سیستم فیلتراسیون استخرهای شنا، آب را تمیز و شفاف نگه می‌دارد. آب کاسه‌ی استخر با نیروی پمپ وارد سیستم می‌شود، در مسیر خود از سبد اسکیمر، سبد پمپ و فیلتر تصفیه می‌گذرد تا کلیه‌ی آلاینده‌ها و ذرات معلق از آن جدا شوند و در نهایت، از طریق نازل‌های دهش به کاسه‌ی استخر باز می‌گردد. سیستم فیلتراسیون استخرهای شنا از خط مکش و خط دهش تشکیل شده است. در ادامه، با جزئیات بیشتری به توضیح سیستم فیلتراسیون می‌پردازیم:

۱- خط مکش

خط مکش، شامل کلیه‌ی قسمت‌هایی است که آب در مسیر خود از کاسه‌ی استخر تا پمپ تصفیه، از آنها می‌گذرد. آب استخر از طریق اسکیمرها و درین‌های اصلی وارد خط مکش سیستم فیلتراسیون می‌شود.

۱-۱ اسکیمر

آب سطح استخرهای شنا از طریق اسکیمر وارد خط مکش می‌شود. اسکیمر، محفظه‌ای پلاستیکی است که داخل دیواره‌ی استخر نصب می‌شود. این وسیله دارای سبدی است که چربی‌های روی آب و آلاینده‌هایی مثل برگ و حشرات را در خود به دام می‌اندازد و از ورود آنها به سیستم جلوگیری می‌کند. اسکیمر دارای دری است که دبی آب ورودی را کنترل می‌کند و بدین ترتیب، در تنظیم سطح آب استخر نقش دارد. علاوه بر این، زمانی که پمپ خاموش است، درِ اسکیمر اجازه نمی‌دهد که آلاینده‌های به دام افتاده در سبد اسکیمر، به آب استخر بازگردند.

تعداد اسکیمرها به مساحت سطح استخر بستگی دارد و طبق استاندارد به ازای هر ۳۶ متر مربع، یک اسکیمر در نظر گرفته می‌شود. سطح آب استخر باید همواره در میانه‌ی دهانه‌ی اسکیمر قرار گیرد. اگر سطح آب به پایین‌تر از دهانه‌ی اسکیمر برسد، اسکیمر خالی از آب شده و هوا وارد سیستم فیلتراسیون می‌شود.

۱-۲ درین اصلی

استخرهای توکار علاوه بر مکش از سطح، مکش از کف هم دارند. دریچه‌ی مکش از کف که به آنها درین اصلی هم می‌گویند، در قسمت عمیق استخر واقع شده است. ممکن است سیستم لوله‌کشی استخر، شامل خط لوله‌ای جداگانه از درین اصلی به سمت پمپ باشد. همچنین اگر اسکیمر از نوع کمبو (دو کانکشنی) باشد، می‌توان به منظور ساده‌‌سازی سیستم لوله‌کشی و کاهش هزینه‌ها، درین اصلی را به کانکشن دوم اسکیمر متصل کرد. از آنجا که درین‌های اصلی، مکنده‌هایی قوی هستند، توصیه می‌شود که خط مکش از کف، به دو درین منشعب شود تا ایمنی شناگران افزایش یابد.

اسکیمرها و درین‌های اصلی، در کنار هم، آب را از تمامی قسمت‌های استخر شنا مکش می‌کنند. در شرایط عادی، ۷۰ درصد آب استخر از طریق اسکیمر و ۳۰ درصد آن، از طریق درین اصلی وارد سیستم می‌شود. ممکن است در مواقعی، مکش آب فقط از اسکیمر یا فقط از درین اصلی باشد. به عنوان مثال، اگر آب استخر کدر شده باشد یا آلاینده‌های زیادی در کف استخر جمع شده باشند، باید تا زمانی‌که مشکل برطرف شود، مکش آب فقط از طریق درین‌های اصلی صورت گیرد.

۲- خط دهش

آب استخر از طریق خط مکش به پمپ می‌رسد و پس از عبور از محفظه‌ی پمپ، از آن خارج می‌شود. از اینجا به بعدِ سیستم را خط دهش می‌نامند چرا که این خط، امکان بازگشت آب به کاسه‌ی استخر را فراهم می‌کند. آب استخر در مسیر خود در خط دهش، از فیلتر و تجهیزات گرمایشی و گندزدایی می‌گذرد و از طریق نازل‌های دهش، وارد کاسه‌ی استخر می‌شود.

۲-۱ نازل‌های دهش

پس از آنکه آب از سیستم فیلتراسیون عبور کرد، از طریق نازل‌های دهش به کاسه‌ی استخر برمی‌گردد. نازل دهش، اتصالی پلاستیکی است که روی دیواره یا کف استخر (در انتهای خط برگشت آب به کاسه‌ی استخر) نصب می‌شود. بهتر است نازل‌های دهشی تهیه کنید که سری آنها قابل تنظیم باشد. بدین ترتیب، می‌توانید سری این نازل‌ها را به صورتی تنظیم کنید که آلاینده‌های موجود در کف استخر را به سمت سطح استخر هدایت کنند. در نتیجه، اسکیمر می‌تواند این آلاینده‌ها را نیز در سبد خود به دام بیندازند. این امر همچنین باعث می‌شود که مواد شیمیایی در آب استخر پخش شوند و میزان تاثیرگذاری آنها افزایش یابد.

نازل‌های دهشی که روی پله‌های استخر نصب می‌شوند، به تمیز ماندن پله‌ها کمک می‌کنند چرا که معمولاً آلاینده‌های زیادی روی پله‌های استخر جمع می‌شود. آبشارها، فواره‌ها و سرسره‌ها نیز آب تمیز را وارد استخر می‌کنند. آن‌ها علاوه بر زیبایی، به هوادهی استخر شما نیز کمک می‌کنند و آب استخر را خنک نگه می‌دارند.

۳- سیستم فیلتراسیون

سیستم فیلتراسیون استخر از دو بخش اصلی پمپ و فیلتر تشکیل شده است:

۳-۱ پمپ

پمپ تصفیه، واحدی است که نیروی لازم برای گردش آب در سیستم را فراهم می‌کند. پمپ‌های استخری از نوع سانتریفیوژ (گریز از مرکز) هستند. در این پمپ‌ها، پروانه که به شفت الکتروموتور پمپ متصل است، با نیروی موتور به گردش درمی‌آید و سیرکولاسیون آب را برقرار می‌کند. پمپ تصفیه دارای سبدی است که آب، درست پس از ورود به پمپ، از آن می‌گذرد. آلودگی‌های خط دهش که از سبد اسکیمر گذشته‌اند، در این سبد به دام می‌افتند تا از مسدود شدن پروانه و ورود این آلودگی‌ها به خط دهش جلوگیری شود.

۳-۲ فیلتر

فیلترهای تصفیه بر سه نوع هستند: فیلترهای شنی، فیلترهای کارتریجی و فیلترهای دیاتومه. فیلترهای شنی، پرطرفدارترین نوع فیلتر به شمار می‌روند چراکه تعمیر و نگهداری آنها بسیار آسان است. این فیلترها، از مخزنی پر از سیلیس تشکیل می‌شوند. آب از طریق شیر چند راهه وارد فیلتر می‌شود. با عبور آب از دانه‌های سیلیس، ذرات معلق از آن جدا می‌شوند. در نهایت، آب تصفیه شده از طریق شیر چندراهه از فیلتر خارج شده و به سمت نازل‌های دهش هدایت می‌شود.

۴- سایر تجهیزات

اگر استخر دارای تجهیزات گرمایشی و تجهیزات اتوماتیک گندزدایی باشد، آبی تصفیه شده‌ای که از فیلتر خارج می‌شود، از این تجهیزات هم عبور می‌کند و سپس، به کاسه‌ی استخر برمی‌گردد.

۴-۱ تجهیزات گرمایشی

توصیه می‌شود که دمای آب استخرهای تفریحی، همواره بین ۲۶ تا ۲۸ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد. در بیشتر نقاط کشور، تابش نور خورشید تنها در دوره‌ی کوتاهی از سال به حدی است که بتوان دمای استخر را بطور طبیعی در این محدوده حفظ کرد. از این رو، معمولاً برای گرم کردن و گرم نگه داشتن آب، استخرها را به سیستم گرمایشی مجهز می‌کنند. تجهیزات گرمایشی با گاز طبیعی، نیروی برق یا انرژی خورشیدی کار می‌کنند و انواع مختلفی دارند؛ از جمله: مبدل‌های حرارتی، هیترهای برقی، گرمکن‌های خورشیدی و هیت پمپ‌ها.

۴-۲ تجهیزات گندزدایی

آخرین بخشی که آب، پیش از بازگشت به استخر از آن می‌گذرد، تجهیزات گندزدایی است. مواد گندزدا، برای نابود کردن میکرو ارگانیسم‌های بیماری‌زا به آب اضافه می‌شوند. کلر، متداول‌ترین ماده‌ای است که برای گندزدایی آب استخرهای خانگی بکار می‌رود. موثرترین روش افزودن کلر به آب، استفاده از کلرزن‌های خطی است که در سیستم لوله‌کشی نصب می‌شوند و درست پیش از بازگشت آب به کاسه‌ی استخر، مقدار کنترل شده‌ای از کلر را به آب اضافه می‌کنند. بهتر است تجهیزات گندزدایی قبل از هیتر یا مبدل قرار نگیرند زیرا ممکن است مواد شیمیایی تزریق شده به آب، باعث بروز خوردگی در داخل هیتر یا مبدل شوند.

نصب سیستم‌های گندزدایی تکمیلی همچون سیستم‌های UV–C و ازن–UV، منجر به بهبود فرآیند گندزدایی با قرص کلر می‌شود. همچنین می‌توان به جای اضافه کردن قرص کلر به آب، از سیستم کلرزن نمکی استفاده کرد. در این سیستم، کلر از الکترولیز مولکول‌های نمک محلول در آب تولید می‌شود. در این فرآیند، هیچ نمکی مصرف نمی‌شود چراکه پس از اتمام فرآیند گندزدایی، مولکول‌های نمک دوباره تشکیل می‌شوند.