مبدل حرارتی استخر

گندزدایی به روش ازن،UV  و AOP

خلاصه مطلب
در این مقاله بررسی می کنیم که هر روش گندزدایی چگونه کار می کند و چگونه UV و ازن با یکدیگر روش AOP را تشکیل می دهند. زمانی که هر دو سیستم UV و ازن به طور همزمان وجود داشته باشند،در مورد  انتخاب این 2 روش گندزدایی آب سردرگمی وجود...

جدول سر تیترها

در این مقاله بررسی می کنیم که هر روش گندزدایی چگونه کار می کند و چگونه UV و ازن با یکدیگر روش AOP را تشکیل می دهند.
زمانی که هر دو سیستم UV و ازن به طور همزمان وجود داشته باشند،در مورد  انتخاب این 2 روش گندزدایی آب سردرگمی وجود خواهد داشت. حتی گیج کننده تر از این، جدیدترین نوآوری – فرایند اکسیداسیون پیشرفته (AOP) می باشد.روش AOP بیشتر از 30 سال است که در تصفیه فاضلاب وجود دارد، اما به تازگی به یک گزینه مقرون به صرفه برای گندزدایی استخرهای خصوصی تبدیل شده است. برای اینکه به طور کامل AOP را درک کنید، ابتدا باید با ماهیت ازن و UV و همچنین عملکرد آنها آشنا شوید.

ازن چیست؟
ازن یک گاز است که می تواند با عبور اکسیژن از میدان انرژی نوری(UV OZONE)یا میدان انرژی الکتریکی (CD OZONE) در داخل یک محفظه ایجاد شود.ازن ژنراتور از نور یا انرژی الکتریکی و همچنین اکسیژن هوای اطراف استفاده می کند. مولکول های اکسیژن (O2) با دریافت این نوع از انرژی، به دو اتم واحد (O1) تقسیم می شوند.سپس اتم های O1 با دیگر مولکول های اکسیژن (O2) ترکیب می شوند و O3 را تولید می کنند.تنها تفاوت بین تولید ازن با انرژی نور و و انرژی الکتریکی در مقدار آن است.تولید ازن به وسیله انرژی الکتریکی، باعث ایجاد ازن خروجی بیشتری می گردد.

ازن وقتی در آب حل می شود، پاتوژن ها و میکروارگانیسم ها را از بین می برد، مواد آلی و معدنی، و همچنین کلرامین ها را طی فرآیند اکسیداسیون نابود می کند.واکنش اکسیداسیون زمانی اتفاق می افتد که یک مولکول ازن با یک ماده اکسا مانند جلبک، باکتری، اوره، هاگ های کپک و پروتوژن برخورد می کند و باعث می شود سومین اتم اکسیژن که پیوند ضعیفی دارد، جدا شود.در طول این واکنش، مولکول های ارگانیک  از بین می روند. و فلزات حل شده نامحلول می شوند..فرآورده باقیمانده، O2  می باشد که به طور کلی میزان مصرف کلر را 50 تا 75 درصد کاهش می دهد.

ازن اکسید کننده بسیار قوی تری نسبت به کلر می باشد، و می تواند  cryptosporidium parvum که در برابر کلر مقاوم می باشد را از بین ببرد.ازن یک اکسیدکننده ضدمیکروبی است که خاصیت ضدعفونی کردن و گندزدایی دارد که در از بین بردن بیوفیلم ها بسیار موثر است.ازن همچنین یک میکرو منعقد کننده موثر می باشد که آلاینده های آلی و معدنی را در طول فرآیند اکسیداسیون روی هم انباشته کرده و بنابراین باعث می شود که راحت تر توسط فیلتر گرفته شوند.

اشعه ماورا بنفش(UV) چیست؟
در سیستم های UV(که به عنوان استرلیزه های UV نیز شناخته می شوند)، آب از یک محفظه عبور می کند و در معرض نور قرار می گیرد، که میکروارگانیسم ها را می کشد و کلرامین ها را با استفاده از انرژی نور تجزیه می کند. برای گندزدایی آب، باید از اشعه ماوراء بنفش با طول موج خاصی استفاده شود – 254 نانومتر دارای بیشترین اثر ضد میکروبی است. نور ضدمیکروبی باعث تغییر یا از بین رفتن DNA یا RNA میکروارگانیسم ها مانند جلبک­ها، باکتری­ها، ویروس­ها، هاگ کپک­ها و پروتوژن­ها می شود. این امر اساسا میکروارگانیسم ها را هنگامی که از محفظه UV عبور می کنند، از بین می برد.

یک لامپ UV که توسط برق کار می کند، در یک محفظه اشعه UV تولید می کند. این اشعه به طور موثر میکروارگانیسم های مضر از جمله cryptosporidium parvum را غیر فعال می کند.این فرآیند هیچ فرآورده جانبی مضری باقی نمی­گذارد و می­تواند مصرف کلر را 25-50 درصد کاهش دهد.

 

تفاوت این دو سیستم چیست؟
هر دو سیستم ازن و UV دستگاه های ضد عفونی آب تایید شده توسط EPA(سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا) هستند.این سیستم ها همچنین در مقایسه با سیستم گندزدایی سنتی کلر ، می توانند کلرامین ها را کاهش دهند و با محیط زیست سازگار می باشند. با این حال، در سیستم گندزدایی ازن فرایند اکسیداسیون انجام می گیرد که یک ویژگی بسیار مهم از ازن است، اما در UV اکسیداسیون اتفاق نمی افتد.

سیستم گندزدایی UV تنها از اشعه های نور جهت مختل کردن DNA یا RNA میکروارگانیسم ها استفاده می کند.ازن یک گاز است که می تواند به طور مؤثر توسط نور یا انرژی الکتریکی ایجاد شود. پس از آن می تواند به منظور از بین بردن میکروارگانیسم ها و تجزیه کلرامین ها از طریق اکسیداسیون، در آب حل شود.

AOP  چیست؟
در این سیستم UV و ازن همراه با هم کار می کنند.مدل های زیادی از AOP وجود دارند ولی رایج ترین آن که در صنعت استخر و جکوزی نیز وجود دارد، با ترکیبی از CD OZONE و UV ساخته شده است.

ترکیب تکنولوژی های UV و ازن در یک سیستم یکپارچه، سیستم گندزدایی قوی تری را ایجاد می کند، که قدرت گندزدایی، شفافیت آب و توانایی از بین بردن کلرامین را افزایش می دهد.

در یک سیستم AOP، گاز ازن در آب حل می شود و سپس از یک محفظه که دارای لامپ UV می باشد عبور می کند.زمانی که انرژی UV با ازن ترکیب می شود، باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی می شود که در نتیجه­ی آن رادیکال های هیدروکسیل با طول عمر کم که اکسیدکننده هایی بسیار قوی می باشند و می توانند پاتوژن ها و میکروارگانیسم ها و همچنین آلاینده های معدنی  در آب را از بین ببرند، به وجود می آیند.آن­ها همچنین اکسیدکننده های قوی تری نسبت به ازن تنها می باشند.

برای آن که بتوانیم یک سیستم AOP داشته داشته باشیم، به ازن و UV با هم نیاز داریم.وقتی آب در سیستم جریان می یابد، رادیکال های هیدروکسیل به طور پیوسته تشکیل می گردند.بدون حضور ازن این اتفاق نخواهد افتاد.هرچه مولکول های ازن در سیستم بیشتر باشد، رادیکال هیدروکسیل بیشتری تولید می شود.پس از این که رادیکال های هیدروکسیل آلاینده ها را در آب اکسید می کنند،به سرعت به اکسیژن تبدیل می شوند.این مورد AOP را به یک تکنولوژی ایمن،پایدار و سبز تبدیل می کند.این سیستم همچنین تمیزترین آب با کمترین کلر مورد نیاز را ارائه می­دهد.

http://www.poolspanews.com/how-to/maintenance/understanding-the-big-3-water-sanitizers-ozone-uv-and-aop_o

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید