نکات متخصصین صنعت استخر و جکوزی در رابطه با ویروس کرونا

نکات متخصصین صنعت استخر و جکوزی در رابطه با ویروس کرونا

خلاصه مطلب
همان‌طور که اطلاعات بیش‌تری در رابطه با ویروس کرونا (COVID-19) توسط دولت انتشار پیدا می‌کند، این نیاز هم احساس می‌شود که صنایع را در دو کلاس ضروری و غیرضروری طبقه‌بندی کرد. آن دسته از صنایع که در طبقه‌بندی ضروری قرار...

جدول سر تیترها

همان‌طور که اطلاعات بیش‌تری در رابطه با ویروس کرونا (COVID-19) توسط دولت انتشار پیدا می‌کند، این نیاز هم احساس می‌شود که صنایع را در دو کلاس ضروری و غیرضروری طبقه‌بندی کرد. آن دسته از صنایع که در طبقه‌بندی ضروری قرار می‌گیرند، می‌توانند درحالی‌که قرنطینه و سایر محدودیت‌ها در حال اجرا است به فعالیت خود ادامه دهند.

استخرهای شنا و ویروس کرونا

با توجه به تحقیقات مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها (CDC : Centers for Disease Control and Prevention) مدرکی وجود ندارد که نشان دهند ویروس کرونا (COVID-19) از طریق استفاده انسان از استخر و جکوزی انتشار پیدا کند. نگهداری و تصفیه صحیح (به‌طور مثال با کلر یا برم) استخرها و جکوزی‌ها می‌تواند ویروس کرونا (COVID-19) را از بین ببرد یا غیرفعال کند. هم‌چنین سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که کنترل کیفیت آب برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های ویروسی ضروری است.
اتحادیه استخر و جکوزی (PHTA: Pool and Hot Tub Alliance) معتقد است که شرکت‌های تأمین‌کننده تجهیزات بهداشتی و تصفیه استخر (شرکت‌های تولیدکننده، توزیع‌کننده، خرده‌فروش) و سایر شرکت‌های مدیریت کننده تعمیر و نگهداری استخر و جکوزی و هم‌چنین شرکت‌هایی که کارهای عمرانی و ساخت‌وساز استخر و جکوزی را انجام می‌دهند، ملزم هستند که از انتقال بیماری‌های واگیردار جلوگیری کنند و از این طریق سلامت جامعه و ایمنی اجتماع را تأمین نمایند.در ادامه به بحث امنیت استخر می‌پردازیم:

امنیت استخر و جکوزی در برابر ویروس کرونا 

نکته مهم این است که یک استخر که سیستم های تصفیه آن با کلر به‌طور صحیح در حال کارکرد باشد، به کمک سیستم تصفیه و گندزدایی خود، ویروس کرونا (COVID-19) را به‌طور کامل از بین می‌برد. برای داشتن عملکرد صحیح ، سطح کلر باید بین (mg/l(3-1 میلی‌گرم در لیتر باشد و هم‌چنین میزان PH آب استخر بین 7.4 – 6.8 باشد. استخرهایی که از برم برای سیستم تصفیه خود استفاده می‌کنند، میزان برم موجود در آب باید بین (mg/l6-4) میلی‌گرم در لیتر و هم‌چنین میزان کلر(mg/l5-3) میلی‌گرم در لیتر باشد. برای اطمینان از میزان کلر و PH آب باید به کمک ابزارهای مناسب (مثل کیت اندازه گیری کلر و PH) ، این پارامترها به‌طور منظم چک شوند. تنها ریسک استفاده از استخر تماس فیزیکی بین خود شناگران است که باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند و توصیه های بهداشتی مدنظر نظیر عدم دست دادن،سرفه یا عطسه کردن در دستمال و دور انداختن سریع آن را به‌طور کامل رعایت کنند.در ادامه به یک سری از توصیه‌های بهداشتی که افراد باید هنگام استفاده از استخر رعایت کنند، اشاره می‌کنیم.

  • شناگرانی که احساس مریضی می‌کنند ، نباید از وسایل عمومی استخر استفاده کنند.
  • باید دستشان را با آب و صابون حداقل به مدت 20 ثانیه بشورند.
  • اگر آب و صابون در دسترس نباشد، شناگران باید از ژل شست‌وشو استفاده کنند. محلول_های ضدعفونی‌کننده‌ای پیشنهاد می‌شود که حداقل 60 درصد الکل داشته باشند.
  • هرکسی که عطسه یا سرفه می‌کند، باید دماغ و دهان خود را با دستمال بپوشاند و بعدازآن دستمال را دور بیندازد و دست‌هایش را بشورد.
  • از تماس نزدیم با افرادی که مریض هستند، خودداری کنید.
  • تمامی شناگران می‌بایست قبل از ورود به استخر یا سونا یا جکوزی دوش بگیرند. از آنجایی که افرادی که وارد استخر می‌شوند، از کرم پوست و اسپری مو و سایر مواد آرایشی استفاده کرده‌اند، جهت جلوگیری از ورود این آلاینده ‌ها به آب استخر و ایجاد مشکل در سیکل تصفیه استخر، دوش قبل از ورد به استخر ضروری است.

بدون نگهداری صحیح استخر و جکوزی که شامل گردش و تصفیه آب می‌باشد عوامل گوناگون بیماری‌ زا نظیر باکتری‌ها و ویروس‌ها رشد می‌کنند و عدم تصفیه صحیح آب استخر یک زمینه مناسب برای جهت پرورش پشه‌ ها و افت‌ ها را فراهم می‌آورند که می‌توانند ناقل بیماری ‌ها باشند که نه ‌تنها یک ریسک را برای شناگران و استحمام‌کننده‌ ها به وجود می‌آورند، بلکه کل جامعه را در معرض خطر قرار می‌دهند.

امنیت سونا خشک و بخار 

از آنجایی که دمای اتاق سونا خشک بین 70 الی 100 درجه سانتی ‌گراد است و هم‌چنین سطوح کف و دیواره‌ های اتاق سونا از چوب است، بنابراین شرایط زنده ماندن را برای ویروس کرونا بسیار سخت می‌کند و عملاً ویروس کرونا از بین خواهد رفت.

اتاق‌های سونا بخار معمولاً در دمای حدود 40 درجه سانتی ‌گراد و رطوبت نسبی حدود 100 درصد هستند. در این شرایط احتمال می‌رود که ویروس کرونا بتواند زنده بماند، بنابراین رعایت توصیه ‌های بهداشتی توسط افراد باید با دقت بیش‌تری انجام شود.

علاوه بر این، تکمیل پروژه‌ های استخر و جکوزی فعال حیاتی است. پروژه ‌های نیمه ‌تمام استخر و جکوزی جامعه را در معرض یک ریسک قرار می‌دهند. ازجمله این ریسک‌ها می‌توان به فروریختن و تخریب کانال ‌های لوله ‌گذاری و هم ‌چنین ترکیدگی و نشتی کاسه استخر اشاره کرد که ممکن است در سایت پروژه ‌ها به وقوع بپیوندد. این‌ها ازجمله مواردی است که در سلامت افراد تأثیرگذاری بلندمدتی دارد و در بالا بدان اشاره‌شده است.

در حال حاضر از تمامی خانواده ‌ها و فرزندان آن‌ها درخواست می‌شود که از منزل خارج نشوند و در خانه بمانند. هم‌چنین تمامی باشگاه ‌ها ورزشی و فضاهای عمومی بسته‌ شده است؛ بنابراین استخر، سونا و جکوزی‌های خصوصی و خانگی یک گزینه ایده آل است که خانواده‌ ها بتوانند با استفاده از آن روی سلامت خود متمرکز شوند. البته باید این نکته را در نظر داشت که اندازه ‌گیری منظم پارامترهای بهداشتی آب نظیر میزان کلر و PH جهت اطمینان از سلامت آب باید به‌طور صحیح انجام شود.
بنابراین با توجه به مطالب بیان ‌شده و ایمنی موجود در استخر و سونا و جکوزی ،استفاده از آنها با رعایت موارد بهداشتی شخصی در شرایط فعلی مطلوب به نظر می‌رسد و کلیه شرکت ‌های فعال در زمینه خدمات تعمیر و نگهداری استخر و فعالیت‌ های عمرانی استخر و هم‌ چنین شرکت ‌های تأمین‌ کننده تجهیزات تصفیه استخر در دسته بندی صنایع ضروری قرار می گیرند و می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

پادکست آموزشی

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید