یازده اشتباه متداول در نگهداري از استخر شنا (بخش اول)

یازده اشتباه متداول در نگهداري از استخر شنا (بخش اول)

خلاصه مطلب
مراقبت از استخر شنا مي‌تواند با اشتباهات متعدد كوچك يا بزرگی همراه باشد. این اشتباهات مي‌توانند فرصت‌هايی براي يادگيري باشند. با آموزش در زمينه اشتباهات متداول در نگهداري از استخر مي‌توانيد استخر خود را ايمن‌تر و...

جدول سر تیترها

مراقبت از استخر شنا مي‌تواند با اشتباهات متعدد كوچك يا بزرگی همراه باشد. این اشتباهات مي‌توانند فرصت‌هايی براي يادگيري باشند. با آموزش در زمينه اشتباهات متداول در نگهداري از استخر مي‌توانيد استخر خود را ايمن‌تر و تميزتر نگهداريد و آن را با دردسر و حوادث غيرمترقبه كمتري اداره كنيد. 

یازده اشتباه در مراقبت و نگهداری از استخر شنا

این مقاله در دو بخش منتشر شده است که در بخش اول، 5 مورد مطرح میگردد که شامل موارد زیر میشود. همچنین اگر تمایل به شنیدن موارد ذکر شده دارید میتوانید در انتهای مقاله پادکست ArianPoolCast001 را گوش دهید. 

1- افزودن مستقيم شوك به آب استخر

ماده شيميايي كه به آن « شوك استخر » مي‌گوييم، در واقع كلر غليظ است. غلظت زياد كلر مي‌تواند هر آنچه كه وارد استخر شما مي‌شود را از بين ببرد. براي مثال، كلر غليظ مي‌تواند لباس‌هاي مشكي را به رنگ صورتي و لباس‌هاي سفيد را به رنگ زرد دربياورد.

نگران نباشيد! شما نمي‌توانيد شوك اضافي به آب استخر وارد كنيد؛ اما فارغ از اين روش اشتباه، اگر آستر استخر شما از جنس وينيل است، اضافه‏ كردن مستقيم کلر به آب استخر مي‌تواند فاجعه‌آميز باشد. دانه‌هاي کلر ته‌نشين مي‌شوند و آستر استخر شما را مي‌خورند. ناحيه خورده‏ شده، سست و شكننده و در نهايت دچار نشتي مي‌شود.

راهکار

قبل از واردکردن کلر به استخر، آن را در سطل آب حل كنيد. با اين كار، کلر يكنواخت‌تر در آب پراكنده مي‌شود و به آستري، ديواره‌ها و كف استخر شما آسيبي نمي‌زند.

قانون مهمي كه بايد به خاطر داشته باشيد اين است كه «هميشه مواد شيميايي را به آب اضافه كنيد و هرگز آب را به مواد شيميايي اضافه نكنيد».

قبل از اضافه كردن شوك، ابتدا سطل را پر از آب كنيد تا از پاشش احتمالي مواد شيميايي به اطراف جلوگيري شود.

استفاده از آب گرم نيز باعث مي‌شود شوك راحت‌تر در آب حل شود. اين كار صداي ترسناكي ايجاد مي‌كند اما به اندازه استشمام بخار كلر خطرناك نيست. هنگام آماده‌سازي محلول شوك در آب، از عينك محافظ، ماسك شيميايي و دستكش‌هاي مقاوم به مواد شيميايي استفاده كنيد.

2- بُرس ‏نزدن استخر

مي‌دانيد كه جاروب ‏کردن منظم استخر، چقدر در جلوگيري از تجمع لجن و آلودگي‌ها و تخريب استخر اهميت دارد ؛ اما همانند دندان ، استخر نيز به برس‌زني خوب نياز دارد تا بهترين ظاهر را داشته باشد. پس از جاروزدن دستي يا خودكار استخر ، از روش مناسب برای برس‌زني استفاده كنيد.

راه‌کار

يك برس استخر برداريد و به نقاط دور از دسترس استخر خود حمله كنيد!

پشت نردبان‌ استخر، لوله‌هاي آب پله‌ها و پلكان‌ها گوشه‌ها و شكاف‌ها با اين كار ، تمام جلبك‌ها و ساير مواد بدبو و لغزنده از بين مي‌روند. براي داشتن استخري سالم و تميز ، هفته‌اي یک‌بار و در صورت نياز به دفعات بيشتر ، استخر را برس بزنيد.

3- استفاده از جارو رباتیک استخر در صورت وجود مشكل جلبك

تميزكردن جلبك‌هاي استخر ، كار دشواري است . با اينکه وسوسه‌انگيز است ، اما جارو رباتیک استخر خود را روشن نكنيد ! تميزكننده‌هاي خودكار فشاري ، جلبك‌ها و ساير آشغال‌ها را از طريق يك كيسه مشبك به سمت بالا مي‌كِشند . با اين كار ، جلبك‌ها در استخر شما جابجا مي‌شوند ، اما کلاً حذف نمي‌شوند . استفاده از ابزار پيشرفته‌تر نيز كمكي نمي‌كند . اگر جلبكي نباشد ، اين ابزار به خوبي كار مي‌كند، اما بهترين تميزكننده‌هاي خودكار نيز از كيسه مشبك ريز استفاده مي‌كنند كه خيلي سريع توسط جلبك مسدود مي‌شود . اين مواد لغزنده ، به اطراف استخر مي‌ريزند و دوباره بايد آن‌ها را جمع كنيد.

