پنج روش پالایش استخر بدون استفاده از کلر

پنج روش پالایش استخر بدون استفاده از کلر

کلر، متداول ‎ترین ماده شیمیایی مورد استفاده جهت پالایش استخرهای عمومی و خصوصی است؛ اگرچه برای همه (خصوصاً دوست‎داران محیط زیست) محبوب نیست. قدرت گندزدایی بسیار بالا، قابلیت استفاده در حجم‎های بزرگ و به‎ویژه مقرون‎به‎صرفه‎بودن، این ماده را تبدیل به اولین انتخاب جهت تصفیه آب استخر نموده است. از طرف دیگر، چناچه به صورت ناصحیح و یا در مقیاس نامناسب مصرف گردد، معایبی دارد که ممکن است منجر به آزاردهندگی شوند.

اکنون به معرفی پنج ماده جایگزین برای کلر که دوست‎دار محیط زیست و کمتر آزاردهنده هستند، می‎پردازیم:

پرتو UV

اصول کاری، بسیار ساده است. یک لامپ که پرتوهای UVC تولید می‎نماید، در چرخة فیلتراسیون قرار می‎گیرد و هنگامی که آب آلوده از درون آن عبور می‎نماید، پرتوهای فرابنفش، DNA میکروارگانیسم‎ها را تخریب می‎نمایند. در کنار این لامپ، یک سیستم تصفیة مکمل (مثلاً اکسیژن فعال) نیز مورد نیاز است.

یونش مس ـ نقره

در این سیستم، الکترودهایی درون یک محفظه وجود دارند که یون‎های مس و نقره آزاد می‎کنند. یون‎های مس، جلبک و خزه و یون‎های نقره، باکتری‎های موجود در آب استخر را از بین می‎برند. همانند لامپ UV، در کنار این وسیله نیز به یک سیستم تصفیة مکمل شیمیایی نیاز است.

اوزن

هدف دستگاه تولید اوزن، گرفتن اکسیژن از محیط اطراف، تبدیل آن به اوزن و رهاسازی اوزن در آب آلودة استخر است. اوزن نه تنها باکتری‎ها را حذف می‎نماید، بلکه بوی نامطبوع را نیز حذف نموده، آب را شفاف کرده و طعم آن را بهبود می‎بخشد.

منیزیم

تصفیة آب توسط منیزیم، شامل دو بخش است. از یک سو ترکیبات معدنی منیزیم‎دار به عنوان عامل پالایش آب و از سوی دیگر، یک مدیا از جنس کریستال‎های شیشة خالص جهت فیلتراسیون استفاده می‎شوند. این سیستم کامل، آب را از لحاظ معدنی غنی نموده و دوست‏دار محیط زیست است.

بروم

بروم، ماده‎ای هم‎خاصیت (اکسید‎کننده و گندزدا) و هم‎خانواده (هالوژن) با کلر است که به صورت قرص‎های انحلال آرام و یا قالب‎های انحلال سریع، موجود است. همچنین می‎توان یک دستگاه تزریق بروم را در چرخة فیلتراسیون نصب نمود. ترکیبات بروم‎آمین که توسط بروم در آب استخر تولید می‎شوند، بر خلاف کلرآمین‎ها آزاردهنده نیستند.

 

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید