نشتی در استخر ( بخش دوم )

نشتی در اسکیمر استخر

یکی از رایج ترین نشتی ها در استخر های داخل زمینی ، نشتی هایی هستند که در داخل بدنه اسکیمر، یا دیواره های اسکیمر و معمولا به خاطر آسیب ناشی از یخ زدگی در زمستان یا جا به جایی بیش از حد خاک اتفاق می افتند.اسکیمرهای استخرهای روی زمینی زمانی که دچار نشتی شوند، به دلیل ارزان قیمت بودنشان معمولا به طور کامل تعویض می شوند.

در استخرهای آستر وینیل، صفحه اسکیمر و واشر همیشه اولین مظنونین هستند.وجود زنگار روی صفحه اسکیمر یا آستر وینیل می تواند نشانه ای از نشتی باشد و باعث تشکیل زنگار در دیواره های استخر می شود که می تواند به سازه و دیواره ها آسیب برساند.

در بعضی مواقع نشتی استخر وینیل به دلیل شل بودن صفحه اسکیمر است که در این صورت تمام پیچ ها باید سفت شوند.

تمام اتصالات دیوار و کف استخر وینیل 2 واشر دارند،یکی زیر پوسته و دیگری روی پوسته.تعویض هر دو واشر در زمان نشتی مهم است.در استخرهای بتنی  محل اتصال کاشی استخر با اسکیمر پلاستیکی را نیز بررسی کنید چرا که ممکن است در این نواحی نیز شکافی وجود داشته باشد که باعث ایجاد نشتی شود.

نشتی در استخر

نشتی در چراغ استخر

محفطه ای که سیم برق از کاسه چراغ تا تابلو برق  از آن عبور می کند آب بند نشده و ممکن است به دلیل  جابه جایی خاک یا یخ زدگی آسیب ببیند یا بشکند.اگر سطح آب استخر شما تا زیر اسکیمر یا زیر برگشتی ها پایین بیاید و در بالای چراغ استخر ثابت شود، احتمال دارد که در پشت چراغ، در معبر(محفظه) سیم کشی چراغ استخر نشتی داشته باشید.

جهت ترمیم این نشتی لازم است که پیچ های چراغ را باز کرده و آن را از کاسه چراغ در آورید و جایی که سیم از کاسه چراغ عبور می کند را با استفاده از مواد آببندی نظیر چسب آکواریوم آببند کنید.

نشتی در چراغ استخر

چراغ استخرهای وینیلی دارای واشر آببند دوبل و یک حلقه بیرونی می باشد که از دوحلقه واشر برای تحت فشار قرار دادن پوسته استفاده می شود.چراغ های استخر وینیلی می توانند همانگونه که در بالا گفته شد از معبر سیم کشی و یا از حلقه واشر شکسته یا حلقه چراغ شل شده نشتی داشته باشند.

سایر نشتی های استخر آستر وینیل می تواند در واشرهای تخلیه اصلی یا پله، برگشتی های دیواره و یا واشر تجهیزاتی که بر روی سازه استخر نصب شده اند، اتفاق بیفتد.در این صورت لازم است سطح آب را کم کنید و واشر را تعویض کنید.

نشتی لوله کشی استخر

اگر استخر شما از زمانی که تمام خطوط لوله کشی را بسته اید دیگر نشتی نداشته باشد، نشان دهنده وجود نشتی در لوله کشی کف است.این نشتی می تواند باعث شود که متصدی استخر درصدد کندن دور استخر برآید تا به لوله کشی برسد، ولی در حقیقت نیازی به این کار نیست و بسیاری از مواقع دسترسی راحت است.در حقیقت نشتی مربوط به لوله کشی کف بسیار کم اتفاق می افتد، ولی ممکن است یخ زدگی عمیق یا جابه جایی خاک شدید این نشتی را ایجاد کند.

فرایند حذف نیز می تواند به تعیین نشتی خطوط لوله کشی کمک کند و از این طریق مشخص شود که نشتی مربوط به کدام یک از خطوط برگشتی، اسکیمر یا تخلیه اصلی می باشد.به این صورت که با استفاده از درپوش، تخلیه اصلی را ببندید و خطوط اسکیمر و برگشتی ها را در حالتی که پمپ کار می کند باز نگه دارید.اگر همچنان نشتی داشتید، می توانید درپوش تخلیه اصلی را بردارید و این بار برای تشخیص نشتی اسکیمر با در پوش آن را ببندید.

قابل توجه است که نشتی خطوط برگشتی زمانی که پمپ در حال کار است و لوله ها تحت فشار هستند، باعث از از دست رفتن مقدار آب بیشتری می شود؛ در حالی که نشتی خط مکش زمانی که پمپ روشن است هوا را به داخل پمپ می کشد و زمانی که پمپ خاموش است، باعث نشتی مقدار آب بیشتری می شود.

تست فشار هریک از خطوط لوله کشی نیز روش دیگری برای تشخیص نشتی خطوط می باشد.سپس نشتی می تواند با استفاده از ابزار پیشرفته تر به صورت دقیق مشخص شود.

بسیاری از نشتی های خطوط لوله کشی استخر مستقیما پایین بخشی که لوله وارد زمین می شود، در اتصال 90 درجه، ایجاد می شود که می توان با چند فوت کندن به آن رسید.

نشتی در تجهیزات استخر

این نشتی بسیار واضح و قابل رویت است.در بسیاری از موارد می توان نشتی آب از پمپ، فیلتر، هیتر یا کلرزن و سایر تجهیزات را مشاهده کرد. ممکن است نشتی ایجاد شده بسیار سریع و آسان رفع شود و یا نیازمند تعمیر یا تعویض دستگاه مورد نظر باشد.چکه کردن آرام قطرات کوچک آب در تجهیزات تاثیر قابل توجهی بر کاهش سطح آب استخر ندارد و باعث از دست رفتن مقدار کمی آب می گردد.حتی اگر چکه کردن آب سریع باشد، احتمالا کمتر از 50 گالن در روز یا زیر8/1 اینچ در استخر متوسط می باشد.

نشتی در تجهیزات استخر

در بسیاری از موارد نشتی استخر به راحتی رفع می شود.برای این که متوجه شوید استخر شما  نشتی دارد یا نه از تست سطل که در بالا توضیح داده شد استفاده کنید و سپس مرحله به مرحله موارد ذکر شده در بالا را دنبال کنید تا محل نشتی را پیدا کنید.اگر نشتی مربوط به لوله کشی کف استخر باشد ممکن است لازم باشد از یک متخصص کمک بگیرید تا به طور دقیق محل نشتی را مشخص کند.ولی بیشتر نشتی ها مربوط به لوله کشی نیستند.

دلایل تعمیر نشتی استخر

نشتی استخر نه تنها آب تصفیه و گرم شده استخر شما را هدر می دهد بلکه باعث ایجاد مشکلات دیگری مانند زنگ زدن دیواره های استخر یا فرسایش کف استخر یا خاک موجود در زیر مجموعه تجهیزات یا زیر کف استخر می شود.

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید