بازگشایی استخر

چک لیست بازگشایی استخر

بهار، فصل هیجان انگیزی برای صاحبان استخر در سراسر کشور است؛ به ویژه برای کسانی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند و مجبورند استخر شنای خود را در فصول سرد سال تعطیل کنند. اگر شما هم یکی از این استخرداران هستید، احتمالاً بی‌صبرانه در انتظار گرم شدن هوا هستید تا دوباره بتوانید از استخر خود استفاده کنید. اما پیش از شیرجه زدن در آب استخر، باید اطمینان حاصل کنید که استخر شما در شرایطی ایده‌آل برای شنا قرار دارد. این راهنمای گام به گام به شما کمک می‌کند که بدون صرف هزینه‌های اضافی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، استخرتان را بازگشایی کنید. با ما همراه باشید.

تجهیزات مورد نیاز بازگشایی استخر

 • پمپ کف‌کش جهت جمع‌آوری آب از سطح روکش استخر
 • تمیزکننده‌ی روکش استخر
 • تست کیت استخر
 • برگ‌گیر، برس و جاروی استخری
 1. آب و آشغال‌های روی روکش استخر را تمیز کنید

پیش از هر کاری، باید روکش زمستانی استخر را تمیز کنید. آب و آلودگی‌هایی که روی روکش انباشته شده‌اند را جمع کنید تا در هنگام برداشتن روکش از روی استخر، داخل آب نریزند. آبی که روی روکش جمع شده است را با استفاده از پمپ کف‌کش، خشک کنید. برای جمع کردن برگ‌ها و آلودگی‌ها از روی روکش استخر، از جاروی دسته بلند نرم یا برگ‌گیر استفاده کنید.

 1. روکش زمستانی استخر را جمع کنید

اینکار را با احتیاط انجام دهید تا در حین جمع کردن روکش، آلودگی‌هایی که روی روکش باقی مانده‌اند در آب استخر نریزند. اگر کمی آشغال داخل استخر بریزد هم اهمیت زیادی ندارد. می‌توانید بعداً با استفاده از تجهیزات و مواد شیمیایی مناسب، استخرتان را تمیز و گندزدایی کنید.

 1. روکش استخر را بشویید و در انبار بگذارید

روکش را پهن کنید و آن را با آب، صابون و یک برس نرم شستشو دهید. وقتی روکش خشک شد، آن را در یک محفظه‌ی پلاستیکی دردار و مستحکم نگهداری کنید.

 1. درپوش‌های زمستانی را بردارید

تمام درپوش‌های زمستانی را از ورودی‌های استخرتان، از جمله از نازل‌های دهش و نازل‌های پله‌ها، بردارید و به جای آنها، نازل‌های استخر را قرار دهید. سپس، بطری پلاستیکی که برای جلوگیری از فشار آوردن یخ به اسکیمر و ترک خوردن آن در داخل اسکیمر قرار داده‌اید را خارج کنید. اگر برای اسکیمر درپوش گذاشته‌اید، آن را هم بردارید و در آخر، سبد اسکیمر را سر جایش قرار دهید.

 1. لوازم جانبی استخر را نصب کنید

لوازم جانبی استخر از جمله نردبان‌ها، تخته‌های شیرجه و نرده‌های پله‌ها را نصب کنید. برای جلوگیری از زنگ‌زدگی پیچ‌ها در طول تابستان، حتماً همه‌ی آنها را روغن‌کاری کنید.

 1. آب استخر را به سطح مناسب برسانید

ممکن است استخر شما در طول زمستان مقداری از آبش را از دست داده باشد. اگر سطح آب استخر شما به پایین‌تر از میانه‌ی ورودی اسکیمر رسیده است، به استخر آب اضافه کنید.

 1. پمپ و فیلتر را راه‌اندازی کنید

درپوش‌های تخلیه‌ی فیلتر و پمپ را سر جایشان قرار دهید و سایر قسمت‌ها از جمله شیر هواگیری، سایت گلاس و گیج فشار را هم نصب کنید.

اورینگ پلاستیکی درِ محفظه‌ی پمپ را چک کنید. برای اینکار، سرتاسر اورینگ را با انگشتانتان خم کنید تا هیچ ترکی روی پلاستیک نباشد. اگر اورینگ، خشک باشد یا ترک داشته باشد، فیلتر هوا می‌کشد. اگر اورینگ از نظر ظاهری مشکلی نداشت، با استفاده از روان‌کننده‌ای با پایه‌ی تفلون، آن را کاملا آب‌بندی کنید.

تجهیزات تکمیلی، از جمله بوستر پمپ، هیتر یا کلرزن را راه اندازی و اطمینان حاصل کنید که همه‌ی شلنگ‌ها یا درپوش‌های تخلیه به درستی در جای خود نصب شده‌اند.

 1. پمپ را روشن کنید

پمپ را روشن و فیلتر را راه‌اندازی کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نشتی وجود ندارد.

اگر پمپ، آب نمی‌کشد، لازم است آن را هواگیری کنید. پمپ را خاموش کنید، درِ پمپ را برداشته و محفظه را با آب پر کنید. درِ پمپ را ببندید و آن را دوباره روشن کنید. این کار به مکش آب توسط پمپ از اسکیمر و درین‌های اصلی کمک می‌کند.

 1. استخر را تمیز کنید

آلودگی‌های را از آب خارج کنید. اگر مقدار زیادی آلودگی در کاسه‌ی استخر ته نشین شده بود، با احتیاط آن را با توری برگ‌گیر یکباره از کف استخر بردارید.

دیوارها و کف استخر را برس بکشید. این کار باعث می‌شود که ذرات چسبیده به دیواره، جدا شده و در فیلتر به دام بیفتند.

شیرها را در حالتی قرار دهید که آب از درین‌های اصلی استخر خارج شود. این کار باعث می‌شود که تمام آلودگی‌ها و گرد و خاک ته نشین شده نیز وارد خط مکش شده و به سمت فیلتر هدایت شوند.

 1. گندزدایی و شوک کلر

نمونه‌ای از آب استخرتان را برای آنالیز حرفه‌ای بفرستید. قبل از افزودن هر ماده‌ی شیمیایی به آب، اطمینان حاصل کنید که pH و قلیائیت آب در محدوده‌ی مجاز هستند.

هنگامی که آب استخر شما به تعادل رسید، مقدار مناسبی از مواد گندزدا (مانند کلر) را به آب اضافه کنید.

توصیه می‌شود میزان قابل توجهی کلر (دو برابر) را جهت انجام شوک کلر به آب بریزید: یک کیلوگرم (دو کیسه‌ی نیم کیلویی) پودر کلر به ازای چهل متر مکعب آب یا بیست لیتر کلر مایع به ازای هشتاد متر مکعب آب.

 1. بررسی نهایی

پمپ استخرتان را حداقل ۲۴ ساعت روشن بگذارید و آلودگی‌های باقیمانده را با جاروی دستی استخری جمع‌آوری کنید. آب را با تست کیت خانگی یا نوار تست کیت دوباره آزمایش کنید. اگر پس از بررسی نهایی، تمامی پارامترهای شیمیایی در محدوده‌ی مجاز بودند و آب استخر، شفاف یا به رنگ آبی آسمانی بود، استخر برای شنا آماده است!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!