راهکار

حل اين اشتباه متداول ، ساده است ؛ اما زحمت بيشتري دارد . شما بايد استخر را به‌صورت دستي جارو كنيد . مطمئن شويد كه فيلتر در حالت « تخليه » است يا درپوش تخليه برداشته شده است.

بله ! مقداري آب را از دست مي‌دهيد ، اما جلبك‌ها نيز حذف مي‌شوند. جلبك‌ها کاملاً از استخر و زندگي شما خارج مي‌شوند!

4- عدم توجه به pH و سطح قليايي

احتمالاً در كلاس علوم مدرسه ، درباره تاثیر مهم pH متعادل بر اكوسيستم‌هاي سالم و شاداب  ( از جمله استخر آب ) شنيده‌ايد . مقدار pH كم ، به معني خاصيت اسيدي و مقدار pH زياد ، به معني خاصيت قليايي است و هردوی آن‌ها خبر بدي است.

اگر pH آب استخر شما بسيار پايين باشد ، آب به‌شدت اسيدي است . شايد در نگاه اول ، اتفاق خوبي باشد ؛ چون جلبك و ساير مهاجمان ، به‌سختی مي‌توانند آب اسيدي را تحمل كنند . علاوه بر اين ، آب اسيدي تلالو دارد و در نگاه اول ، تميز و خالص به نظر مي‌رسد ؛ اما بعد متوجه می‏شويم كه ظاهر هرچيز می‌تواند گول‌زننده باشد ! pH پايين مي‌تواند به تجهيزات استخر شما آسيب بزند:

  • پمپ و فيلتر استخر
  • آستري وينيل
  • گرم‌کن
  • جارو رباتیک استخر
  • تغذيه‌كننده مواد شيميایي
  • تجهيزات تعمير و نگهداري
  • روكش خورشيدي

راهکار

زندگي بهتر با علم شیمی ! متعادل‏كردن خاصيت اسيدي و قليايي ، باعث پايداري pH مي‌شود . ازآنجاکه تقریباً هر چیزی مي‌تواند شيمي آب را به‌راحتی تغيير دهد ، آب استخر خود را به‌طور منظم آزمايش كنيد.

سپس ميزان pH استخر خود را با استفاده از مواد افزايش‌دهنده يا كاهش‌دهنده pH و يا ساير مواد شيميايي موردنیاز، تنظيم كنيد تا همه‌چیز به تعادل بازمی‌گردد.

5- شستشوي معكوس (Backwash) مكرر فيلتر استخر

توجه داشته باشید که شستشوي معكوس، يك روش اسرارآميز براي خارج‏كردن ذرات شناور از استخر شما نيست! شستشوي معكوس باعث تميزشدن محيط داخل فيلتر  ـ كه مي‌تواند از جنس شن يا خاك دياتومه (D.E.) باشد ـ مي‌شود. بوي بد و آلودگي‌ها از طریق آب استخر، وارد محيط فيلتر شده، سپس از طريق دريچه خروجي شستشوي معكوس، از فيلتر خارج مي‌شوند.

شستشوي معكوس، بخش مهمي از روش مراقبت و نگهداري از استخر است؛ اما تكرار زياد آن، يكي از اشتباهات متداول در نگهداري از استخر است.

راهکار

هميشه به فشاري كه فشارسنج مخزن فيلتر نشان مي‌دهد، توجه كنيد. بلافاصله بعد از انجام كامل بک واش کردن فيلتر استخر ، فشار را يادداشت كنيد . در اكثر موارد ، اين فشار بين psi 15-10 است و مي‌تواند مبنايي براي عملكرد بهينه فيلتر باشد.

هرچند غيرمنطقي به نظر مي‌رسد ، اما هر چه ميزان ذرات جذب‌شده توسط فيلتر بيشتر باشد ، عملكرد فيلتر شما بهتر خواهد بود  ـ البته تا يك حد مشخص ! ذرات اضافي باعث به‏ تله ‏افتادن ذرات کوچک‌تر مي‌شوند ؛ اما وقتي تجمع اين ذرات باعث ‌شود فشار به ميزان psi 10 بيشتر از فشار مبنا (يعني psi 25-20) شود ، ديگر چنين مزيتي برقرار نخواهد بود.

وقتي فشار فيلتر شما بيش از psi 10 نسبت به فشار مبنا افزايش يابد ، به اين معني است كه احتمالاً ذرات چسبنده اضافي در فيلتر وجود دارند و باعث بالا رفتن فشار شده‌اند . با انجام شستشوي معكوس، فشار به مقدار اوليه بازمی‌گردد و فيلتر شما حداكثر كارايي خود را بازمی‌یابد.

شما میتوانید در مقاله یازده اشتباه متداول در نگهداری از استخر شنا (بخش دوم) قسمت دوم را مطالعه بفرمایید.

پادکست آموزشی

پادکست آموزشی ArianPoolCast001 در ارتباط با اشتباهات رایجی است که در نگهداری و مراقبت از استخر های شنا صورت میگیرد. در این پادکست علاوه بر ذکر اشتباهات رایج، راهکارهایی برای برطرف کردن این اشتباهات ارائه میگردد.

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید