چرا نیاز به پاکسازی استخر داریم ؟

🎧 🎧 همراهان عزیز میراب آرین شما میتوانید مقاله زیر را را در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast038 بشنويد .

اگر به محصولات پاک کننده استخر توجه کنید،تعدادی از این پاک کننده های شیمیایی را برای استخر خود لازم می دانید که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود.

کلر

متداول ترین گندزدای مورد استفاده برای استخر های شنا کلر می باشد.عنصر کلر به صورت یک گاز سبز و زرد است که بسیار سمی است و در جنگ شیمیایی به عنوان یک سلاح استفاده می شد. به دلیل احتمال بسیار بالا برای آسیب یا مرگ ناشی از استفاده نادرست از گاز کلر ،تعدادی از ترکیبات کلر برای تهیه کلر در فرم هایی که می توانند توسط اپراتورهای استخر به صورت ایمن کنترل و مورد استفاده قرار گیرند، فرموله شده اند.کلر به دو روش استفاده و اندازه گیری می شود:

کلر آزاد باقیمانده

مقدار کلر موجود در آب استخر که با مواد خارجی به غیر از آب واکنش نمی دهد را کلر آزاد می گویند.این کلر برای گندزدایی آب و اکسید کردن مواد ارگانیک استفاده می شود.

کلر آزاد باقیمانده باید بین 1 تا 3 ppm نگه داشته شود.( مقدار بهینه ppm 2 است.)

 کلر ترکیبی

کلر ترکیبی با مواد خارجی به غیر از آب واکنش می دهد  و دیگر به حالت آزاد نمی باشد (به عنوان مثال برای ضدعفونی آب استفاده نمی گردد).این کلر با آمونیاک ترکیب می شود و کلرامین تولید می کند که باعث سوزش چشم و بوی بد کلر می شود.به همین دلیل کلر ترکیبی باقیمانده باید در پایین ترین مقدار نگه داشته شود،ترجیحا زیر ppm 0.2.یک تصور غلط رایج این است که زمانی که بوی کلر اطراف استخر حس می شود به این معنی است که در استخر، کلر بسیار زیاد است.حقیقت امر این است که” کلر ترکیبی” در استخر  بسیار زیاد است و در حقیقت  نیاز است که کلر بیشتری اضافه شود تا مقدار کلر آزاد افزایش یابد.

کلرامین ها می توانند با استفاده از گندزدای UV کاملا از بین بروند.UV دشمن کلرامین است!در ادامه بیشتر به این مورد پرداخته خواهد شد. 

کلر کل باقیمانده

مجموع کلر آزاد و کلر ترکیبی می باشد.برای محاسبه مقدار کلر ترکیبی لازم است تا کلر آزاد و کلر کل بررسی و اندازه گیری شوند.

 

کلر ترکیبی= کلر آزاد – کلر کل

شوک کلر/سوپر کلریناسیون

استفاده دائم از استخر،مواد آلی در استخر را افزایش خواهد داد که این امر باعث کاهش تاثیر مواد ضدعفونی کننده ی استفاده شده می گردد.شوک کلر این مواد آلی را از بین می برد و بنابراین به پاک کننده این اجازه را می دهد که کار خود را به درستی انجام دهد.ممکن است لازم باشد که در صورت سبز شدن استخر به دلیل ایجاد جلبک به آن شوک کلر وارد شود.(در ادامه به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت.)

وقتی شما به یک استخر شوک کلر می دهید،به دنبال افزایش مقدار مواد شیمیایی ضدعفونی کننده(اکسید کننده) حداقل 3برابر مقدار نرمال آن هستید.

احتیاط!

هیچگاه محصولات شیمیایی مربوط به استخر را با یکدیگر مخلوط نکنید.هر محصولی باید به صورت جداگانه به آب اضافه شود.همیشه گرانول هارا به آب اضافه کنید.هیچ وقت آب را به گرانول ها اضافه نکنید.

کلرزن نمکی

کلرزن نمکی سالهاست که در اروپا،استرالیا و آفریقای جنوبی به عنوان گندزدایی که نیاز به اضافه کردن کلر در استخر را از بین می برد، استفاده می گردد.کلر زن نمکی با یک سل الکترولیز کار می کند که نمک را در هم می شکند و آن را در آب حل می کند تا کلر تولید کند و اینگونه آب را گندزدایی کند.اگرچه شما هنوز نیاز به بررسی مقادیر کلر و Ph دارید.مقدار کلر توسط کنترلر نشان داده می شود و دایما در صورت لزوم افزایش یا کاهش می یابد.برخی از کلرزن نمکی ها دارای تنظیم کننده Ph نیز می باشند که باعث می شود بتوان به صورت اتوماتیک مقدار Ph را تنظیم نمود.

مزایای کلرزن نمکی

  • بدون تحریک و سوزش چشم و پوست
  • رنگ مو و مایو شناگران را از بین نمی برد.
  • پایان دادن به بو و طعم بد در زمان شنا کردن ناشی از استفاده از کلر های مرسوم
  • تنها لازم است که دستگاه را راه اندازی کرده ومقدار کلر مورد نظر را تنظیم کنید.
  • نمک در فرم طبیعی آن جامد است و از طریق تبخیر استخر را ترک نخواهد کرد، حالت طبیعی کلرها یک گاز است و با تبخیر استخر را ترک می کند.

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید