نشتی در استخر

نشتی در استخر

نشتی ایجاد شده در استخر می تواند بیشتر شود، به خصوص زمانی که اثری از نشتی در استخر مشاهده نمی شود و شما نمی دانید که منشا این نشتی کجاست و از کجا شروع شده است. چگونه می توانید بفهمید که استخر شما نشتی دارد؟ در یک روز گرم، تبخیر آب استخر می تواند روزانه به ۵ تا ۶ میلی متر برسد. بکواش کردن فیلتر نیز می تواند تا ۲۵ میلی متر از آب استخر کم کند. بیرون ریختن و پاشیده شدن آب به اطراف نیز در صورتی که فعالیت در استخر زیاد و بیش از حد نرمال باشد، می تواند مقدار قابل توجهی آب از استخر کم کند. پس از در نظر گرفتن این موارد اجتناب ناپذیر، اگر همچنان گمان می کنید که استخر شما نشتی دارد، به موارد زیر توجه کنید:

آیا استخر شما نشتی دارد؟

برای تشخیص نشتی استخر، می توانید از تست سطل استفاده کنید. به این صورت که یک سطل ۵ گالنی را در اولین پله استخر خود یا در بالاترین پله نردبان استخر قرار دهید. نیمی از سطل را از آب پر کنید و سطح آب داخل سطل را با نوار یا ماژیک علامت بزنید. سپس، سطح آب موجود در اطراف سطل را با نواری دیگر مشخص کنید. تا ۲۴ ساعت از بکواش کردن و پاشیدن آب به بیرون از استخر خودداری کنید و در نهایت، دو قسمت اندازه گیری شده را با هم مقایسه کنید.

آب از دست رفته از سطل فقط به دلیل تبخیر است اما آب از دست رفته از استخر مربوط به تبخیر و سایر عواملی است که باعث کم شدن آب استخر می شوند. اگر اختلاف قابل توجهی بین این دو مقدار باشد، باید به دنبال نشتی در استخر خود باشید.

چگونه نشتی را در استخر خود پیدا کنید

بطور کلی، باید در ۴ منطقه اصلی به دنبال نشتی استخر باشیم: کاسه استخر، چراغ های نصب شده در دیواره و کف استخر، لوله کشی و تجهیزات نصب شده در تصفیه خانه استخر. در ادامه، به بررسی هر یک از این موارد می پردازیم.

  1. نشتی در کاسه استخر

احتمال بروز نشتی در کاسه استخرهای وینیلی نسبت به استخرهای بتنی و فایبرگلاس بیشتر است. این نشتی به صورت سوراخ های کوچک (ترک های) ایجاد شده در آستر وینیل یا در اطراف بریدگی هایی مشاهده می‌شود که عمدتا برای نصب چراغ، پله ها، اسکیمر، کفشور و و نازل دهش در آستر ایجاد می‌شوند.

“نشتی در استخر” های بتنی معمولا از یک شکاف ایجاد شده در کاسه استخر است. همچنین نشتی ممکن است در خطوط کاشی ها، فضاهای خالی ایجاد شده در اطراف لوله ها یا در محل اتصال اسکیمر پلاستیکی به دیواره بتنی استخر هم به وجود بیاید.

استخرهای فایبرگلاس، همچون استخرهای بتنی، معمولا از محل شکاف ایجاد شده در کاسه یا در محل نصب اسکیمر، نازل‌های دهش، کفشور یا چراغ دچار نشتی می شوند.

برای پیدا کردن و رفع نشتی حاصل از شکاف موجود در کاسه استخر، تمام خطوط لوله کشی، از جمله اسکیمر، درین اصلی و نازل های دهش، را ببندید. برای اینکار می توانید از درپوش های پلاستیکی یا رزوه ای استفاده کنید. پمپ را زمانی که سیستم تصفیه خاموش است (زمان استراحت سیستم) خاموش کنید و سطح آب را پیش از شروع این آزمایش به سطح نرمال برسانید.

  1. نشتی در چراغ استخر

ممکن است محفظه ای که سیم برق از کاسه چراغ تا تابلو برق از آن عبور می کند، آب بند نشده یا به دلیل جابه جایی خاک یا یخ زدگی آسیب ببیند و بشکند. اگر سطح آب استخر شما تا زیر اسکیمر یا زیر نازل های دهش پایین بیاید و در بالای چراغ استخر ثابت شود، احتمالاً نشتی در پشت چراغ و در محفظه سیم کشی چراغ استخر است.

جهت ترمیم این نشتی لازم است که پیچ های چراغ را باز کرده، چراغ را از کاسه بیرون بیاورید و جایی که سیم از کاسه چراغ عبور می کند را با استفاده از موادی نظیر چسب آکواریوم آببندی کنید.

چراغ استخرهای وینیلی و فایبرگلاس دارای واشر آببند دوبل و یک حلقه بیرونی هستند. چراغ های استخر وینیلی می توانند همانگونه که در بالا گفته شد از معبر سیم کشی و یا از حلقه واشر شکسته یا حلقه چراغ شل شده نشتی داشته باشند.

نشتی در استخرهایی با آستر وینیل و استخرهای فایبرگلاس ممکن است در محل سایر تجهیزاتی که بر روی سازه استخر نصب شده اند همچون کفشور، پله یا نازل های دهش هم اتفاق بیفتد. در این صورت لازم است سطح آب را کم کرده و واشر را تعویض کنید.

  1. نشتی لوله کشی استخر

اگر سیستم لوله کشی استخر شما به درستی و توسط افراد متخصص طراحی و اجرا شده و تحت فشار تست شده باشد، احتمال بروز نشتی در سیستم لوله کشی بسیار کاهش می یابد.

برای تشخیص اینکه آیا نشتی از لوله کشی استخر شماست یا خیر، تمام خطوط لوله کشی کف استخر را ببندید. اگر استخر شما دیگر نشتی نداشت و سطح آب استخر ثابت ماند، سیستم لوله کشی استخر شما دچار نشتی شده است. این نشتی می تواند باعث شود که متصدی استخر درصدد کندن دور استخر برآید تا به لوله کشی برسد، ولی در حقیقت نیازی به این کار نیست و در بسیاری از مواقع، دسترسی به محل نشتی خیلی راحت تر است. در حقیقت نشتی مربوط به لوله کشی کف بسیار کم اتفاق می افتد، ولی ممکن است یخ زدگی عمیق یا جابه جایی شدید خاک این نشتی را ایجاد کند.

فرایند حذف نیز می تواند به تعیین نشتی خطوط لوله کشی کمک کند و از این طریق مشخص شود که نشتی مربوط به کدام یک از خطوط نازل های دهش، اسکیمر یا درین اصلی است. در این روش، با استفاده از درپوش، درین اصلی را می بندند و خطوط اسکیمر و برگشتی ها را در حالتی که پمپ کار می کند باز نگه می دارند. اگر همچنان نشتی ادامه داشت، می توانید درپوش تخلیه اصلی را بردارید و این بار برای تشخیص نشتی، اسکیمر را با درپوش ببندید.

لازم به ذکر است که نشتی خطوط برگشتی زمانی که پمپ در حال کار است و لوله ها تحت فشار هستند، باعث از از دست رفتن مقدار بیشتری آب می شود؛ در حالی که نشتی خط مکش زمانی که پمپ روشن است هوا را به داخل پمپ می کشد و زمانی که پمپ خاموش است، باعث نشتی مقدار بیشتری آب می شود.

بسیاری از نشتی های خطوط لوله کشی استخر درست در محل ورود خطوط لوله مکش و دهش به کف استخر و ورود لوله های تصفیه و گرمایش به دیواره موتورخانه و به ویژه درمحلی ایجاد می‌شود که از اتصال ۴۵ یا ۹۰ درجه استفاده کرده ایم. به راحتی می توان به این نقاط دسترسی پیدا کرده و نشتی را برطرف کرد.

   ۴. نشتی در اسکیمر استخر

یکی از رایج ترین نشتی ها در استخرها، در بدنه اسکیمر و معمولا به دلیل آسیب ناشی از یخ زدگی در زمستان یا جا به جایی بیش از حد خاک اتفاق می افتند. معمولا برای رفع مشکل، اسکیمر را به طور کامل تعویض می کنند چراکه قیمت اسکیمرها بسیار پایین است.

در استخرهای بتنی، محل اتصال کاشی استخر با اسکیمر پلاستیکی را نیز بررسی کنید چرا که ممکن است در این نواحی نیز شکافی وجود داشته باشد که باعث ایجاد نشتی شود.

در استخرهای وینیلی و فایبرگلاس، صفحه اسکیمر و واشر همیشه اولین مظنونین هستند. وجود زنگار روی صفحه اسکیمر یا آستر وینیل می تواند نشانه ای از نشتی باشد. نشتی، باعث تشکیل زنگار در دیواره های استخر شده و به سازه و دیواره ها آسیب می رساند. در بعضی مواقع، نشتی استخر وینیل به دلیل شل بودن صفحه اسکیمر است که در این صورت تمام پیچ ها باید سفت شوند. تمام اتصالات دیواره و کف استخر وینیل ۲ واشر دارند: یکی زیر پوسته و دیگری روی پوسته. تعویض هر دو واشر در زمان نشتی مهم است.

  1. نشتی در تجهیزات تصفیه خانه استخر

این نشتی بسیار واضح و قابل رویت است. در بسیاری از موارد می توان نشتی آب از پمپ، فیلتر، هیتر یا کلرزن و سایر تجهیزات را مشاهده کرد. ممکن است نشتی ایجاد شده بسیار سریع و آسان رفع شود و یا نیازمند تعمیر یا تعویض دستگاه مورد نظر باشد. چکه کردن آرام قطرات کوچک آب در تجهیزات، تاثیر قابل توجهی بر کاهش سطح آب استخر ندارد و باعث از دست رفتن مقدار کمی آب می گردد. حتی اگر چکه کردن آب سریع باشد، احتمالا کاهش سطح آب استخر کمتر از ۵۰ گالن در روز یا زیر ۸/۱ اینچ می باشد.

نشتی استخر نه تنها آب تصفیه و گرم شده استخر شما را هدر می دهد بلکه باعث ایجاد مشکلات دیگری مانند زنگ زدن دیواره های استخر یا فرسایش کف استخر یا خاک موجود در زیر مجموعه تجهیزات یا زیر کف استخر می شود.

در بسیاری از موارد نشتی استخر به راحتی رفع می شود. برای این که متوجه شوید استخر شما نشتی دارد یا نه از تست سطل که در بالا توضیح داده شد استفاده کنید و سپس مرحله به مرحله موارد ذکر شده در بالا را دنبال کنید تا محل نشتی را پیدا کنید. اگر نشتی مربوط به لوله کشی کف استخر باشد ممکن است لازم باشد از یک متخصص کمک بگیرید تا به طور دقیق محل نشتی را مشخص کند ولی بیشتر نشتی ها مربوط به لوله کشی نیستند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!