021-41572

یازده اشتباه متداول در نگهداری از استخر شنا (بخش دوم )

یازده اشتباه متداول در نگهداري از استخر شنا (بخش دوم )

 پنج مورد اول که در همگام با تکنولوژی ۴۲ بیان شد .

🎧 🎧 شما می توانید مطالب ارائه شده در مقاله زیر را از طریق پادکست ArianPoolCast002 بشنوید:

۶- اضافه ‏کردن کلر جهت ایجاد شوک کلر از طریق اسکیمر

بعضی اشتباهات در نگهداری استخر، کم اهمیت به نظر می رسند، اما از آنجاییکه انجام این کار می تواندباعث ترکیدن سیستم فیلتر شود، توصیه میکنیم به هیچ عنوان آن را انجام ندهید!

ترکیب‏ شدن هیپوکلریت کلسیم یا شوکِ دی‌کلر با کلر، باعث تولید گازی مُهلک می‌شود. اگر از دستگاه دوزینگ بعد از سیستم فیلتر استفاده کنید و کلر را جهت ایجاد شوک مستقیما داخل اسکیمر بریزید ، این دو ماده شیمیایی ، در فضایی بسیار کوچک باهم ترکیب می‌شوند و باعث ترکیدن سیستم فیلتراسیون می شوند .

راهکار

✔️ شما باید شوک کلر را همیشه طبق دستورالعمل سازنده و با استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب در آب استخر ایجاد کنید.

۷- ایجاد شوک کلر در طول روز

 در استخرهای روباز، طول روز زمان مناسبی برای ایجاد شوک کلر نیست. توجه کنید که بهتر است شوک در زمان تابش نور خورشید صورت نگیرد.

 

راهکار

✔️ بهترین زمان برای ایجاد شوک در استخرهای روباز، پس از غروب خورشید است. چون در این زمان تاثیر نامطلوب اشعه فرابنفش خورشید وجود ندارد.

۸- عدم تنظیم سختی کلسیم در آب استخر

تنظیم سختی کلسیم برای شفافیت ، تمیزی و ایمنی استخر شنا ضروری است و در مقابل ، بالابودن سختی آب ، باعث کدرشدن آب استخر می‌شود . بنابراین تنظیم سختی ، سبب افزایش عمر بخش‌های مختلف استخر از جمله آستری وینیل ، بتن ، گچ ، فایبرگلاس و فیلترها می‌شود .

راهکار

✔️ با اضافه‏ کردن مواد تنظیم کننده سختی کلسیم می‌توانید سختی کلسیم را در حد ppm 250-180 تنظیم کنید. این ماده را هنگام راه اندازی استخر به آب اضافه کنید تا سختی را به سطح موردنظر برسانید. از آنجا که تبخیر یا پاشش آب می‌تواند میزان سختی را افزایش دهد، بنابراین میزان آن را به‌طور منظم در طول فصل شنا بررسی کنید.
در مناطقی که سختی کلسیمی آب کم می باشد ، چنانچه از شوک هیپوکلریت کلسیم استفاده کنید ، پس از هر بار استفاده از این ماده ، مقدار کمی کلسیم به آب استخر اضافه می‌شود. این کار برای مالک استخر به‌صرفه است ؛ زیرا علاوه بر ایجاد شوک ، عمر تجهیزات استخر نیز افزایش می‌یابد .

۹- استفاده کمتر از هشت ساعت در روز از فیلتر استخر

اگر فیلتر شما روشن نباشد، نمی‌تواند کار خود را به‌درستی انجام دهد . هر چه بیشتر از فیلتر استفاده کنید ، آلاینده‌ها و موجودات کمتری می توانند برای استخر شما دردسر درست کنند .

راه‌حل

✔️ فیلتر استخر خود را روشن کنید و حداقل هشت ساعت در روز ، از آن استفاده کنید. بسته به ابعاد استخر و هم چنین میزان استفاده شناگران از استخر ، این مدت‌زمان باید به قدری باشد که تمام آب از فیلتر عبور کرده و پالایش شود .

۱۰- عدم توجه به آزمایش هفتگی آب استخر

نگهداری و مراقبت از استخر ، شامل فهرست کاملی از اقدامات روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه است. آزمایش هفتگی آب ، یکی از مهم‌ترین این اقدامات است؛ زیرا قبل از این‌که تغییرات شیمی آب به فاجعه‌ای بزرگ تبدیل شوند، از ان، آگاهی پیدا می‌کنید.

راه‌حل

✔️ آب استخر را حداقل هفته‌ای یک‌بار با استفاده از نوار آزمایش یا کیت آزمایش مایع، تست کنید. هر چند وقت یک‌بار نیز نمونه‌ای از آب استخر را به آزمایشگاه ببرید تا از جزئیات آن، اطلاع پیدا کنید.
پارامترهایی که نیاز به اندازه‌گیری دارند عبارت‌اند از:

•🔵 pH و آلکالینیتی
•🔵 سختی کلسیم
•🔵 اسید سیانوریک (پایدارکننده کلر)
•🔵 میزان نمک و مجموع جامدات محلول (TDS)
•🔵 مس و آهن

نیازی نیست هر هفته، آزمایش کامل انجام دهید ؛ اما اندازه‌گیری آلکالینیتی، pH و کلر آزاد را به‌دقت انجام دهید ؛ زیرا این‌ها مؤلفه‌های اصلی آب یک استخر سالم و بهداشتی هستند.

۱۱- ورود به محیط استخر با لباس های بیرون

وارد شدن به استخر با لباس‌های بیرون می‌تواند باعث اضافه شدن مواد شیمیایی ، الیاف و سایر آلاینده‌ها به آب شود . علاوه بر این، مواد شیمیایی داخل آب استخر نیز می‌توانند به لباس‌های شما آسیب بزنند . به‌این‌ترتیب، سلامت آب به خطر می‌افتد و به دلیل وجود مواد شیمیایی در آب استخر، رنگ لباس های شما در هم آمیخته می شود.

راه‌حل

✔️ لباس‌های خود را قبل از ورود به استخر تعویض و لباس مناسب شنا بپوشید دربیاورید .

نظرات

نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید