زمان تعویض آب جکوزی

زمان تعویض آب جکوزی

خلاصه مطلب
چرا نیاز است که آب اسپا را عوض کنیم ؟ اولین دلیل این است که حجم آب جکوزی نسبت به استخر شنا بسیار کم تر است و ممکن است افراد زیادی از آن استفاده کنند. دومین موردی که باعث تفاوت این دو می شود درجه حرارت آب است. آب اسپا در...

جدول سر تیترها

بسیاری از مردم در مورد زمان تعویض آب اسپا مطمئن نیستند. این مقاله به شما توصیه هایی درمورد زمان تعویض آب جکوزی می دهد.

چرا نیاز است که آب اسپا را عوض کنیم ؟

هر اسپا دارای یک پمپ است که آب را از یک فیلتر عبور می دهد و آب جکوزی ، درست مانند آب استخر شنا با استفاده از مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده گندزدایی می شود.

اما در استخرشنا ، آب استخر لازم نیست تخلیه و دوباره پر شود در حالی که آب اسپا این طور نیست. علت چیست؟

  • اولین دلیل این است که حجم آب جکوزی نسبت به استخر شنا بسیار کم تر است و ممکن است افراد زیادی از آن استفاده کنند.
  • دومین موردی که باعث تفاوت این دو می شود درجه حرارت آب است. آب اسپا در دمایی  بالاتر از استخر شنا نگه داشته می شود و این دما باعث می شود موادگندزدایی تاثیر کمتری نسبت به آب استخر داشته باشند.

مواد شیمیایی، ناخالصی ها را اکسید می کنند و فیلتر، بسیاری از ناخالصی هایی را که توسط افراد استفاده کننده از جکوزی وارد آب می شوند – مانند روغن بدن، عرق و مقادیر بسیار ناچیز صابون – از آب جدا می کند. باید توجه داشت که تمام ناخالصی ها توسط فیلتر جدا نمی شود.

در برخی موارد، آب شروع به کف آلودشدن و کدرشدن می کند و باعث ایجاد بوی بدی در فضا می گردد. در حالت ایده آل، آنچه باید انجام دهید این است که قبل از این که این اتفاق بیفتد وان خود را تخلیه و دوباره پر کنید.

هر چند وقت یکبار آب جکوزی را تعویض کنیم؟

تعویض آب جکوزی به میزان استفاده از آن بستگی دارد. شما می توانید با استفاده از یک  فرمول یا آزمایش زمان تعویض آب را مشخص نمایید. شما باید آب اسپا را به طور مرتب آزمایش کنید و اگر آب را در حالت تعادل نگه دارید دیگر نیازی به تعویض مکرر آن نیست.

از نوار تست TDS (جامد محلول در آب) استفاده کنید. این نوار نشانگر خوبی برای زمان تعویض آب می باشد. راه دیگر برای فهمیدن زمان تعویض آب، استفاده از یک فرمول است.

اول از همه باید بدانید که چه مقدار آب در اسپا وجود دارد. پس بایستی به نکات زیر دقت فرمایید.

  • یک اسپای 2 نفره حدود 650 لیتر گنجایش دارد.
  • یک جکوزی 4 نفره ممکن است حدود 1250 لیتر ظرفیت داشته باشد.
  • یک اسپای بزرگ که ظرفیت 7 یا 8 نفر را دارد،  بین 1800 تا 2300 لیتر آب در خود جای می دهد.

درصورتی که از حجم اسپا اطلاع ندارید سازنده اسپا قادر خواهد بود حجم دقیق اسپا را به شما بگوید. مورد بعدی که باید بدانید بار افراد استفاده کننده از اسپا می باشد. یعنی چند نفر از آن استفاده می کنند میزان استفاده آنان چه مدت است؟

هنگامی که این اطلاعات را داشته باشید، می توانید حاصل فرمول را به دست آورید.

فرمول این است:

لیتر آب تقسیم بر تعداد افراد استفاده کننده از اسپا به مدت 20 دقیقه در هر روز تقسیم بر 12. حاصل، تعداد روزهای بین هر تعویض آب را به شما می دهد.

برای یک اسپای خانگی معمولی، فرمول به شما می گوید که تقریباً هر سه ماه یک بار باید آب جکوزی را تخلیه و دوباره پر کنید.

هنگامی که تصمیم دارید آب وان خود را تخلیه کنید، فرصت خوبی است که لوله کشی و جت ها را نیز تمیز کنید.

یک اسپا با لوله کشی تمیز به شما آبی شفاف تر، تمیزتر و با گردش بهتر می بخشد. قبل از تخلیه، یک ماده تمیزکننده به آب اضافه کنید و به مدت حدودا 20 دقیقه پمپ ها را با سرعت بالا راه اندازی کنید.

اگر اسپای شما مدتی است تمیز نشده، احتمالاً در هنگام تخلیه آب آن، آلودگی های زیادی همراه با آب از آن خارج می شود.

اسپای شما یک فیلتر دارد و از مواد شیمیایی برای گندزدایی استفاده می کنید، بنابراین چرا نیاز به تخلیه و پرکردن مجدد آن می باشد درحالی که برای استخر شنا لازم نیست این کار انجام شود؟

حجم آب جکوزی نسبت به استخر شنا بسیار کم تر است و دمای  بالاتری دارد و افراد زیادی مدت زمان حداکثر20دقیقه را در آب می گذرانند.

هرچقدر که استفاده کنندگان اسپا زمان بیشتری در آب غوطه ور شوند، عرق، روغن بدن، دئودورانت و عطر بیشتری را در آب آزاد می کنند …این ها مجموعه ای کامل از چیزهایی هستند که در آب حل می شوند.

مواد شیمیایی، فیلتر و دستگاه UV بسیاری از این ناخالصی ها اما نه همه آن ها را اکسید کرده یا از آب جدا می کنند.

با انجام یک برنامه روتین منظم و بررسی pH و تعادل آب، آب تمیز و درخشان خواهد ماند اما در نهایت رسوبات جمع می شوند و آب باید عوض شود.

چگونه می توانیم برای تخلیه و پر کردن اسپای خود اقدام کنیم؟

تخلیه اسپا آسان و ساده است. اول از همه پمپ، ترموستات و سپس برق را خاموش کنید. سپس به سادگی یک شلنگ را به شیر تخلیه وصل کرده و شلنگ را به جایی امن بکشید تا آب تخلیه شود.

در آب اسپا مواد شیمیایی وجود دارد، بنابراین شما واقعاً باید مطمئن شوید که آب به جای اینکه درون زمین اطراف فرو رود، وارد سیستم فاضلاب می شود. پس از باز کردن شیر تخلیه، اسپا به وسیله نیروی جاذبه خالی می شود. مقدار کمی از آب ممکن است در چاه آن باقی بماند اما تنها زمانی که برای زمستان اسپای خود را کنار می گذارید نیاز است این آب باقیمانده را خالی کنید.

برای پر کردن مجدد اسپا، کافی است از شلنگ و شیر آب استفاده کنید و کاسه را تا سطح عملکرد عادی آن پر کنید. پس از پر شدن اسپا، باید پمپ را برای استفاده آماده کنید. برای این کار شما باید تمام هوا را از سیستم خارج کنید تا در هنگام شروع کار مجدد اسپا، به پمپ یا هیتر آن آسیبی وارد نشود. برخی از پمپ های اسپا خودمکش هستند، اما همیشه دستورالعمل هایی را که همراه با اسپای خاص خود دریافت کرده اید دنبال کنید.

pH و سختی کلسیم آب تازه را بررسی و تنظیم کنید، ترموستات را تنظیم کرده تا اسپای شما به درجه حرارت موردنظر برسد.

پادکست آموزشی زمان تعویض آب جکوزی

همراهان عزیز میراب آرین شما میتوانید پاسخ سوالات بالا را در رابطه با تعويض آب جكوزي را در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast036 بشنويد

 

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید