شفاف سازی آب استخر با آلوم

شفاف‌سازی آب استخر با آلوم

اغلب برای “رفع مشکل کدر شدن آب استخر” از آلومینیوم سولفات استفاده می‌شود. این ماده، شفاف کننده آب استخر می باشد که  آب استخر را به روشی منحصر به فرد تمیز می‌کند و ضمن صرفه جویی در وقت، باعث می‌شود که کارآیی سیستم فیلتراسیون استخر شما نیز بهبود پیدا کند.

سولفات آلومینیوم، محصولی است که اغلب با نام آلوم یا زاج شناخته می‌شود که شفاف کننده آب استخر می باشد. آلوم، پودر سفید رنگی است که خاصیت منعقد کنندگی دارد. وقتی آلوم در آب استخر پخش می‌شود، به سرعت تمام ذرات ریزی که موجب کدر شدن آب استخر می‌شوند، از جمله جلبک‌های سبز، را به هم می‌چسباند و آنها را به ذرات بزرگتری تبدیل می‌کند. این ذرات بزرگتر ته نشین می‌شوند و بدین ترتیب، آب استخر شفاف می‌شود. در نهایت، لازم است کف استخر شنای خود را جارو کنید. با اینکار، تمام جلبک‌های سبزی که کف استخر جمع شده‌اند از استخر خارج شده و به فاضلاب فرستاده می‌شوند.

استفاده از آلوم برای استخرهایی که دارای فیلتر کارتریجی هستند توصیه نمی‌شود.

کدر شدن آب استخر

آب استخر احتمالاً به یکی از دلایل زیر کدر می‌شود:

 • تعادل آب: اگر پارامترهای شیمیایی آب استخر در سطح مجاز نباشند، ممکن است دچار مشکل کدر شدن آب شوید.
 • فیلتراسیون ضعیف: فیلتراسیون ضعیف، دلایل مختلفی دارد، از جمله اندازه‌ی نامناسب فیلتر، بروز مشکل در مسیر جریان آب، اندازه‌ی نامناسب پمپ، سیکل‌های کوتاه فیلتراسیون، قدیمی شدن سیلیس فیلتر و غیره.
 • اغلب ذراتی مانند برگ، حشرات و سایر مواد آلی وارد آب شده و در آب استخر تجزیه می‌شوند.
 • تعداد بالای شناگران: بدیهی است که شناگران، آلودگی، گرد و غبار، پُرز، کرم ضد آفتاب، سلول‌های پوستی و … را همراه خود وارد استخر می‌کنند.
 • رشد جلبک
 • باران شدید

چگونه آلوم باعث شفاف شدن آب استخر می‌شود؟

فلوکولانت (ماده‌ی منعقد کننده)، ذرات معلق در آب استخر و جکوزی را به خود جذب می‌کند. در نتیجه، توده هایی تشکیل می‌شوند که به آرامی ته نشین می‌شوند. در طی این فرآیند، پمپ استخر باید خاموش باشد. پس از ۸ تا ۱۲ ساعت، لایه‌ای سفید و ضخیم در کف استخر پدیدار می‌شود که باید به آرامی و با استفاده از جارو استخر جمع آوری شده و به فاضلاب ریخته شود.

سولفات آلومینیوم، نمکی مضاعف با بار الکتریکی مثبت قوی است. ذرات معلق در محلول، بار منفی دارند. مولکول‌های آلوم در طی چند ساعت ذرات معلق را جذب می‌کنند و سرانجام به اندازه‌ای بزرگ و سنگین می‌شوند که به آرامی ته نشین می‌شوند. این ماده هنگامی بهتر اثر می‌کند که آب استخر به تعادل شیمیایی رسیده باشد و دمای آب حداقل ۲۰ درجه سانتی‌گراد باشد. بخش دشوار رفع کدری آب استخر توسط آلوم این است که باید روز بعد از افزودن آلوم به آب، هیدروکسید آلومینیوم ته نشین شده را با استفاده از جارو از کف استخر جمع کنید و به فاضلاب بفرستید. آلوم در گروه مواد منعقد کننده (فلوکولانت) قرار می‌گیرد چراکه ذرات را ته نشین می‌کند. این در حالی است که شفاف کننده‌ آب استخر، اندازه‌ی ذرات را کمی افزایش می‌دهند تا فیلتر استخر بتواند آنها را به دام بیاندازد.

چگونه از آلومینیوم سولفات برای رفع کدری آب استخر استفاده کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم؟

در ادامه به نحوه‌ی افزودن آلوم به آب استخر می‌پردازیم:

 • کار را با جمع ­آوری آشغال­ها از سطح استخر، جارو کردن کاسه‌ی استخر و برس­کشی کف و دیواره­های استخر شروع کنید تا آشغال‌های بزرگ از استخر خارج شوند.
 • اگر سطح آب کمی پایین‌تر از حد معمول است، مقداری آب به استخر اضافه کنید تا سطح آب، کمی بالاتر از حد معمول قرار بگیرد.
 • pH آب را آزمایش کنید و با افزودن افزایش دهنده‌ی pH به آب، سطح pH را به حدود ۰/۸ برسانید. این امر برای عملکرد بهتر آلوم ضروری است. (بالا بردن pH به خودی خود باعث می‌شود که برخی از ذرات معلق در آب از حالت محلول خارج شده و ته نشین شوند.)
 • پس از تنظیم pH، اجازه دهید که سیستم فیلتراسیون به مدت ۱ تا ۲ ساعت کار کند (شیر چند راهه‌ی فیلتر را روی حالت “filter” قرار دهید.)
 • سیستم فیلتراسیون / پمپ را به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت خاموش کنید. این مرحله نیز بسیار مهم است.
 • به ازای هر ۱۰ متر مکعب آب استخر، مقدار نیم کیلوگرم آلوم را بطور یکنواخت در سطح آب استخر پخش کنید.
 • تا صبح صبر کنید (تا زمانی که آلوم ته نشین شود) و بعد درحالیکه شیر چند راهه‌ی فیلتر را روی حالت “waste” یا “bypass to waste” قرار داده‌اید، استخر را جارو کنید.
 • در صورت لزوم، مقداری آب به استخر اضافه کرده و سطح pH را تنظیم کنید.

نکات تکمیلی:

 • برای جارو کردن استخر، باید بتوانید شیر چند راهه‌ی فیلتر را روی حالت “waste” قرار دهید. فیلترهای کارتریجی یا فیلترهایی که شیر کشویی دارند، معمولاً فاقد این گزینه هستند.
 • هنگام جارو کردن لایه‌ی هیدروکسید آلومینیوم و فرستادن آن به فاضلاب، این کار را به آرامی انجام دهید تا از پخش شدن این لایه در آب جلوگیری شود. انسجام این لایه به اندازه‌ی دستمال توالت خیس است.
 • شلنگ آب را داخل کاسه‌ی استخر قرار دهید تا آب از دست رفته در فرآیند جارو کردن استخر، جایگزین شود.
 • می‌توانید از انواع آلومینیوم سولفات با گریدهای مختلف – گرید مواد غذایی، گرید فنی یا گرید باغبانی- استفاده کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که به اشتباه از سولفات آمونیوم که ماده‌ی شیمیایی متفاوتی است استفاده نکنید.
 • بسته به حجم ذرات معلق موجود در استخر، باید میزان ۱ تا ۴ کیلوگرم آلوم به ازای هر ۴۰ متر مکعب آب به استخر افزوده شود.
 • اگر پمپ استخر شما تایمر دارد، تایمر را غیر فعال کنید تا پمپ استخر شما هنگام صبح روشن نشود. اگر پمپ روشن شود، ذرات ته نشین شده، پراکنده می‌شوند و فیلتر استخر را مسدود می‌کنند.
 • در صورت رشد جلبک در استخر، می‌توانید بلافاصله پس از افزودن آلوم، مقدار ۱ تا ۲ کیلوگرم ماده‌ی شوک را به ازای هر ۴۰ متر مکعب آب به استخر بیافزایید.
 • اگر دمای آب استخر کمی بالا باشد (در حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد)، آلوم بهتر عمل می‌کند اما در دمای پایین نیز اثر خود را می‌گذارد.

هشدار:

هنگام کار با آلومینیوم سولفات ( شفاف کننده آب استخر )، عینک ایمنی به چشم بزنید و دستکش بپوشید. به هیچ وجه اجازه ندهید که آلومینیوم سولفات با پوست شما تماس پیدا کند چراکه می‌تواند باعث سوختگی شیمیایی شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!