سیستم لوله کشی و تجهیزات استخر و جکوزی

اجرای سیستم لوله‌کشی و تجهیزات استخر

شما می توانید مقاله زیر در رابطه با مشکلات مکانیکی و اجرای سیستم لوله کشی و تجهیزات استخر و جکوزی را در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast008 بشنوید:

 

با توجه به اهمیت اجرای صحیح و سایزینگ دقیق لوله کشی و تجهیزات استخر و جکوزی،در این مقاله به بررسی چند عامل مهم جهت اجرا سیستم لوله کشی و تجهیزات استخر و جکوزی می‌پردازیم و نکاتی را درمورد هریک از آنها بیان می‌کنیم:

عدم سایزینگ مناسب لوله و اتصالات

پمپ سیرکولاسیون، قلب تپنده “سیستم های تصفیه استخر و جکوزی” می باشد. لذا، اجرای صحیح لوله کشی و سایزینگ مناسب لوله ها از پمپ به سایر تجهیزات و در نهایت به کاسه استخر امری ضروری است. چنانچه سایزینگ و اجرای لوله کشی به درستی انجام نشود، سیستم تصفیه دچار مشکلات فراوان و گاه جبران ناپذیری خواهد شد. همچنین لازم است که تست فشار در تمامی پروژه ها، قبل از اجرای بتن ریزی، انجام پذیرد. در سیستم های لوله کشی یو پی وی سی، استفاده از بست لوله و لرزه گیرها (ارتعاش گیر) نیز کاملاً ضروری است.

سایزینگ مناسب تجهیزات استخر و جکوزی

اجرا و سایزینگ لوله کشی کف و تصفیه خانه استخر باید مطابق با دبی سیکل تصفیه و با در نظر گرفتن افت فشارهای مربوطه انجام شود. به همین دلیل، آشنایی با دبی عبوری از لوله ها با سایزهای متفاوت و افت فشار در لوله و اتصالات، امری ضروری می باشد. به عنوان مثال، دبی عبوری از نازل های ورودی استخر بین ۴ الی ۵ متر مکعب بر ساعت است. همچنین به ازای هر ۵۰ متر مکعب، یک لوله مکش در نظر گرفته می شود. لوله های مکش یک سایز بالاتر از لوله های دهش در نظر گرفته می شوند. نحوه عملکرد و سایزینگ سیستم‌ های اسکیمری و سرریز (بالانس تانک) نیز بسیار حایز اهمیت می باشد. به عنوان مثال، به ازای هر ۳۶ متر مربع، یک اسکیمر در نظر گرفته می شود.

استفاده از لوله، اتصالات و شیرآلات UPVC

با توجه به استفاده از مواد شیمیایی برای گندزدایی آب استخر، استفاده از لوله، اتصالات و تجهیزات گالوانیزه توصیه نمی شود چراکه به مرور زمان منجر به زنگ زدگی شده و همین امر باعث فرسایش تجهیزات و کدر شدن آب خواهد شد. در حال حاضر، بهترین متریال جهت لوله کشی کف و تصفیه خانه ی استخرها، پلیمر یو پی وی سی می باشد.

نحوه صحیح اجرای لوله کشی با یو پی وی سی

اجرای سیستم لوله کشی با یو پی وی سی بسیار آسان، کارآمد و به صرفه است. با این حال، اگر چسباندن اتصالات و شیرآلات به درستی انجام نپذیرد، سیستم لوله کشی دچار نشتی و آسیب خواهد شد. از این رو، برش صحیح لوله ها، کونیک کردن انتهای لوله ها و استفاده درست از کلینر و پرایمر قبل از چسب زنی بسیار مهم است. همچنین در استخرهای سرریز (به خصوص استخرهای عمومی)، اجرای کانال گریل فاضلاب پس از کانال گریل بالانس تانک، لازم می باشد.

چیدمان صحیح تجهیزات تصفیه خانه

جانمایی تجهیزات موتورخانه های استخرها و جکوزی ها امری بسیار مهم بوده و تمامی مهندسین و مجریان باید به طور کامل از آن آگاه باشند. در تمام سیکل های تصفیه، سیستم گندزدایی (ازن، کلر، الکترولیز نمکی یا یو وی) باید در آخرین مرحله و پس از تجهیزات گرمایشی نصب شود.

نحوه صحیح اجرای تصفیه خانه ها

تصفیه خانه حتما باید در فضایی سرپوشیده و حتی المقدور با اختلاف ارتفاع نسبت به کف استخر اجرا شود. همچنین، فضای تصفیه خانه باید گنجایش تمامی تجهیزات برآورد شده را داشته باشد.

میزان رطوبت و دمای موتورخانه ها حتما باید بررسی گردد و استفاده از اگزاست فن برای تهویه و کفشور فاضلاب امری کاملا ضروری است.

چنانچه تابلو برق در داخل فضای تصفیه خانه تعبیه شده است، باید حتی المکان به دور از رطوبت و خطرات احتمالی نصب گردد.

تعمیر و نگهداری

تعمیر و نگهداری تاسیسات و تجهیزات مکانیکی در حال کار بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل، لازم است که امور تعمیر و نگهداری در پروژه‌های بزرگ و عمومی به افراد متخصص سپرده شود. عدم بکواش به موقع فیلترها، استفاده از سیلیس‌های نامرغوب در فیلترهای شنی، عدم اطلاع از ساعات کاری تصفیه خانه، عدم توجه به سیستم‌های گندزدایی و مواد شیمیایی و … از مهمترین مسایلی هستند که باعث بروز مشکلات جدی می شوند. همچنین اسید شویی کویل مبدل های حرارتی استخرها جهت حذف رسوبات احتمالی، الزامی است.

استفاده از کاور در استخرهای روباز

استفاده از کاورهای استخری (به خصوص در استخرهای روباز) دارای مزیت هایی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

  • کاهش و یا توقف تبخیر آب
  • حفظ گرما و کاهش هدررفت گرمای استخر
  • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری استخر
  • کاهش استفاده از مواد شیمیایی

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!