استخر فایبرگلاس؛ مزایا، معایب و چگونگی ساخت

در دهه های گذشته، استخر فایبرگلاس، طرفداران زیادی نداشت چراکه گفته می شد که این استخرها، شبیه وان حمام هستند! اما استخرهای فایبرگلاس تکامل یافته اند و در حال حاضر به‌ عنوان محصولاتی با فناوری بسیار پیشرفته در سراسر دنیا نصب می شوند. استخرهای فایبرگلاسی وجود دارند که در دهۀ ۱۹۶۰ میلادی نصب شده اند و هنوز هم شرایط بسیار خوبی دارند.

تقاضا برای استخر فایبرگلاس در دهۀ گذشته دو برابر شده است. این در حالی است که تقاضا برای استخرهای وینیلی و بتنی یا کاهش یافته و یا بدون تغییر باقی مانده است. زمانی که صحبت از ماندگاری و دوام باشد، انتظار می رود که استخرهای فایبرگلاس، دهه ها عمر کنند.

استخر فایبرگلاس چیست؟

استخر فایبرگلاس، سازه ای یک تکه‌ است که به ‌طور کامل از فایبرگلاس ساخته می شود. دیواره های استخری با روکش وینیل از پنل های پلاستیکی یا فلزی و کف آن، از گروت یا ورمیکولیت است که با آستری از جنس وینیل، پوشانده شده اند. استخر بتنی نیز دارای چارچوبی از میله‌های فولادی (میلگرد) است که روی آن، بتن پاشیده شده و برای دوام و زیبایی، با گچ پوشانده می شود.

کاسه ی استخر فایبرگلاس، شامل شش لایۀ مختلف از رزین و فایبرگلاس است که همگی با یکدیگر ترکیب شده اند.

کاسه ی استخر فایبرگلاس، شامل شش لایۀ مختلف از رزین و فایبرگلاس

ضخامت کاسه ی استخر بتنی، ۵ تا ۶ اینچ (شامل میلگرد) و ضخامت پنل های دیواره ی استخری با روکش وینیل، ۴ اینچ است. این در حالی است که ضخامت کاسه ی استخر فایبرگلاس معمولاً سه هشتم اینچ است و در عین حال، بادوام تر از سایر انواع استخر هستند.

قالب

استخر پیش ساخته فایبرگلاس از یک قالب در کارخانه ساخته می شوند و به همین دلیل است که دست شما برای انتخاب ابعاد و شکل استخرهای فایبرگلاس، چندان باز نیست. قالب استخرهای فایبرگلاس باید این ویژگی ها را داشته باشد:

 • سالم و تراز باشد
 • با میله های فولاد، مقاوم سازی شده باشد
 • سطح قالب کاملاً صاف و صیقلی باشد و به خوبی از آن نگهداری شود

ژلکوت

روکش داخلی استخر، درواقع لایه ای است که پس از آماده شدن و نصب استخر، در معرض دید قرار دارد. این لایه از جنس ژلکوت است که پس از فرآیند پلیمریزاسیون، سفت می شود. این پوشش بسیار صیقلی و بادوام است. مقاومت این لایه در برابر جلبک، یک ویژگی عالی برای نگهداری طولانی مدت محسوب می شود.

رزین

فایبرگلاس خرد شده ای که برای ساخت استخرهای فایبرگلاس مورد استفاده قرار می گیرد، با رزین وینیل استر یا رزین پلی استر ترکیب می شود. رزین به ‌عنوان چسب عمل می کند و باعث چسبیدن خرده های فایبرگلاس به هم و به دیگر لایه های کاسه ی استخر می شود.

فرض کنید که می خواهیم برای درست کردن کاردستی، از یک بادکنک به عنوان قالب استفاده کنیم. پیش از چسب ‏کاری، روزنامه را خُرد کرده و با چسب مخلوط می‏کنیم. می توانیم چسب را به‏ تنهایی به بادکنک بمالیم اما زمانی که خشک شود و بادکنک را بترکانیم، چسب نمی تواند به‌خوبی شکل خود را حفظ کند چراکه از مقاومت ساختاری برخوردار نیست. از طرف دیگر، نوارهای روزنامه به تنهایی به بادکنک نمی چسبند چون قابلیت چسبندگی ندارند. اما اگر روزنامه را با چسب مخلوط کنیم، هم چسبندگی دارم و هم استحکام. درمورد استخرهای فایبرگلاس هم قضیه همین است. خرده های فایبرگلاس باعث استحکام ساختاری شده و رزین هم باعث می شود که خرده های فایبرگلاس به هم بچسبند.

لایه ی ژلکوت بدون تاول اسمزی و با تاول اسمزی

لایه ی ژلکوت بدون تاول اسمزی و با تاول اسمزی

به دلیل ضدآب بودن رزین وینیل استر، اولین لایه از فایبرگلاس خرد شده را با این نوع رزین مخلوط می کنیم. در غیر این صورت، لایه های داخلی فایبرگلاس، آب را به خود جذب کرده و باعث بروز حباب (تاول اسمزی) در ژلکوت می شوند.

هنگام خرید، دقت کنید که آیا گارانتی ارائه ‏شده، تاول زدگی اسمزی را نیز پوشش می دهد یا خیر.

کنترل کیفی

برای تضمین کیفیت استخر های فایبرگلاس، سازنده باید هرگونه ترک یا عدم انسجام در کاسه ی استخرهای فایبرگلاس را شناسایی کند. علاوه بر این، سازنده می بایست کاسه ی استخر را وزن کند. بدین ترتیب، اطمینان حاصل می شود که وزن آن در محدوده ی قابل قبولی قرار دارد و بیشتر از ۵ درصد با وزنی که در مرحله ی طراحی پیش بینی شده است، اختلاف ندارد. اگر وزن نهایی استخر ۵ درصد از میزان پیش بینی شده، بیشتر یا کمتر باشد، احتمال دارد که متریال مورد استفاده دارای ایراد باشند یا کمتر یا بیشتر از میزان مناسب، مورد استفاده قرار گرفته باشند.

فرآیند دو بخشی

پروسۀ استخر فایبرگلاس شامل دو مرحله ی کاملاً مجزاست: تولید و نصب. برخلاف استخرهای بتنی و وینیلی که هم‌زمان با ساخت، نصب می شوند، استخرهای فایبرگلاس درواقع پیش از نصب در کارخانه تولید می شوند. کاسه ی استخر سپس به محل منتقل شده و طی چند هفته در آنجا نصب می شود. به همین دلیل است که پروسۀ نصب بسیار کوتاه است.

استخرهای فایبرگلاس چگونه ساخته می شوند؟

از آنجا که استخر در کارخانه تولید می شود، کاربر نمی تواند این قسمت را ببیند. فرآیند تولید به این شرح است:

 • ژلکوت بر روی قالب اسپری می شود
 • فایبرگلاس خردشده همراه با رزین وینیل استر به کار برده می شود
 • فایبرگلاس خردشده همراه با رزین پلی استر به کار برده می شود
 • رشته های بافته شده در نقاط تنش برای استحکام بیشتر به کار برده می شوند
 • از موادی با ساختار لانه زنبوری به‌عنوان تکیه گاه برای دیواره های جانبی استفاده می شود
 • لایه ی آخر فایبرگلاس با زرین پلی استر به کار برده می شود
 • پخت درون قالب انجام می شود
 • کاسه ی استخر از قالب جدا می شود
 • اضافه های فایبرگلاس بریده می شود
 • بررسی کیفی کاسه ی استخر انجام می شود

استخرهای فایبرگلاس چگونه نصب می شوند؟

فرآیند نصب استخر شامل موارد زیر می شود:

 • خاک برداری
 • قرار دادن کاسه ی استخر در گودال و تراز کردن آن
 • نصب سیستم فیلتراسیون و لوله کشی استخر
 • پرکردن کناره های کاسه ی استخر

مراحل نصب استخر فایبر گلاس

مزایا و معایب

همان‌طور که استخرهای فایبرگلاس برای موقعیت های مختلف، راه حل مناسب و طولانی‌مدتی به‌حساب می آیند، اما معایبی را نیز دارند. در ادامه، به بررسی معایب و مزایای این استخرها می پردازیم:

مزایای استخرهای فایبرگلاس

 • نصب سریع
 • دوام بالا
 • نیاز کم به تعمیر و نگهداری
 • هزینه پایین تعمیر و نگهداری
 • جذابیت
 • سازگار با سیستم کلرزن نمکی

نصب سریع

نصب یک استخر فایبرگلاس معمولی، به ‌طور معمول، ۳ تا ۶ هفته به طول می انجامد. برای مقایسه، نصب یک استخر بتنی ممکن است ۳ تا ۶ ماه زمان ببرد.

دوام بالا

فایبرگلاس به ‌اندازه ای مستحکم است که نیازی به نگرانی در مورد سوراخ شدن ژلکوت یا ترک برداشتن سازه به دلیل استفادۀ روزانه از آن وجود ندارد. درصورتیکه استخر فایبرگلاس به درستی ساخته، نصب و نگهداری شود، نیازی به بازسازی ژلکوت آن وجود ندارد.

نیاز کم به تعمیر و نگهداری

ژلکوت “استخر فایبرگلاس”، غیرمتخلخل بوده و بنابراین نیازی به برس‏کشی هفتگی سطوح یا استفاده از انواع مواد شیمیایی برای از بین بردن جلبک ها وجود ندارد. این در حالی است که نقطه ضعف استخرهای بتنی دقیقاً همین است.

فایبرگلاس همچنین بر تعادل شیمیایی آب تأثیری نداشته و بنابراین نیازی به اضافه کردن اسید برای به تعادل رساندن سطح pH وجود ندارد.

هزینه پایین نگهداری

استخرهای آماده فایبرگلاس، به برق و مواد شیمیایی کمتری برای نگهداری نیاز دارند. این موضوع نه‌ تنها موجب می شود که وقت و انرژی کمتری صرف نگهداری این استخرها شود، بلکه هزینه ها را نیز پایین می آورد. همچنین نیازی به بازسازی یا تعویض ژلکوت استخرهای فایبرگلاس نیز وجود ندارد.

هزینه نگهداری از استخربرای دوره ده ساله

جذابیت

استخرهای فایبرگلاسی که در گذشته تولید می شدند، بسیار ساده بودند و ظاهر چندان زیبایی نداشتند. اما در حال حاضر، شما می توانید با ژلکوت های رنگی، حوضچه‏ های آبگرم، کاشی های سرامیکی، محل هایی برای حمام آفتاب، آب‌نما و چراغ های LED، استخری مطابق با سلیقه ی خودتان داشته باشید.

سازگاری با سیستم کلرزن نمکی

نمک مورد استفاده برای سیستم های کلرزنی نمکی، باعث بروز خوردگی در بتن و فلز (مانند پنل های فلزی دیواره ها و بتونه در استخرهایی با پوشش وینیل) می شود. این در حالی است که استخرهای فایبرگلاس با این سیستم ها سازگاری دارند و کسانی که استخر فایبرگلاس دارند می توانند از مزایای سیستم کلرزن نمکی از جمله کیفیت بالای آب و نگهداری کم، بهره ببرند.

معایب استخر فایبرگلاس

 • محدودیت در ابعاد و شکل استخر
 • هزینه اولیه بالاتر نسبت به استخرهای وینیلی

گزینه های محدود

از آنجا که سازندگان می بایست کاسه ی استخر را به محل نصب منتقل کند، محدودیت های حمل و نقل باعث می شود که استخرهای فایبرگلاس معمولاً حداکثر ۵ متر عرض، ۱۲ متر طول و نیم متر عمق داشته باشند. از آنجا که این استخرها از قالب های پیش ‏طراحی شده ساخته می شوند، گزینه های کمتری برای ابعاد و شکل آن ها وجود دارد.

هزینه اولیه بالاتر نسبت به استخرهای وینیلی

به‌طور میانگین، هزینه ی بیشتر پروژه های استخر فایبرگلاس، در حدود ۴۵۰۰۰ تا ۸۵۰۰۰ دلار است. این هزینه هم شامل هزینه تولید و هم هزینه نصب می شود. در عوض، استخرهای فایبرگلاس دارای هزینه ی نگهداری کمتری نسبت به استخرهای بتنی یا وینیلی هستند. تعمیر و نگهداری استخرهای فایبرگلاس در در طول ۱۰ سال، هزینه ای در حدود ۳۷۵۰ دلار در بر خواهد داشت. این در حالی است که هزینه تعمیر و نگهداری استخرهای وینیلی و بتنی در این مدت، به ترتیب ۱۱۵۰۰ دلار و ۲۷۴۰۰ دلار است.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on tumblr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!