قرص کلر

قرص کلر

کلر، متداول‌ترین ماده‌ای است که برای گندزدایی آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اثر واکنش کلر با آب، ماده‌ای به نام هیپوکلرو اسید (HOCl) تولید می‌شود که با باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها، ترکیب می‌شود و آنها را از بین می‌برد. کلر همچنین از رشد جلبک‌های استخری جلوگیری می‌کند و با اکسید کردن آلاینده‌هایی همچون عرق و بزاق شناگران و گرد و خاک، آب استخر شما را تمیز و شفاف نگه می‌دارد.

به منظور آسان‌سازی گندزدایی آب با کلر، تولیدکنندگان مواد شیمیایی استخری، محصولی به نام قرص کلر را عرضه کرده‌اند. این قرص‌ها که از ترکیبات حاوی کلر تشکیل شده‌اند، به آرامی در آب حل می‌شوند و کلر را به تدریج به آب استخر اضافه می‌کنند. بعضی از انواع قرص کلر دارای تثبیت کننده (سیانوریک اسید) نیز هستند که از کلر در مقابل نور خورشید محافظت می‌کند. برای اضافه کردن قرص کلر به آب، می‌توان از انواع کلرزن (خطی و شناور) استفاده کرد یا قرص کلر را در سبد اسکیمر قرار داد.

توصیه می‌شود “قرص کلر” را در کلرزن خطی قرار دهید. این دستگاه در سیستم فیلتراسیون نصب می‌شود و درست پیش از بازگشت آب به کاسه‌ی استخر، مقدار تنظیم شده‌ای از کلر را به آن اضافه می‌کند. کلرزن‌های شناور از مواد پلیمری سبک و مقاوم ساخته می‌شوند و بیشتر برای جکوزی‌ها و حوضچه‌های آب سرد مناسب هستند. با شناور شدن کلرزن روی آب استخر، قرص کلر به تدریج در آب حل می‌شود و کلر را به آب اضافه می‌کند. هنگامی که شناگران در آب هستند، کلرزن شناور را از آب خارج کنید.

قرار دادن قرص کلر در سبد اسکیمر نیز روشی دیگر برای گندزدایی آب استخر با کلر است. البته اگر پمپ استخر شما از نوع سرعت متغیر نیست، حتما زمانی که پمپ خاموش است، قرص‌ها را از اسکیمر خارج کنید. وقتی پمپ استخر خاموش باشد هم قرص‌های کلر در آب حل می‌شوند. از این رو، تراکم کلر در آب باقی مانده در اسکیمر، بالا می‌رود و آب اسکیمر اسیدی شود. دیواره‌ها و سبد اسکیمر در تماس با این آب اسیدی دچار خوردگی می‌شود و وقتی پمپ را روشن کنید، کلیه‌ی تجهیزات سیستم تصفیه در معرض آن قرار می‌گیرند.

میراب آرین، قرص‌های کلر ۲ اینچی را در دو مدل سفید و کات کبود دار عرضه می‌کند. قرص‌های کلر کات کبود دار حاوی ماده‌ای به نام سولفات مس هستند که در مقدار کم، نقش موثری در جلوگیری از رشد جلبک در استخر دارد.

قرص کلر کات کبود دار

  • حاوی دانه‌های آبی کات کبود
  • مناسب برای گندزدایی استخر
  • عرضه شده در بسته‌های یک کیلویی
  • هر بسته شامل ۵ قرص ۲۰۰ گرمی (۲ اینچی)

قرص کلر سفید

  • مناسب برای گندزدایی استخر
  • عرضه شده در بسته‌های یک کیلویی
  • هر بسته شامل ۵ قرص ۲۰۰ گرمی (۲ اینچی)
دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!