پنج روش پالایش استخر بدون استفاده از کلر

خلاصه مطلب
کلر، متداول ‎ترین ماده شیمیایی مورد استفاده جهت پالایش استخرهای عمومی و خصوصی است؛ اگرچه برای همه (خصوصاً دوست‎داران محیط زیست) محبوب نیست. قدرت گندزدایی بسیار بالا، قابلیت استفاده در حجم‎های بزرگ و به‎ویژه...

جدول سر تیترها

کلر، متداول ‎ترین ماده شیمیایی مورد استفاده جهت پالایش استخرهای عمومی و خصوصی است؛ اگرچه برای همه (خصوصاً دوست‎داران محیط زیست) محبوب نیست. قدرت گندزدایی بسیار بالا، قابلیت استفاده در حجم‎های بزرگ و به‎ویژه مقرون‎به‎صرفه‎بودن، این ماده را تبدیل به اولین انتخاب جهت تصفیه آب استخر نموده است. از طرف دیگر، چناچه به صورت ناصحیح و یا در مقیاس نامناسب مصرف گردد، معایبی دارد که ممکن است منجر به آزاردهندگی شوند.

اکنون به معرفی پنج ماده جایگزین برای کلر که دوست‎دار محیط زیست و کمتر آزاردهنده هستند، می‎پردازیم:

پرتو UV

اصول کاری، بسیار ساده است. یک لامپ که پرتوهای UVC تولید می‎نماید، در چرخة فیلتراسیون قرار می‎گیرد و هنگامی که آب آلوده از درون آن عبور می‎نماید، پرتوهای فرابنفش، DNA میکروارگانیسم‎ها را تخریب می‎نمایند. در کنار این لامپ، یک سیستم تصفیة مکمل (مثلاً اکسیژن فعال) نیز مورد نیاز است.

پنج روش پالایش استخر بدون استفاده از کلر

یونش مس ـ نقره

در این سیستم، الکترودهایی درون یک محفظه وجود دارند که یون‎های مس و نقره آزاد می‎کنند. یون‎های مس، جلبک و خزه و یون‎های نقره، باکتری‎های موجود در آب استخر را از بین می‎برند. همانند لامپ UV، در کنار این وسیله نیز به یک سیستم تصفیة مکمل شیمیایی نیاز است.

پنج روش پالایش استخر بدون استفاده از کلر

اوزن

هدف دستگاه تولید اوزن، گرفتن اکسیژن از محیط اطراف، تبدیل آن به اوزن و رهاسازی اوزن در آب آلودة استخر است. اوزن نه تنها باکتری‎ها را حذف می‎نماید، بلکه بوی نامطبوع را نیز حذف نموده، آب را شفاف کرده و طعم آن را بهبود می‎بخشد.

پنج روش پالایش استخر بدون استفاده از کلر

منیزیم

تصفیة آب توسط منیزیم، شامل دو بخش است. از یک سو ترکیبات معدنی منیزیم‎دار به عنوان عامل پالایش آب و از سوی دیگر، یک مدیا از جنس کریستال‎های شیشة خالص جهت فیلتراسیون استفاده می‎شوند. این سیستم کامل، آب را از لحاظ معدنی غنی نموده و دوست‏دار محیط زیست است.

پنج روش پالایش استخر بدون استفاده از کلر

بروم

بروم، ماده‎ای هم‎خاصیت (اکسید‎کننده و گندزدا) و هم‎خانواده (هالوژن) با کلر است که به صورت قرص‎های انحلال آرام و یا قالب‎های انحلال سریع، موجود است. همچنین می‎توان یک دستگاه تزریق بروم را در چرخة فیلتراسیون نصب نمود. ترکیبات بروم‎آمین که توسط بروم در آب استخر تولید می‎شوند، بر خلاف کلرآمین‎ها آزاردهنده نیستند.

پنج روش پالایش استخر بدون استفاده از کلر

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید