پرس و جو نمایید (اگر در این مورد مطمئن نیستید)

شیرهای چندراهه

شیرهای چند راهه دومین شیرهای رایج می باشند که متفاوت از شیر فشار کشش هستند.چند تنظیم دیگر به همراه فیلترینگ و بکواش در این نوع شیرها موجود است. اگر دارای فیلتر شنی هستید، گزینه آبکشی (شست و شو) واقعا مفید است. هزینه خرید و نگهداری این شیرها بسیار بالاست.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin

نظرات

نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید