سیستم های اسکیمری و سرریز

سیستم‌های سرریز و سیستم‌های اسکیمری

کانال های سرریز

به کانال های سرریز گاهی کانال های تخلیه یا شیارهای تخلیه نیز گفته می شود. بکارگیری این روش به لحاظ زمانی روش قدیمی تری به شمار می رود. در این سیستم ها، آب سرریز شده از استخر به شیارهایی که دورتادور استخر قرار دارند وارد شده و سپس به لوله های رابط منتهی به سیستم لوله کشی و تجهیزات فیلتراسیون هدایت می شود. در این روش، کانال های سرریز برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند تغییر سطح آب استخر به واسطه ورود و خروج شناگران باید سطح یکنواختی داشته باشند.
برای کسب اطمینان از سریز بهینه آب و اطلاع از اینکه آب استخر در سطح بهینه قرار دارد، معیارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش نیز می توان حجم آبی را که به واسطه ورود شناگران به استخر به آب افزوده می شود را در یک مخزن متعادل سازی ذخیره و آن را از طریق سیستم گردش آب به استخر بازگرداند. اندازه مخزن متعادل سازی باید بر مبنای محاسبات مربوط به حجم آب جابه جا شده و بکواش فیلترها تعیین می شود.
البته به همراه سیستم مخزن متعادل سازی می توان از یک سیستم خودکار آب جبرانی نیز بهره گرفت و با استفاده از آن، سطح آب سیستم را در یک مقدار حداقل تعیین شده حفظ کرد. در صورت بکارگیری سیستم خودکار آب جبرانی، تنظیمات آن باید به گونه ای انجام گیرد که مخزن متعادل سازی تا حداکثر ظرفیت پر نشود. زیرا در این صورت ممکن است این مخزن هنگامی که هیچ کسی در آب نیست پر شود و با ورود شناگران به استخر دیگر ظرفیت نداشته باشد.

اسکیمر استخری

اسکیمر همان طور که از نام آنها پیداست به صورت یک صافی عمل می کند و آشغال های بزرگی که در سطح آب شناور هستند را به دام می اندازد. بدین ترتیب، از ورود آنها به خط لوله و مسدود شدن مسیر عبور آب جلوگیری به عمل می آید. علاوه بر این، از اسکیمر برای ایجاد خلا در خط مکش استفاده می شود.
اسکیمر، ساده ترین یا ابتدایی ترین روشی است که برای تخلیه آب آلوده سطح استخرها مورد استفاده قرار می گیرد. اسکیمرها در فواصل مشخص دور تا دور کاسه استخر تعبیه می شوند و مانند سرریزهای خود تنظیمی عمل می کنند که با تغییر سطح آب استخر فعال می شوند. به طور ایده ال، اسکیمرهای استخری برای استخرهای خصوصی و کوچک که بار شناگران آنها بسیار کم است توصیه می شود.
امروزه اکثر اسکیمرها از جنس پلیمر و بصورت یکپارچه ساخته می شوند در حالیکه در استخرهای قدیمی از اسکیمرهای بتنی متصل به سازه استخر استفاده می شد. استفاده از اسکیمر در استخر موجب کاهش بار فیلتر و بهبود عملکرد کلی سیستم می شود. دسترسی به داخل اسکیمر از طریق درپوشی که در قسمت فوقانی آن تعبیه شده صورت می گیرد.
در بیشتر استخرها، اسکیمر معمولا در داخل چاله ای که به کاسه استخر راه دارد و در معرض دید نیست قرار می گیرد. البته در استخرهای بالاتر از سطح زمین، استخرهای قابل حمل و جکوزی ها، اسکیمر معمولا بصورت یک واحد مجزا و قابل حمل ساخته شده و به لبه استخر متصل می شود. در بعضی از جکوزی های قابل حمل نیز اسکیمر مجهز به یک فیلتر فشنگی است. بعضی از اسکیمرهای شامل شیر کنترل سطح آب و واحدهای کلرزنی خودکار نیز هستند.
عملکرد اسکیمر بدین صورت است که صفحه شناور با روشن شدن پمپ در وضعیت مایل قرار می گیرد بطوری که امکان ورود آب و آشغال به داخل اسکیمر وجود داشته باشد. با خاموش شدن پمپ و قطع شدن مکش، این صفحه به طور خودکار به وضعیت قائم باز می گردد و از بازگشت آشغال ها به داخل استخر جلوگیری می کند.
در بعضی از اسکیمرها به جای صفحه از یک استوانه شناور استفاده می شود. عیب هر دو نوع اسکیمر یاد شده در آن است که احتمال گیر کردن برگ ها و آشغال ها در داخل اسکیمر و مسدود شدن جریان آب در آن بسیار بالاست.
بطور کلی برای لوله کشی اسکیمر از دو ساختار مختلف استفاده می شود. در ساختار اول، لوله متصل به درین اصلی (در کف اصلی) و لوله متصل به اسکیمر در قسمت زیرین اسکیمر با یکدیگر تلاقی پیدا می کنند. در این مقطع یک فلپ نیز قرار می گیرد که وظیفه آن تنظیم میزان مکش پمپ بین لوله متصل به اسکیمر و لوله درین اصلی است.
این دریچه باید متناسب با شرایط پروژه و وضعیت محیطی استخر تنظیم شود. برای مثال، اگر مقدار برگ و آشغال های روی آب بسیار بیشتر از آلودگی های کف آب است، میزان مکش لوله متصل به اسکیمر باید بیشتر از درین اصلی باشد تا برگ ها و آشغال های شناور روی آب به سمت اسکیمر کشیده شده و در آن به دام بیافتند. در مقابل، اگر مقدار آلودگی ها، رسوبات، شن و خاک در کف استخر بیشتر است فلپ باید به گونه ای تنظیم شود که مکش لوله درین اصلی بیشتر باشد. به طور کلی، فلپ مورد استفاده در استخرها در دو نوع پلیمری و برنزی ساخته می شود.
در ساختار دوم، اسکیمر با دو دریچه ی مجزا ساخته می شود به طوری که یکی از این دریچه ها مستقیما به خط اصلی یا خط اکولایزر ودریچه دیگر مستقیما به پمپ متصل می شود.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on tumblr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!