پودر کاهش دهنده‌ی پی اچ (pH) مگاپول

پودر کاهش دهنده‌ی pH مگاپول (pH Down)، محصولی است که برای تنظیم سطح این پارامتر شیمیایی مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد. pH، معیاری برای سنجش میزان اسیدیته و قلیائیت آب استخر است و اگر سطح آن در محدوده‌ی مجاز نباشد، می‌تواند مشکلاتی را برای استخر و شناگران ایجاد کند. به عقیده‌ی متخصصان، آب استخر زمانی در بهترین حالت قرار دارد که pH آن بین ۷/۲ و ۷/۸ باشد.

آب استخر شنا با pH بالاتر از ۷/۸، قلیایی محسوب می‌شود. عوامل مختلفی از جمله افزایش ناگهانی دمای آب، می‌تواند باعث افزایش pH شوند. اما مهم‌تر از علل این مسئله، اثرات آن بر کیفیت آب، تجهیزات و لوازم استخری و شناگران است.

اثرات منفی آب قلیایی استخر

هرچه سطح pH آب از ۷/۸ بالاتر برود، کارایی کلر به عنوان ماده‌ی گندزدا به میزان چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب، بالا بودن pH می‌تواند بر گندزدایی آب استخر تاثیر منفی بگذارد و باعث رشد و تکثیر جلبک‌ و باکتری‌های مضر در آب استخر شود. علاوه بر این، بالا بودن pH، اصطلاحاً باعث “سخت” شدن آب می‌شود که تشکیل رسوب روی سطوح و تجهیزات استخر را به دنبال دارد. رسوبات همچنین می‌توانند باعث مسدود شدن فیلتر تصفیه و سیستم لوله‌کشی شوند و از این طریق، به تجهیزات استخر شما فشار وارد کنند. این امر همچنین می‌تواند یکی از دلایل کدر شدن آب استخر باشد.

با توجه به اثرات مخرب آب قلیایی و بالا بودن احتمال بروز این مشکل، ضروری است که استخرداران، همواره مقدار مشخصی از کاهنده‌ی pH را در دسترس داشته باشند تا در صورت لزوم بتوانند با استفاده از این محصول، آب استخر را از نظر pH به تعادل برسانند.

نحوه‌ی مصرف کاهش دهنده‌ی pH مگاپول

pH آب را با استفاده از تست کیت یا محصولات مشابه اندازه‌گیری کنید. اگر pH بالاتر از ۷/۸ بود، به ازای هر متر مکعب از آب استخر، ۲۰ گرم از پودر را به آب اضافه کنید. این مقدار می‌تواند pH آب را به میزان ۰/۲ الی ۰/۴ کاهش دهد.

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!