اشعه UV) Ultra Violet)

خلاصه مطلب
گندزدایی آب با اشعه UV  تقریبا  روشی جدید درصنعت ضدعفونی آب استخر به حساب می آید. UV تقریبا یک قرن است که در نابودی باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها مؤثر شناخته شده است.اشعه UV از طریق قوس الکتریکی تولید می شود وبرای این...

جدول سر تیترها

گندزدایی آب با اشعه UV  تقریبا  روشی جدید درصنعت ضدعفونی آب استخر به حساب می آید.

UV تقریبا یک قرن است که در نابودی باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها مؤثر شناخته شده است.اشعه UV از طریق قوس الکتریکی تولید می شود وبرای این منظور معمولا از لامپ بخار جیوه استفاده می کنند.اشعهUV  در بخشی از طیف که فراتر از کوتاه ترین طول موج قابل مشاهده برای چشم انسان می باشد،وجود دارد.این اشعه در محدوده بین 240 تا 280 نانومتر که اصطلاحا طول موج ضد باکتری نامیده شده است، جهت گندزدایی آب مؤثرتر می باشد.

در استخرهای شنا،اشعه UV  کلرامین ها و سایر ترکیبات ارگانیک مانند اوره را از طریق فوتواکسیداسیون از بین می برد.دمای آب در فرآیند گندزدایی تاثیر نمی گذارد،یعنی باعث کاهش ضدعفونی کنندگی نخواهد شد و به همان اندازه در استخرهای روباز و درمانی با آب گرم تاثیر گذار است. UV کلرامین های موجود در آب استخر را از بین می برد.استفاده از اشعه UV به عنوان یک گند زدا،استفاده از مواد شیمیایی و گندزدای دیگر مانند کلر را به شدت کاهش خواهد داد به گونه ای که مقدار کلر آزاد مورد نیاز در آب استخر با حضور UV می تواند تا 0.5 میلی گرم بر لیتر( تقریبا 0.5ppm  ) کاهش یابد. لازم به ذکر است که گندزدای ثانویه باید بعد از دستگاه UV اضافه شود تا تاثیر اشعه UV بر مواد شیمیایی به حداقل برسد.

از سوی دیگر وجود UV به کنترل جلبک در آب نیز کمک میکند و از رشد جلبک و چسبیدن آن به سطوح استخر جلوگیری می کند.

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید