پمپ تصفیه استخر

پمپ تصفیه استخر

خلاصه مطلب
مولف: رامین...

جدول سر تیترها

در استخرها برای به گردش درآوردن آب در سیستم لوله کشی معمولا از پمپ سانتریفیوژ به همراه الکتروموتور کوپله مستقیم استفاده می شود .

عملکرد پمپ سانتریفیوژ به گونه ای است که سیال را به واسطه نیروی گریز از مرکز در خط لوله به گردش در می آورند. الکتروموتورهای مورد استفاده در استخرها متناسب با کاربرد مورد نظر و ظرفیت پمپ ممکن است تک فاز یا سه فاز باشند . نکته دیگر آن که پمپ های استخر ها باید از نوع هواگیری خودکار یا خودپرشو باشند.برای استخرهای بزرگ معمولا به جای یک الکتروپمپ بسیار بزرگ از چند الکتروپمپ کوچک تر به صورت موازی استفاده می شود. بزرگ ترین مزیت این روش آن است که در صورت از کار افتادن یکی از پمپ ها می توان بخشی از نیاز استخر را با سایر پمپ های سالمی که هنوز در مدار هستند تامین کرد.

مهم ترین ویژگی پمپ تصفیه استخر آن است که :

پآبدهی(دبی) آن ها با تغییر افت فشار سیستم لوله کشی ( به واسطه کثیف شدن فیلتر ها وعواملی مانند آن ) نباید دچار تغییر شدید شود. البته در استخرها متناسب با تجهیزات مورد استفاده ممکن است پمپ های دیگری نیز وجود داشته باشد. برای مثال گاهی اوقات برای تزریق مواد شیمیایی در مدار فیلترها نیز معمولا از یک پمپ کوچک استفاده می شود که این پمپ معمولا از نوع سیلندر پیستونی است. همچنین در قسمت گرمکن استخر اگر از سیستم های خورشیدی مدار بسته استفاده شده باشد برای به گردش در آوردن سیال در مدار داخلی لازم است غیر از پمپ اصلی از یک پمپ مجزا نیز استفاده شود.مدار داخلی گرمکن های سنتی نیز چنین است . به طوری که برای به گردش درآوردن سیال واسطه و ارسال آن به مبدل حرارتی باید محاسبات مربوطه انجام گرفته و پمپ مورد نیاز متناسب با شدت جریان و افت فشار سیستم لوله کشی انتخاب شود.

اکثر پمپ های مورد استفاده در استخرها از نوع آب بندی خودکار بوده و به طور خودکار روان کاری می شوند.با شروع کار پمپ سرعت چرخش محور آن به تدریج افزایش می یابد و در نهایت به چند هزار دور در دقیقه می رسد. گشتاور بسیار زیادی که در این سرعت بالا ایجاد می شود عامل بسیاری از ساییدگی ها و مشکلاتی است که در داخل پمپ به وجود می آید. الکتروموتور محور پمپ را به گردش در می آورد محور به پروانه پمپ متصل است و موجب گردش آن می شود.در نهایت با چرخش پروانه آب در داخل پمپ جریان می یابد . از آنجا که برای گردش درآوردن این پمپ ها از موتورهای الکتریکی استفاده می شود استفاده از رله عیب اتصال زمین (GFCI) به منظور جلوگیری از برق گرفتگی افراد الزامی است.

اگر در حین پمپاژ سیال شیری که در خط دهش تعبیه شده است به طور کامل بسته شود حداکثر فشار ممکن در خط لوله ایجاد می شود.البته این فشار مانند پمپ سیلندر پیستونی مخرب و ویرانگر نیست بلکه در چنین مواردی پروانه پمپ گریز از مرکز تا هنگام باز شدن مسیر سیال آزادانه در داخل سیال می چرخد بدون آن که آسیب جدی به پمپ وارد شود .

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید