فیلتر تصفیه‌ استخر و جکوزی با جداسازی آلاینده‌ها و سایر ذرات قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده از آب استخر و جکوزی، آب را تمیز، شفاف و سالم نگه می‌دارد. درست است که مواد گندزدا (کلر، برم، ازن و غیره)، باکتری‌ها و سایر موجودات بیماری‌زا را از بین می‌برند، اما در واقع، این فیلتر است که آنها را از آب خارج می‌کند. بدون فیلتر، ذرات معلق در استخر، آب را کدر می‌کنند.

فیلتر شنی

فیلترهای شنی، متداول‌ترین نوع فیلتر تصفیه استخر و جکوزی هستند چراکه مقرون به صرفه بوده و به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند.

این فیلترها از مخازن بزرگی تشکیل شده‌اند که با دانه‌های سیلیس پر می‌شود. در داخل مخزن، یک لوله‌ی عمودی (استندپایپ) قرار دارد که از میانه‌ی بستر سیلیس فیلتر عبور می‌کند. یک سر این لوله به شیر فیلتر و سر دیگر آن به نازل‌های موجود در کف فیلتر متصل است. در کف فیلتر، تعدادی نازل متصل به هم قرار دارند که پر از سوراخ های ریز هستند. آب می‌تواند از این سوراخ‌ها عبور کند اما سیلیس فیلتر نمی‌تواند. درون مخزن فیلتر شنی، آب از بالا روی بستر سیلیس پخش می‌شود. با عبور آب از سیلیس فیلتر، ذرات معلق در میان دانه‌های سیلیس به دام می‌افتند. هنگامی که آب به کف مخزن رسید، وارد نازل‌های فیلتر می‌شود، از استندپایپ به سمت بالا حرکت می‌کند و از فیلتر خارج می‌شود.

انواع فیلتر شنی

فیلترهای شنی بر اساس محل نصب شیر روی مخزن فیلتر، بر دو نوع هستند: فیلترهای شیر از بالا و فیلترهای شیر از بغل. مزیت نوع شیر از بالا در این است که فضای کمتری را اشغال می‌کند. با این حال، درصورت نیاز به تعویض سیلیس فیلتر یا سرویس قطعات، کار با فیلتر شیر از بغل، آسان‌تر است. این فیلترها، دارای دری هستند که دسترسی به داخل مخزن به منظور امور تعمیر و نگهداری را امکان‌پذیر می‌سازد. این در حالی است که برای باز کردن مخزن فیلترهای شیر از بالا، باید شیر چندراهه را از فیلتر جدا کنیم و این کار، مستلزم جدا کردن لوله‌های متصل به فیلتر است.

فیلترهای شنی شرکت میراب آرین از برندهای IML اسپانیا، AQUAX ترکیه و MEGAPOOL ایران هستند و با بهترین کیفیت تصفیه، آب استخر شما را کاملاً تمیز و شفاف می‌کنند.

شیر چندراهه‌ی فیلتر شنی

این شیرها، چندراهه (multiport) نامیده می‌شوند زیرا دارای چند پورت هستند و می‌توانند آب را در چند جهت به جریان درآورند. شیرهای چندراهه دارای دسته‌ی اهرمی هستند. با چرخاندن دسته‌ی شیر، می‌توان جریان آبی که از استخر خارج می‌شود را هدایت کرد و بدین ترتیب، عملیات مختلفی را روی آب استخر انجام داد. به خاطر داشته باشید که همیشه قبل از تغییر حالت شیر چندراهه‌ی فیلتر، پمپ را خاموش کنید. در غیر این صورت، به واشر آببند شیر آسیب وارد می‌شود.

– حالت Filter، حالت اصلی شیر است و در ۹۰ درصد از مواقع، شیر در این حالت قرار می­گیرد. در این حالت، آب به سمت مخزن فیلتر هدایت می‌شود و پس از اینکه تصفیه شد، به کاسه‌ی استخر برمی‌گردد.

– با قرار دان شیر چندراهه در حالت Backwash، آب در خلاف جهت همیشگی از فیلتر عبور می‌کند. با تنظیم شیر چندراهه در این حالت، آلودگی‌هایی که در فیلتر جمع شده‌اند با فشار زیاد آب شسته شده و از طریق پورت بکواش، از فیلتر خارج شوند.

– معمولاً پس از بکواش، شیر چندراهه‌ی فیلتر در حالت Rinse قرار داده می‌شود. با اینکار، ذرات باقیمانده در بستر سیلیس فیلتر با فشار آب شسته می‌شوند تا از ورود آنها به استخر جلوگیری شود. آب در این حالت در جهت همیشگی از فیلتر عبور می‌کند اما به جای آنکه به استخر برگردد، مستقیماً از پورت بکواش خارج می‌شود.

– حالت Waste، یکی از دو حالتی است که فیلتر را در موقعیت “بای پس” قرار می‌دهد. در این حالت، آبِ پمپاژ شده از استخر بدون اینکه از فیلتر عبور کند، مستقیماً به سمت فاضلاب هدایت می‌شود. معمولاً زمانی شیر چندراهه را در این حالت قرار می‌دهند که به دلیل سطح بالای آلودگی، تصفیه­ی آب از طریق فیلتر امکان­پذیر نباشد.

– حالت Recirculate، دومین حالتی است که فیلتر را در موقعیت “بای پس” قرار می‌دهد. آب از استخر مکش شده و بدون اینکه از فیلتر بگذرد، به استخر برمی‌گردد. شیر فیلتر زمانی در این حالت قرار داده می‌شود که فیلتر دچار اشکال شده و نمی‌توان از آن استفاده کرد. بدین ترتیب، تا زمانی که فیلتر تعمیر یا تعویض شود، آب استخر به گردش درمی‌آید تا از راکد شدن آن جلوگیری شود.

– با قرار دادن دسته‌ی شیر چندراهه در حالت Winter یا Closed، تمامی ورودی­های شیر فیلتر بسته می­شوند. شیر فیلتر را زمانی در این حالت قرار می­دهیم که بخواهیم استخر را در طول فصل زمستان تعطیل کنیم یا زمانی که بخواهیم به طور کامل از ورود آب به شیر چندراهه­ جلوگیری کنیم .

فشار سنج فیلتر شنی

یکی از قطعات مهم فیلترهای شنی، فشار سنج فیلتر است. این بخش به شما می‌گوید که در مخزن فیلتر شما چه خبر است و چه زمانی باید فیلتر را بکواش کنید. فشار سنج که معمولاً در قسمت بالای مخزن فیلتر یا روی شیر چندراهه‌ی فیلتر تعبیه شده است، به صورت یک درجه (گیج) گرد است. بیشتر فشار سنج‌ها محدوده‌ای بین ۰ تا ۴ بار را نشان می‌دهند.

هرگاه عددی که فشار سنج نشان می‌دهد به میزان ۷/۰ بار، بالاتر از فشار نرمال باشد، باید فیلتر را بکواش کنید. همچنین، هرگاه احساس کردید که دبی سیستم شما پایین آمده یا آب استخر در حال کدر شدن است هم احتمالاً فیلتر شما نیاز به بکواش شدن دارد. بالا بودن سطح TDS (میزان کل ذرات جامد) در تست آب استخر هم می‌تواند حاکی از این باشد که فیلتر شما باید بکواش شود.

فشار نرمال مخزن فیلتر چقدر است؟ متأسفانه پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد چراکه فشار نرمال فیلترهای مختلف یکی نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور معمول، فشار فیلتر باید بین ۷/۰ تا ۴/۱ بار باشد. برای یافتن فشار ایده‌آل فیلتر خود، آنرا بکواش (Backwash) کرده و شستشو (Rinse) دهید. سپس، سیستم را راه‌اندازی کنید و اجازه دهید چند دقیقه کار کند تا پمپ هواگیری شود. وقتی فشار ثابت ماند، عددی که عقربه‌ی فشار سنج نشان می‌دهد را یادداشت کرده و آن را مبنای کار خود قرار دهید.

سعی کنید از بکواش مکرر فیلتر خودداری کنید چراکه وجود کثیفی و آشغال در سیستم فیلتراسیون تا حدی مشخص، اصلاً بد نیست. این مقدار کثیفی و آشغال به فیلتر کمک می‌کند که آب را بهتر تصفیه کند. همچنین، با هربار بکواش فیلتر، سطح آب استخر شما کاهش پیدا کرده و ناچار به جایگزین کردن آن هستید. این کار باعث هدررفت آب شده و تعادل شیمیایی آب استخر شما را نیز بر هم می‌زند.

عیب یابی فیلتر شنی

مشکل

دلایل احتمالی

راه حل

نشتی آب از فیلتر

– فرسودگی یا ترک خوردن یکی از واشرها یا اورینگ‌ها

– فرسودگی یا شکستگی اتصالات

– ترک خوردگی مخزن فیلتر

قطعه‌ی معیوب را تعویض کنید

اگر مخزن فیلتر دچار ترک خوردگی باشد، هزینه‌ی تعویض آن بسیار بالاست و بهتر است یک فیلتر جدید خریداری کنید

شن در کف استخر

– شکستگی لوله‌ی عمودی (استندپایپ) یا یکی از نازل‌های فیلتر

مخزن فیلتر را از آب و شن تخلیه کرده و بخش ترک خورده را تعویض کنید

بالا بودن فشار فیلتر

– انسداد یا گرفتگی در مسیر آب (قبل از رسیدن آن به فیلتر)

– پایین بودن سطح آب استخر

– کم بودن سیلیس در فیلتر

سبد اسکیمر و سبد استرینر و پروانه پمپ را بررسی کنید

سطح آب استخر را تنظیم کنید

میزان سیلیس فیلتر را براساس دفترچه‌ی راهنمای آن تنظیم کنید

پایین بودن فشار فیلتر

– بالا رفتن فشار مخزن فیلتر

– عدم سایزینگ مناسب پمپ و فیلتر تصفیه (پمپ بیش از حد قوی باشد)

– بروز گرفتگی در داخل فیلتر یا در خط دهش

– زیاد بودن سیلیس فیلتر شنی

فیلتر را بکواش کنید

درمورد سایزینگ پمپ و فیلتر، با کارشناس مشورت کنید

گرفتگی را برطرف کنید

 

میزان سیلیس فیلتر را براساس دفترچه‌ی راهنمای آن تنظیم کنید

 

انتخاب اندازه‌ی فیلتر

اندازه‌ی فیلتر باید متناسب با حجم آب استخر یا جکوزی و اندازه‌ی پمپ تصفیه باشد. در این صورت، کار اضافی به پمپ و فیلتر تحمیل نمی‌شود و فیلتر می‌تواند کارایی لازم را در جدا کردن ذرات معلق از آب استخر داشته باشد.

فیلترهای شنی پلیمری با قطر ۵۰۰ تا ۹۵۰ میلی‌متر و دبی ۶ الی ۳۵ متر مکعب در ساعت، برای سیکل تصفیه‌ی استخرهای کوچک خانگی و خصوصی مناسب هستند. برای استخرهای عمومی و بزرگ با نرخ تصفیه‌ی بالاتر از ۸۰ متر مکعب در ساعت، بهتر است به جای چند فیلتر با قطر پایین، از فیلترهای شنی با قطر بالاتر از یک متر استفاده کنیم. این امر، منجر به کاهش هزینه‌های اجرایی تصفیه‌خانه، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و کاهش افت فشار سیستم تصفیه می‌شود.

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی IML اسپانیا

مخزن فیلترهای تصفیه IML سری ROMA از جنس پلی اتیلن فشرده (HDPE) بوده و در برابر تابش مستقیم نور خورشید و تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است. این فیلترها در قطر ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر و دبی ۶ تا ۱۴ متر مکعب در ساعت موجود هستند و برای تصفیه‌ی آب استخرهای خانگی کاربرد دارند. جنس مخزن فیلترهای تصفیه IML سری LISBOA از فایبرگلاس تقویت شده با پلی استر رزین بوده و این فیلترها، با انواع سیستم‌های گندزدایی و دمای بالای سیال (تا ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) سازگاری دارند. فیلترهای شنی سری LISBOA در قطر ۶۲۰ تا ۹۶۵ میلی‌متر و دبی ۱۴ تا ۳۵ متر مکعب در ساعت عرضه می‌شوند و برای استخرهای خانگی و عمومی مناسب هستند.

فیلترهای تصفیه‌ی IML، مجهز به مانومتر، سایت گلاس و گیج فشار بوده و دارای نازلی هستند که هواگیری مخزن فیلتر را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد. شیر چندراهه‌ی این فیلترها از جنس ABS بوده و رزوه‌های آنها با انواع اتصالات UPVC همخوانی دارد.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی ایرانی MEGAPOOL

جنس مخزن فیلتر تصفیه‌ی MEGA POOL سری XA از فایبرگلاس تقویت شده با پلی استر رزین دولایه به همراه لایه‌ی آب بند داخلی بوده و مجهز به شیر چندراهه‌ی اسپانیایی با کیفیت، درِ پلکسی شفاف و مستحکم و نازل آب پخش کن است. این فیلترهای شنی از قطر ۵۰۰ الی ۹۵۰ میلی متر و با دبی ۱۰ تا ۳۵ متر مکعب بر ساعت تولید می‌شوند و جهت تصفیه‌ی آب انواع جکوزی، استخرهای خصوصی و استخرهای عمومی مناسب هستند. سیلیس شیشه‌ای فیلتر شنی نیز یکی دیگر از محصولات مگاپول است.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی AQUAX ترکیه

فیلترهای شنی AQUAX در دو سری عرضه می‌شوند: فیلترهای شنی شیر از بالا (سری AQT) در سایزهای ۴۵۰ تا ۹۵۰ میلی متر جهت تصفیه‌ی آب جکوزی‌ها و استخرها و فیلترهای شنی شیر از بغل (سری AQS) در سایزهای ۴۵۰ تا ۱۴۰۰ میلی متر جهت تصفیه‌ی آب جکوزی‌ها، استخرها و همچنین پارک‌ها و مجموعه‌های آبی بزرگ. بدنه‌ی این فیلترها از جنس فایبرگلاس تقویت شده با پلی استر رزین بوده و در برابر اشعه‌ی فرابنفش خورشید، تغییرات جوی و مواد شیمیایی استخری مقاوم هستند. این فیلترهای تصفیه به شیر شش راهه‌ی اروپایی با کیفیت مجهز هستند.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

شیر اتوماتیک بکواش فیلتر شنی BESGO سوئیس

شیر اتوماتیک بکواش فیلتر شنی، برای انواع فیلترهای شنی موجود در بازار، از سایز ۵۰۰ الی ۹۰۰ میلی متر، کاربرد دارد. با نصب این شیر روی فیلتر، عملیات بکواش به صورت خودکار انجام می‌شود و دیگر نیازی نیست که برای هر بار بکواش کردن فیلتر، پمپ را خاموش و روشن کنیم. استفاده از این شیرها باعث بهبود کیفیت و سرعت عملیات بکواش شده و به این ترتیب، منجر به صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود. ایجاد افت فشار کمتر در سیستم و نصب آسان به دلیل برخورداری از کانکشن‌های چسبی، از دیگر مزایای این محصول به شمار می‌رود.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

سیلیس شیشه‌ای

کیفیت تصفیه‌ی فیلترهایی که در آنها از سیلیس شنی استفاده می‌شود، چندان راضی کننده نیست. سیلیس شنی، افت فشار بالایی در سیستم ایجاد می‌کند، براي جدا كردن ذرات درشت (۲۰ میکرون و بزرگتر) از آب موثر است و تنها در صورت اضافه كردن يك ماده منعقد كننده است که می‌تواند باکتری‌ها و سایر ذرات ریز را از آب جدا کند و باید هر ۳ تا ۵ سال یکبار تعویض شود. علاوه بر این، تجمع باکتری‌ها روی دانه‌های شن، بهداشت فیلتر را به خطر می‌اندازند. برای رفع این مشکلات، سیلیس شیشه‌ای به عنوان جایگزینی برای سیلیس شنی معرفی شده است. استفاده از سیلیس شیشه‌ای باعث بهبود کیفیت فیلتراسیون، شفافیت آب و کاهش مصرف مواد شیمیایی استخری می‌شود.

سیلیس شیشه‌ای از شیشه‌ی فرآوری شده تولید می‌شود، می‌تواند ذراتی به کوچکی سه میکرون را به دام بیندازد و حداقل ۱۰ سال عمر می‌کند. از آنجا که سطح سیلیس شیشه‌ای کاملاً صاف و صیقلی است، باکتری‌ها نمی‌توانند به این نوع سیلیس بچسبند و باعث آلودگی مخزن فیلتر شوند. چگالی سیلیس شیشه‌ای از سیلیس شنی کمتر است. بنابراین وزن سیلیس شیشه‌ای مورد نیاز برای پر کردن مخزن فیلتر، ۲۰ درصد کمتر از میزان سیلیس شنی است که برای پر کردن همان مخزن مورد نیاز است. از آنجا که ذرات سیلیس شیشه‌ای سبک‌تر هستند و تراکم ذرات در بستر سیلیس شیشه‎ای پایین‌تر است، عملیات بکواش سریع‌تر انجام شده و بدین ترتیب در مصرف آب و برق هم صرفه جویی می‌شود.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

ویدئوهای کاربردی مرتبط