یازده اشتباه متداول در نگهداري از استخر شنا (بخش دوم )

یازده اشتباه متداول در نگهداري از استخر شنا (بخش دوم)

خلاصه مطلب
در بخش اول یازده اشتباه متداول در نگهداری از استخرهای شنا ، پنج مورد از اشتباهات رایج گفته شد و راهکارهای ضمن ذکر اشتباهات ارائه شد. در ادامه موارد باقی مانده مطرح خواهد شد و راهکارهای آنان بعد از تعریف اشتباه گفته میشود....

جدول سر تیترها

در بخش اول یازده اشتباه متداول در نگهداری از استخرهای شنا ، پنج مورد از اشتباهات رایج گفته شد و راهکارهای ضمن ذکر اشتباهات ارائه شد. در ادامه موارد باقی مانده مطرح خواهد شد و راهکارهای آنان بعد از تعریف اشتباه گفته میشود.

اشتباهات رایج در مراقبت از استخر های شنا (بخش دوم)

در انتهای متن شما میتوانید از طریق پادکست آموزشی ArianPoolCast002 به موارد مطرح شده گوش دهید.

6- اضافه ‏كردن کلر جهت ایجاد شوك کلر از طريق اسکیمر

بعضی اشتباهات در نگهداری استخر، کم اهمیت به نظر می رسند، اما از آنجاییکه انجام این کار می تواندباعث ترکیدن سیستم فیلتر شود، توصیه میکنیم به هیچ عنوان آن را انجام ندهید!

تركيب‏ شدن هيپوكلريت كلسيم يا شوكِ دي‌كلر با كلر، باعث توليد گازی مُهلك مي‌شود. اگر از دستگاه دوزینگ بعد از سيستم فيلتر استفاده كنيد و کلر را جهت ایجاد شوك مستقیما داخل اسکیمر بريزيد ، اين دو ماده شيميايي ، در فضايي بسيار كوچك باهم تركيب مي‌شوند و باعث ترکیدن سیستم فیلتراسیون می شوند .

راهکار

شما باید شوك کلر را همیشه طبق دستورالعمل سازنده و با استفاده از تجهيزات ايمني مناسب در آب استخر ایجاد كنيد.

7- ایجاد شوك کلر در طول روز

در استخرهای روباز، طول روز زمان مناسبی برای ایجاد شوک کلر نیست. توجه کنید که بهتر است شوک در زمان تابش نور خورشید صورت نگیرد.

راهکار

بهترین زمان برای ایجاد شوک در استخرهای روباز، پس از غروب خورشید است. چون در این زمان تاثیر نامطلوب اشعه فرابنفش خورشید وجود ندارد.

8- عدم تنظيم سختي كلسيم در آب استخر

تنظيم سختي كلسيم براي شفافيت ، تميزي و ايمني استخر شنا ضروري است و در مقابل ، بالابودن سختي آب ، باعث كدرشدن آب استخر مي‌شود . بنابراین تنظیم سختي ، سبب افزايش عمر بخش‌هاي مختلف استخر از جمله آستري وينيل ، بتن ، گچ ، فايبرگلاس و فيلترها مي‌شود .

راهکار

با اضافه‏ كردن مواد تنظیم کننده سختي كلسيم مي‌توانيد سختي كلسيم را در حد ppm 250-180 تنظيم كنيد. اين ماده را هنگام راه اندازی استخر به آب اضافه کنید تا سختی را به سطح موردنظر برسانید. از آنجا که تبخير يا پاشش آب مي‌تواند میزان سختی را افزایش دهد، بنابراين میزان آن را به‌طور منظم در طول فصل شنا بررسي كنيد.
در مناطقی که سختی کلسیمی آب کم می باشد ، چنانچه از شوك هيپوكلريت كلسيم استفاده كنيد ، پس از هر بار استفاده از اين ماده ، مقدار كمي كلسيم به آب استخر اضافه مي‌شود. اين كار براي مالك استخر به‌صرفه است ؛ زيرا علاوه بر ایجاد شوك ، عمر تجهيزات استخر نيز افزايش مي‌يابد .

9- استفاده كمتر از هشت ساعت در روز از فيلتر استخر

اگر فيلتر شما روشن نباشد، نمي‌تواند كار خود را به‌درستی انجام دهد . هر چه بيشتر از فيلتر استفاده كنيد ، آلاينده‌ها و موجودات كمتري می توانند برای استخر شما دردسر درست كنند .

راه‌حل

فيلتر استخر خود را روشن كنيد و حداقل هشت ساعت در روز ، از آن استفاده كنيد. بسته به ابعاد استخر و هم چنین میزان استفاده شناگران از استخر ، اين مدت‌زمان باید به قدری باشد که تمام آب از فيلتر عبور كرده و پالایش شود .

10- عدم توجه به آزمايش هفتگي آب استخر

نگهداري و مراقبت از استخر ، شامل فهرست كاملی از اقدامات روزانه، هفتگي، ماهيانه و ساليانه است. آزمايش هفتگي آب ، يكي از مهم‌ترین اين اقدامات است؛ زيرا قبل از این‌که تغييرات شيمي آب به فاجعه‌اي بزرگ تبديل شوند، از ان، آگاهي پيدا مي‌كنيد.

راه‌حل

آب استخر را حداقل هفته‌اي یک‌بار با استفاده از نوار آزمايش يا كيت آزمايش مايع، تست كنيد. هر چند وقت یک‌بار نيز نمونه‌اي از آب استخر را به آزمایشگاه ببريد تا از جزئيات آن، اطلاع پيدا كنيد.
پارامترهایی كه نياز به اندازه‌گيري دارند عبارت‌اند از:

• pH و آلکالینیتی
• سختي كلسيم
• اسيد سيانوريك (پايداركننده كلر)
• ميزان نمك و مجموع جامدات محلول (TDS)
• مس و آهن

نيازي نيست هر هفته، آزمايش كامل انجام دهيد ؛ اما اندازه‌گيري آلکالینیتی، pH و كلر آزاد را به‌دقت انجام دهيد ؛ زيرا اين‌ها مؤلفه‌های اصلي آب یک استخر سالم و بهداشتي هستند.

11- ورود به محیط استخر با لباس های بیرون

وارد شدن به استخر با لباس‌هاي بیرون مي‌تواند باعث اضافه شدن مواد شيميايي ، الياف و ساير آلاينده‌ها به آب شود . علاوه بر اين، مواد شيميايي داخل آب استخر نيز مي‌توانند به لباس‌هاي شما آسيب بزنند . به‌این‌ترتیب، سلامت آب به خطر مي‌افتد و به دلیل وجود مواد شیمیایی در آب استخر، رنگ لباس های شما در هم آمیخته می شود.

راه‌حل

لباس‌هاي خود را قبل از ورود به استخر تعویض و لباس مناسب شنا بپوشید دربياوريد.

پادکست آموزشی

شما می توانید مطالب ارائه شده در مقاله زیر را از طریق پادکست آموزشی ArianPoolCast002 بشنوید.

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید