انواع فیلترهای تصفیه استخر و گندزدایی استخرهای شنا

انواع فیلترهای تصفیه استخر و گندزدایی استخرهای شنا

خلاصه مطلب
میراب...

جدول سر تیترها

آلودگى در استخرهاى شنا غالبا توسط شناگران و محیط پیرامون استخر به آب استخر وارد مى شود. آلودگى محیطى شامل گرد و غبار، برگ، مواد زائد شیمیایى، گرده، باکترى ها و غیره است که از هوا به آب وارد مى شود. شناگران حامل آلاینده هاى دیگر همچون عرق، روغنهاى حمام آفتاب، مو، پوست، باکتریها و ویروسها نیز مى باشند.

هر استخر شنا براى تصفیه و از بین بردن این موارد نیاز به یک سیستم تصفیه و پمپاژ مناسب دارد. براى تصفیه آب استخرها از انواع فیلترها استفاده مى شود. متداول ترین فیلترهاى استخر، امروزه فیلترهاى شنى هستند که نگه دارى آنها به مراتب راحت تر از فیلترهاى دیاتومه مى باشند. پمپ استخر تضمین مى نماید که آب استخر با دبى مشخصى از داخل فیلتر عبور کرده و آلاینده هاى ناخواسته را از بین ببرد و آب را ضد عفونى کند.

از دیگر فیلترهاى استخر فیلتر دیاتومه است که قادر مى باشد ذرات ریز خاک را جدا کند که البته نیاز به نگه دارى ویژه اى دارند. فیلتر کارتریجى نیز بسیار متداول است و نگه دارى بسیار ساده اى دارد اما هزینه هاى جارى و ابتدایى بالایى دارند. عموما پمپ تصفیه استخر باید بین ۶ تا ۸ ساعت در هر سیکل کار کند و توان گردش حداقل ۳ بار آب را در ۲۴ ساعت داشته باشند.

گردش آب از سیستم فیلتراسیون، ذرات شناور معلق و ذرات ریز خاک را از بین مى برد اما هیچ تاثیرى روى موادى که در ته استخر و به کف و دیواره ها چسبیده اند ندارد. بسته به موقعیت استخر و کاربرى آن، استخرها به صورت دوره اى نیاز به شستشو و تمیز کردن کف و دیواره ها دارند. براى این کار مى توان از روش هاى متعددى کمک گرفت. رایج ترین آنها استفاده از جاروهاى استخر است که با اتصال لوله به خروجى مکش استخر، توسط یک اپراتور میتوان این کار را انجام داد.

امروزه دستگاه هاى اتوماتیک مختلفى نیز جهت تمیز کردن استخر وجود دارد که گرد و خاک چسبیده به استخر را مى شوید. آب مکیده شده از لوله استخر را مى توان از فیلتر ها عبور داد و دوباره از آن استفاده کرد. براى مقابله با میکروب ها و ویروس ها نیز با اضافه کردن مواد شیمیایى همچون کلر تصفیه آب کامل مى گردد.

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید