انتخاب بهترین فیلتر برای استخر

انتخاب بهترین فیلتر برای استخر

خلاصه مطلب
همیشه برای انتخاب بهترین فیلتر استخر سوالات مهمی وجود دارد که با قاطعیت کامل پاسخ آن را پیدا نکرده ایم. سعی داریم در این مقاله به سوالات زیر پاسخ دهیم تا در انتخاب بهترین نوع فیلتر استخر موفق باشیم.  بهترین فیلتر استخر...

جدول سر تیترها

همیشه برای انتخاب بهترین فیلتر استخر سوالات مهمی وجود دارد که با قاطعیت کامل پاسخ آن را پیدا نکرده ایم. سعی داریم در این مقاله به سوالات زیر پاسخ دهیم تا در انتخاب بهترین نوع فیلتر استخر موفق باشیم. 

 1. بهترین فیلتر استخر کدام است؟
 2. عوامل موثر در انتخاب فیلتر استخر کدام‎اند؟
 3. انواع فیلترهای استخر کدام‎اند و عملکرد هر یک به چه صورت است؟
 4. مزایا و معایب هر یک از فیلترها چیست؟

بهترین فیلتر استخری کدام است؟

این سوالی است که با توجه به نیازهای هر استخر باید به آن پاسخ داده شود. فاکتورهای بسیاری وجود دارند که باید پیش از انتخاب بهترین فیلتر به آن‏ها توجه شود. فاکتورهایی مانند سایز استخر، دمای آب استخر، نرخ تعویض آب در شبانه روز (دبی ورودی)، شرایط فصلی آب و هوا، کثرت استفاده و بار استحمامی.

می‏دانیم که وظیفه فیلتر، تصفیه آب می باشد. میزان جذب باکتری و فضولات بر حسب میکرون اندازه‏ گیری می‏شود و برای هر نوع فیلتر، متفاوت است. هر ۱ میکرون معادل ۲۵۰۰۰/۱ اینچ است. برای درک بهتر، خوب است بدانید که هر تار موی انسان، ضخامتی بین ۳۰ تا ۱۲۰ میکرون دارد. با وجود اینکه کلر، باکتری‏ها را از بین می‏برد، اما باکتری‏های مرده باید فیلتر شوند. یک فیلتر نامناسب، سبب کدرشدن آب می‏گردد و حتی اگر میزان پاکی و سطح کلر از لحاظ فنی مناسب باشد، تمایلی به شنا در آب کدر، وجود نخواهد داشت.

انواع فیلترهای استخر

فیلتر کارتریجی (Cartridge Filter)

فیلتر کارتریجی نوعی فیلتر استوانه‏ای از جنس مواد پلیسه‏ دار است که این پلیسه‏ ها سبب افزایش مساحت فیلتر می‏شوند. این نوع از فیلترها فضولات به اندازه 10 تا 15 میکرون را جذب می‏کنند و با تعمیر و نگه‏داری بسیار آسان، آب را به خوبی پالایش می‏کنند. هر فیلتر به طور معمول باید یک بار در سال تعویض گردد و هزینه تعویض به سایز و مساحت کارتریج بستگی دارد.

مزایا

 • – تعمیر و نگه‏داری بسیار آسان
 • – تعویض سالیانه کم ‏هزینه

معایب

 • اگر آب استخر دارای کدورت یا جلبک باشد، این فیلترها هنگام انجام عمل پالایش، به سرعت دچار انسداد می‏شوند و هر چند ساعت یک بار باید شسته شوند.

فیلتر شنی (Sand Filter)

این نوع از فیلترها با استفاده از شن، ناخالصی‏های به اندازه 20 تا 40 میکرون را از آب استخراج کرده و فضولات را جمع می‏نمایند. هنگامی که فضولات مجتمع می‎شوند، فیلتر نیاز به پس‏شویی (Backwash) دارد. تعمیر و نگه‏داری این فیلترها بسیار آسان است و شن درون آن‏ها به طور معمول، هر 3 تا 4 سال نیاز به تعویض دارد. فیلتر شنی، سنگین و حجیم است.

مزایا
 • شتسشوی بسیار آسان
معایب
 • -عدم کارایی مناسب در استخرهای دارای کدورت و جلبک

فیلتر دیاتومه (Diatomaceous Earth Filter)

این نوع فیلتر دارای یک شبکه‏ بندی داخلی است که با پودر خاک دیاتومه پوشیده شده است و قابلیت حذف فضولات به اندازه 2 تا 5 میکرون را دارد. پس‏شویی فیلتر دیاتومه، مانند فیلتر شنی است اما این فیلتر همواره نیازمند افزایش خاک دیاتومه تازه است.

مزایا
 • کارایی بسیار بالا در حذف انواع کدورت
معایب
 • تعمیر و نگه‏داری پرهزینه  
 • نیاز به تعویض شبکه ‏بندی داخلی (هر ۲ تا ۳ سال یک بار)
 • نیاز به پیاده ‏کردن کامل فیلتر هر ۶ ماه یک بار جهت شتسشوی پودر خاک دیاتومه‏ای که با پس‏شویی پاک نمی‏شود.
 • سوراخ‏ شدن شبکه‏ بندی داخل فیلتر با گذشت زمان
مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید