علت سبز شدن آب استخر

چه عاملی باعث سبز شدن آب استخر می شود؟

شما می توانید مقاله زیر را در پادکست آموزشی ArianPoolCast046 بشنوید:

عدم تعادل شیمیایی آب استخر می تواند باعث رشد جلبک ها در استخر شود و جلبک ها عامل سبز شدن آب استخر می شوند. اگر مقدار کلر به هر دلیلی کمتر از میزان استاندارد باشد، جلبک در استخر رشد خواهد کرد. به همین دلیل است که شوک کلر به عنوان بخشی از فرآیند شش مرحله ای زیر، روی آب استخر شما اجرا می شود. بسیاری از استخرها نه فقط به رنگ سبز، بلکه به رنگ سیاه در می آیند. این امر به دلیل رشد جلبک سیاه در استخر است که بدترین نوع جلبک به شمار می رود. برای مقابله با این مشکل می توان از Algiblack استفاده کرد و یا آب استخر را تخلیه کرده و اسیدشویی نمود.

در ادامه، به بررسی اقدامات اولیه برای جلوگیری از رشد جلبک می پردازیم:

  1. آب استخر خود را آزمایش کنید.

با استفاده از یک تست کیت شیمیایی، میزان pH و کلر استخر را اندازه‌گیری کرده و شدت مشکل به وجود آمده را مشخص کنید. اگر مقدار کلر به پایین تر از ppm 1 برسد، می تواند باعث رشد جلبک و سبز شدن آب استخر شود. وقتی چنین مساله ای اتفاق می افتد، باید به استخر شوک کلر دهید تا جلبک ها را از بین بروند و کلر استخر به سطح نرمال و استاندارد بازگردد.

تعمیر و نگهداری استخر به شیوه ی صحیح، از جمله بکواش کردن فیلترها در هنگام نیاز و اطمینان حاصل کردن از این که مقادیر کلر و pH آب استخر ثابت باشند، می تواند مانع از رشد جلبک شود.

جلبک دائما در حال رشد است. بنابراین عدم نگهداری از استخر حتی برای چند روز، می تواند باعث ایجاد جلبک و سبز شدن آب استخر شود.

  1. آب استخر را از نظر شیمیایی تنظیم و متعادل کنید.

ابتدا، pH آب را با افزودن اسید متعادل کنید و مقدار آن را به ۸/۷ برسانید. این مقدار بالاترین حد استاندارد pH می باشد که در زمان از بین بردن جلبک نیز به آن نیاز است.

پمپ استخر را روشن کنید تا مواد شیمیایی در سرتاسر استخر گردش کرده و در آب پخش شوند.

به منظور افزایش pH آب استخر از Baja pH و به منظور کاهش pH از سدیم بی سولفات یاSube pH  استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که فیلتر به درستی و بدون هیچ مشکلی کار می کند. برگ و هرگونه آشغال را که ممکن است باعث گرفتگی فیلتر شود، جمع کنید. در صورت نیاز، فیلتر را بکواش کنید و پیش از افزودن مواد شیمیایی، مطمئن شوید که فیلتر به خوبی کار می کند. بگذارید سیکل تصفیه به مدت ۲۴ ساعت بدون توقف کار کند تا تمام جلبک موجود در آب طی فرآیند پاکسازی فیلتر شود.

  1. دیواره ها و کف استخر را تمیز کنید.

قبل از اضافه کردن مواد شیمیایی به آب، از برس استخری برای تمیز کردن استخر استفاده کنید. می توان جلبک هایی که به سطوح استخر چسبیده اند را با استفاده از برس استخری جدا کرد. این کار به شکستن ساختار جلبک و سریعتر عمل کردن مواد شیمیایی کمک می کند.

اگر استخر وینیلی دارید، از برس نایلونی استفاده کنید. چون برس های سیمی به آستر وینیل صدمه می زنند.

  1. استخر را با شوک کلر احیا کنید.

Diclor دارای غلظت کلر بالاست که باعث از بین رفتن جلبک و گندزدایی آب استخر می شود.

اگر مقدار “جلبک در استخر” شما زیاد است، ممکن است نیاز باشد که بیش از یک بار این مراحل را انجام دهید تا رشد جلبک در استخر به طور کامل متوقف شود و تمام جلبک ها از بین بروند.

ممکن است زمانی که به استخر شوک می دهید، آب استخر، ابری یا کثیف به نظر برسد. ولی با عبور آب از فیلتر، این مشکل برطرف خواهد شد. درصورت بالا بودن pH، آب استخر تحت شوک کلر، کدر خواهد شد.

  1. وقتی کلر به زیر ppm 5 رسید، استخر را با جلبک کش درمان کنید.

بگذارید جلبک کش حداقل به مدت ۲۴ ساعت در استخر بماند و گردش کند. می توانید از Algibon استفاده کنید.

پس از گذشت این مدت، جلبک ها یا در استخر ته نشین شده و یا در آب شناور می شوند. با تمیز کردن فیلتر استخر، از ایجاد فشار ناشی از جلبک های مرده جلوگیری کنید. متناسب با نوع فیلتر خود، این مراحل را دنبال کنید:

فیلتر DE (خاک دیاتومه ای): قبل از انجام هر کاری، فیلتر DE را بکواش کنید و پودر تازه DE را اضافه کنید. سپس همانگونه که در بالا توضیح داده شد، عملیات شوک کلر را انجام دهید و پمپ را به مدت ۲۴ ساعت روشن بگذارید.

فیلتر شنی: فیلتر را بکواش (Backwash) کرده و شستشو (Rinse) دهید.

فیلتر کارتریج: اطمینان حاصل کنید که در شرایط مطلوبی قرار دارد و کاملاً تمیز شده است.

 

پایان کار:

جلبک های باقیمانده در استخر را با جاروی استخری جمع کنید. مجددا با برس استخری، دیواره ها و کف استخر را تمیز کنید و سپس با جاروی استخر تمام جلبک های استخری را حمع کنید. اگر مقدار جلبک ها زیاد است و جارو کردن همه ی آن ها دشوار است، می توانید از منعقدکننده Goldenflok استفاده کنید تا جلبک ها به یکدیگر بچسبند و جارو کردن آن ها راحت تر باشد.

سیستم فیلتراسیون را تا زمانی که جلبک کامل از بین نرفته، روشن نگهدارید. آب استخر شما پس از این مراحل باید کاملا تمیز، شفاف و کریستالی شود. اگر اینگونه نبود دوباره این مراحل را انجام دهید تا تمام جلبک از بین برود.

در نهایت مجددا مقادیر پارامترهای شیمیایی آب را با تست کیت چک کنید تا در حد نرمال و استاندارد باشند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!