13 مورد از اقلام و تجهیزات مورد نیاز برای استخرهای سازگار با محیط زیست

13 مورد از اقلام و تجهیزات مورد نیاز برای استخرهای سازگار با محیط زیست

در سال‌های اخیر، آگاهی بیشتری نسبت به مسائل زیست‌ محیطی، به وجود آمده است و این روند، در ساخت استخرها و اماکنِ مجهز به سونا و استخر نیز منعکس شده است. این ذهنیت جدید، موجب می‌شود علاوه بر اینکه کاربران به میزان بیشتری دوستدار طبیعت می‌شوند، می‌توانند هزینه‌های خود را نیز به میزان زیادی کاهش دهند. در این مقاله، چند مورد از اقلام و تجهیزاتی که برای تجهیز استخرهای سازگار با محیط زیست استفاده می‏شوند، مورد بررسی قرار خواهند گرفت. این اقلام در 5 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

تصفیه آب

1.پمپ سرعت متغیر :

این تکنولوژی که چندین سال از تولید آن می‌گذرد، مبتنی بر یک موتور چندسرعته است که باعث می‌شود پمپ در سرعت‌های بالا و پایین، با توان‏های عملیاتی متغیر کار کند. در حالت اول، ذرات ریز به طور موثرتری جداسازی می‌شوند و در حالت دوم، شستشوی معکوس فیلتر، کار‌آمد‌تر است. هر دو روش، موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند و به کاهش هزینه‌های قبض کمک خواهند کرد.

2.ابزاری برای استفاده منطقی‌تر از مواد شیمیایی :

کنترل کیفیت آب در تمامی استخرها ضروری می‌باشد و باید بطور جدی مورد توجه قرار گیرد. چاره این امر، استفاده از یک کنترل‌کننده pH قابل تنظیم و مجهز به یک واسط کاربری است که استفاده از دستگاه را برای فرد بهره‎بردار، آسان می‌کند.

3.قرص‌های کلرِپیچیده ‏شده در پلاستیک‌های قابل انحلال در آب :

این قرص‌ها، جهت تهیه یک محلول مناسب برای تصفیه‌ آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند و موجب جلوگیری از تماس دست با مواد شیمیایی می‌شوند. نتیجه‌ی استفاده از این قرص‌ها این است که به ازای هر سطل 5 کیلوگرمی، تا 50 گرم، پلاستیک کمتری به هدر می‌رود.

4.تصفیه آب با استفاده از اُزُن و پرتوی فرابنفش :

استفاده از این روش مقدار مصرف مواد شیمیایی را تا 80% کاهش می‌دهد و حتی می‌تواند در برخی موارد موجب عدم نیاز به استفاده از مواد شیمیایی شود. از آنجا که در این سیستم شستشوی معکوس کمتری انجام می‌شود و در صورت لزوم این کار در بازه‌های زمانی کوتاهتری انجام می‌شود استفاده از آن موجب صرفه‌جویی در مصرف آب نیز می‌شود.

5.پانل‌های گرمایش خورشیدی:

این فن‌آوری، مبتنی بر اصل جریان ثابت است؛ بدین معنی که آب استخر به طور مستقیم توسط انرژی حاصل از خورشید و بدون استفاده از مبدل حرارتی گرم می‌شود و این امر موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های کاربران می‌شود.

6.کلرزنی آب شور (نمکی) :

این سیستم بر اساس یک واکنش الکتروشیمیایی است که کلر و سدیم را از نمک موجود در آب جدا می کند. در حقیقت این روش یک راه طبیعی برای از بین بردن باکتری‌های موجود در آب استخر و تمیز نگه داشتن آن می‌باشد.

روشنایی

7.روشنایی توسط LED :

در شرایط آزمایشگاهی عمر مفید LED‌ها می‌تواند تا یکصدهزار ساعت باشد و این عدد برای محصولات موجود در بازار تا چهل‏ هزار ساعت می‏باشد. این لامپ‌ها بدون جیوه بوده به محض روشن‏ شدن، حداکثر میزان روشنایی خود را به دست می‌آورند و نسبت به لامپ‌های معمولی مقرون بصرفه‌تر هستند.

8.روشنایی با استفاده از نور خورشید:

در طول روز، کلکتورهای خورشیدی انرژی خورشید را جذب می‌کنند و در طی شب این انرژی را برای روشن‏ کردن استخر آزاد می‌کنند. این عمل بدون هرگونه هزینه‌ای برای محیط زیست صورت می‌پذیرد.

‏سکوی استخر و حوضچه‌های آب گرم

9.چوب کامپوزیت:

این ماده، از خمیر چوب و پلیمر ساخته شده است و دقیقاً شبیه به چوب طبیعی به نظر می‌رسد ولی دارای یک مزیت اصلی است؛ این ماده قابل بازیافت می‏باشد.

10.چوب کاج:

این ماده عایق‌سازی بسیار خوبی را ارائه می‌دهد و دارای یک مزیت افزوده دیگر نیز می‌باشد. استفاده از آن نسبت به استفاده از چوب‌های دیگر که جنگل‌ها را در معرض نابودی قرار می‌دهند، آسیب‌های زیست محیطی کمتری را به دنبال دارد.

پوشش‌های استخرها

11.لاستیک‌های بازیافتی:

استفاده از لاستیک‌های بازیافتی، روشی برای ساخت استخرهای بدیع و سفارشی‌ به شکل ساحل واقعی برای تمامی کاربران در همه سنین می‌باشد. این استخرها دارای ساختار غیرشکننده، ضدپوسیدگی و غیر قابل نفوذ در برابر میکروارگانیسم‌ها می‌باشند. یک مزیت دیگر استفاده از این لاستیک‌ها، مصرف حجم آب کمتر است که انرژی کمتری نیز برای گرم ‏کردن نیاز دارد.

12.پوشش‌های استخر اتوماتیک با نیروی خورشیدی:

این پوشش‏ها مجهز به پانل‌های خورشیدی می‌باشند که همزمان با ذخیره انرژی، به آسانی باز و بسته می‏شوند.

آسترهای استخر

13.آسترهای استخر از جنس EPDM :

غشاهای لاستیکی سیاه رنگ کاملاً ضدآب و بسیار صاف و تمیز که دارای مزایای زیادی می‌باشند: عاری از ترکیبات سمی و مضر برای محیط زیست، قابل بازیافت، بادوام و بدون نیاز به تعویض منظم.

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید