راه‌های بهینه سازی مصرف انرژی در استخرها

شما می توانید مطلب فوق در رابطه با پنج راه حل جهت بهینه سازی مصرف انرژی در استخر‌های شنا را در قالب پادکست آموزشي ArianPoolCast019 بشنويد.

همه کسانی که این مقاله را مطالعه می کنند، حداقل یک بار در سال گذشته به بهینه سازی مصرف انرژی در تاسیسات استخر خود اندیشیده اند. ممکن است هدف از بهینه سازی مصرف انرژی استخر، صرفا کاهش هزینه ها باشد. همچنین ممکن است که علاوه بر مسائل مالی، به فکر کاهش فشار وارده به شبکه ی برق هم باشیم. دلیل این امر هرچه که باشد، وظیفه ی تک تک متخصصان این صنعت آن است که در طراحی و ساخت استخرهای شنا و تجهیزات آن، علاوه بر آسایش و رفاه مصرف‌کنندگان، به “اصول بهینه سازی مصرف انرژی استخر” هم توجه کنند.

در حال حاضر تمامی تولیدکنندگان تجهیزات استخر و استخرسازان در تلاشند که سیستم های تصفیه و گندزدایی استخرهای در حال ساخت کاملا بهینه باشند. بررسی بیش از ۵ میلیون استخر ساخته شده در کشوری مثل ایالات متحده امریکا نشان می‌دهد که توجه به پنج مورد مهم زیر هم جهت “بهینه سازی مصرف انرژی در استخرهای شنا” بسیار ضروری است:

  1. تعمیر لوله کشی ناکارآمد

اکثر مصرف کنندگان حتی با پرداخت هزینه های گزاف برای سیستم لوله کشی و بازسازی استخر خود هم باز به نتیجه مطلوب در کاهش مصرف انرژی نمی رسند. در برخی موارد، سیستم لوله کشی تصفیه استخر تبدیل به اژدهایی از اتصالات و زانویی های ۹۰ درجه می شود. اما واقعیت امر این است که از بین بردن چرخش در سیستم لوله کشی بهترین راه حل جهت کاهش مصرف انرژی و تنش های هیدرولیکی است.

استفاده از زانویی های ۴۵ درجه به جای زانویی های ۹۰ درجه که دارای ۶۰ درصد سطح محدود کننده کمتری هستند، یکی از بهترین گزینه های طراحی و اجرای سیستم لوله کشی می باشد. همچنین می توان به جای پمپ تصفیه تک سرعته، از پمپ سرعت متغیر و دور موتور پایین تر استفاده نمود.

  1. انتخاب مناسب ترین پمپ تصفیه

مهمترین نکته در انتخاب پمپ های تصفیه، دقت به نمودار هد و دبی پمپ ها می باشد. متاسفانه در طراحی پمپ های تصفیه، دبی کاری و افت فشار در نقطه کاری بالاتر از میزان واقعی در نظر گرفته می شود. همین امر باعث افزایش میزان مصرف انرژی خواهد شد. بنابراین، اولین و مهمترین امر محاسبه دقیق دبی کاسه استخر و افت فشار در نقطه های کاری است. انتخاب مناسب ترین پمپ با توجه به نمودارهای افت هد شرکت های سازنده پمپ های تصفیه، گام اساسی بعدی در طراحی سیستم تصفیه خواهد بود.

  1. استفاده از پمپ های دور متغیر

اولین موردی که توسط مشاوران جهت بهینه سازی مصرف انرژی در استخرهای شنا توصیه می شود، استفاده از پمپ های دور متغیر است. ممکن است که در نگاه اول، خرید این پمپ ها یا استفاده از اینورتور یک هزینه اضافی به نظر آید اما به مرور زمان این هزینه اولیه در مقابل هزینه انرژی های مصرف شده کاملا ناچیز خواهد بود.

برای درک بهتر این موضوع می توان پمپ های تصفیه را با لامپ های روشنایی مقایسه کرد. به عنوان مثال اگر پمپ تصفیه تک سرعته، ۸ ساعت در روز روشن باشد معادل ۱۶عدد لامپ روشنایی که به مدت ۸ ساعت روشن است، در نظر گرفته می شود و در صورت استفاده از پمپ با دور متغیر، همین سناریو معادل روشنایی ۲ الی ۴ عدد لامپ به مدت ۸ ساعت خواهد بود.

  1. تعویض تجهیزات قدیمی با تجهیزات جدید

راندمان الکتریکی تجهیزات تصفیه خانه و موتور خانه ها بنا به کارکرد به مرور زمان کاهش می یابد. هیچ وسیله الکتریکی پس از چند سال کارکردن به هیچ وجه با روز اول نصب خود از لحاظ راندمان برقی قابل مقایسه نخواهد بود. البته لازم به ذکر است که موتورهای الکتریکی پمپ های تصفیه در حال حاضر در بالاترین راندمان الکتریکی خود ساخته می شوند.

همچنین به عنوان مثال هیترهای گازی که در قدیم با ۸۷ درصد راندمان حرارتی ساخته می شدند در حال حاضر با ۸۲ درصد راندمان تولید می شوند.

  1. استفاده از تجهیزات هیدرولیکی با افت فشار پایین

تجهیزات جدید به گونه ای ساخته می شوند که کمترین افت فشار ممکن را در خطوط لوله کشی انتقال آب ایجاد کند. همچنین در طراحی های جدید، تجهیزاتی که ممکن است از مدار خارج شوند و مجددا به کار گیری شوند حتما باید به صورت by pass در خط بسته شوند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!