تجهیزات سونا

تجهیزات سونا

سونا خشک و سونا بخار هر دو به صورت اتاقک‌هایی تعریف می‌شوند که با دستگاهی به نام هیتر گرم شده و نشستن یا دراز کشیدن در آنها برای سلامتی جسم و ذهن مفید است. اما در عمل، این دو تفاوت‌های قابل توجهی با هم دارند که در ادامه به بررسی دقیق آنها و تجهیزات سونا و هیتر سونا خشک می‌پردازیم.

مبنای تاریخی

اولین حمام‌های بخار، که در آنها از درجه حرارت پایین‌تر و رطوبت بسیار بالا بهره برده می‌شد، را متعلق به رومی‌ها و ترک‌ها می‌دانند؛ شاید به این دلیل که این حمام‌های بخار در میان این دو ملت بسیار رواج یافته و به بخش مهمی از فرهنگ آنها تبدیل شده بود. در فاصله‌ سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۸۶۰، حمام‌ به سبک ترکی توسط دیپلماتی به نام دیوید اورکهارت به بریتانیا معرفی شد و طی ۱۵۰ سال، بیش از ۶۰۰ حمام ترکی در بریتانیا ساخته شد.

نخستین نشانه‌های سونا خشک در میان بومیان اروپا، آسیای شمالی و آمریکای شمالی و جنوبی دیده شده است. در این میان، فنلاندی‌ها تنها ملتی بودند که این سنت ۲۰۰۰ ساله را توسعه داده و آن را به عنوان سونا خشک به دنیا معرفی کردند. امروزه در سراسر جهان، سونا خشک را مترادف با سونا سنتی فنلاندی می‌دانند. تخمین زده شده است که در کشور فنلاند با جمعیت حدود ۵ میلیون نفر، ۲ میلیون سونا وجود دارد.

منبع گرما

دستگاه بخارساز سونا بخار، دستگاهی که موجب گرم  شدن فضای سونا می‌شود. بخار ساز سونا که در محفظه یا کابینی خارج از اتاق سونا قرار می‌گیرد، آب را به نقطه‌ی جوش می‌رساند و آن را به بخار تبدیل می‌کند. بخار آب از طریق خروجی بخار در اتاق سونا پخش می‌شود. در سال‌های اخیر، بخارسازهای برقی جایگزین دیگ بخار شده‌اند چراکه جانمایی، نصب و نگهداری از آنها بسیار ساده‌تر از دیگ‌های بخار بوده و سطح ایمنی و راندمان حرارتی آنها نیز بالاتر است.

هیتر سونا خشک، سنگ‌های چیده شده روی هیتر را گرم می‌کند و گرمای ساتع شده از سنگ‌ها، باعث ایجاد حرارتی یکنواخت در اتاق “سونا” می‌شود. این هیترها، انواع مختلفی دارند؛ از هیترهای هیزمی گرفته تا انواع گازی، برقی و مادون قرمز. در سال‌های اخیر، هیترهای برقی به پرطرفدارترین نوع هیتر تبدیل شده‌اند چراکه نصب این هیترها و استفاده‌ از آنها بسیار آسان و ایمن است.

دما و رطوبت اتاق سونا

اتاق‌های سونا بخار، دریچه‌ای برای خروج هوا ندارند تا سطح رطوبت به ۱۰۰٪ برسد. از آنجا که رطوبت از تعریق جلوگیری می‌کند، افراد در سونا بخار نسبت به سونا خشک بیشتر احساس گرما می‌کنند. اما در عمل، سونا خشک گرمتر است و دمای سونا بخار حداکثر به ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

درجه‌ی حرارت در سونا خشک به ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد می‌رسد. میزان رطوبت در سونا خشک بسیار پایین (درحدود ۵ تا ۳۰ درصد) است. می‌توان با پاشیدن آب به سنگ‌های چیده شده روی هیتر، رطوبت را افزایش داد اما میزان رطوبت هرگز به رطوبت اتاق سونا بخار نمی‌رسد. برای اینکار از ست ملاقه و سطل یا سیستم دوزینگ اتوماتیک آب و اسانس استفاده می‌شود. اغلب در مجاورت هیتر سونا خشک، دریچه‌ای برای تهویه هوا و خارج کردن رطوبت تعبیه می‌شود تا هوای اتاق تا حد امکان خشک باقی بماند.

متریال بکار رفته در ساخت اتاق سونا

از آنجا که اتاق‌های “سونا” بخار باید رطوبت را حفظ کنند، دیواره‌ها، کف و پله‌های آنها از کاشی، سنگ، شیشه یا پلاستیک ساخته می‌شوند چراکه این متریال، رطوبت را جذب نمی‌کنند.

اتاق‌های سونا خشک از چوب درختانی همچون صنوبر، کاج و سرو ساخته می‌شوند. چوب قادر است با جذب رطوبت بیش از حد هوا، محیط را کاملاً خشک نگه دارد تا دمای اتاق تا حد مطلوب بالا برود.

ساخت اتاق سونا

از آنجا که سونا بخار نیازمند مجرای فاضلاب است، معمولاً فضایی که به عنوان حمام استفاده می‌شده را به اتاق سونا بخار تبدیل می‌کنند. اینکار به همین سادگی نیست و سقف، کف و دیواره‌ها باید به خوبی عایق‌بندی شوند. همچنین اتاق سونا بخار باید سیستم تهویه‌ی بسیار کارآمدی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که بخار آب صدمه‌ای به اتاق‌های مجاور وارد نمی‌کند.

نصب اتاق‌ سونا خشک بسیار آسان‌تر از سونا بخار است. برای این منظور فقط کافی که محلی را در نظر بگیرید و اتاق سونای پیش ساخته را در آن نصب کنید. البته باید از قبل برقکار بیاورید تا سیم‌کشی مورد نیاز (برای هیتر، کنترل پنل یا چراغ سونا) را برایتان انجام دهد.

تمیز کردن اتاق سونا

یکی دیگر از دلایل انتخاب کاشی، سنگ، شیشه یا پلاستیک برای اتاق‌های سونا بخار این است که این متریال به آسانی تمیز می‌شوند. اگر سطوح سونا بخار به طور مرتب تمیز نشود، احتمال رشد کپک و باکتری به دلیل رطوبت شدید بسیار بالاست. برای تمیز کردن این سطوح می‌توانید از شوینده‌هایی استفاده کنید که مخصوص حمام هستند.

تمیز نگه داشتن سونا خشک آسان‌تر است چراکه هوای داخل اتاق سونا، خشک است و همین امر، امکان رشد کپک و باکتری را به شدت پایین می‌آورد. لازم است که سطوح چوبی سونا را تقریباً هر شش تا دوازده ماه یکبار با روغن مخصوص بپوشانید تا در برابر حرارت از چوب محافظت شود. کنترل آفات هم یکی دیگر از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. برای تمیز کردن سطوح چوبی می‌توانید از تمیزکننده‌های مخصوص یا مخلوطی از آب و جوش شیرین استفاده کنید.

 

سونا بخار

سونا خشک

مبنای تاریخی

حمام بخار ترکی

سونای سنتی فنلاندی

محل ساخت

می‌توانید سونا بخار را در فضای حمام فعلی‌تان بسازید.

نیاز به احداث یک اتاق جداگانه در خارج از حمام فعلی‌تان دارید.

جنس سطوح

معمولاً از کاشی و سرامیک، شیشه یا سایر مواد ضد آب و غیر قابل نفوذ استفاده می‌شود که برای یک محیط مرطوب مناسب هستند.

چوب

منبع تولید گرمت

بخار ساز که خارج از اتاق سونا قرار داده شده و می‌تواند از اتاق سونا فاصله داشته باشد.

هیتر سونا خشک که داخل اتاق سونا قرار می‌گیرد.

دما

۴۰ تا ۵۰ درجه سانتی گراد

۶۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد

رطوبت

بسیار بالا، نزدیک به ۱۰۰ درصد

خشک

مزایا

بیماری‌های تنفسی را تسکین می‌دهد، مجاری تنفسی را باز کرده و به رفع پرخونی کمک می‌کند.

سم‌زدایی از بدن

 

محصولات

شرکت هارویا در سال ۱۹۵۰ تاسیس شد و فعالیتش را با تولید هیتر سونا آغاز کرد. امروزه این شرکت به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات و لوازم جانبی سونا در دنیا تبدیل شده است. محصولات و خدمات هارویا در پنج گروه هیتر سونا خشک، هیتر سونا بخار (بخار ساز)، اتاق سونا، کنترل پنل سونا و لوازم جانبی سونا عرضه می‌شوند. فنلاند، آلمان، روسیه، سوئد و ایالات متحده، بازارهای عمده‌ی این شرکت را تشکیل می‌دهند. هارویا فنلاند، محصولاتش را از طریق عمده فروشانی در سراسر دنیا به مجریان و مشتریان نهایی عرضه می‌کند.

میراب آرین، نماینده‌ی انحصاری هارویا فنلاند در ایران

در ایران نیز شرکت میراب آرین نماینده‌ی انحصاری شرکت هارویا است و متنوع‌ترین سبد محصولات این شرکت فنلاندی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

هیترهای سونا خشک و سونا بخار Harvia

انواع هیتر سونا خشک و هیتر سونا بخار هارویا با گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش میراب آرین، نماینده رسمی هارویا فنلاند، عرضه می‌شوند. این هیترها براساس روزآمدترین فناوری‌ها و در مدل‌های مختلف طراحی شده‌اند تا پاسخگوی اتاق‌های سونا در ابعاد مختلف، چه خانگی و چه عمومی، باشند. استفاده از آنها بسیار مقرون به صرفه است و گرمای بسیار مطبوعی در سونا ایجاد می‌کنند. سنگ هیتر سونا خشک هارویا از منطقه‌ی ساتاکونتا در غرب فنلاند استخراج می‌شوند. سنگ‌های این منطقه با میلیاردها سال قدمت، دارای ظرفیت حرارتی بسیار عالی هستند و حرارتی ملایم و یکنواخت را در اتاق سونا ایجاد می‌کنند.

لوازم جانبی سونا Harvia

از نظر بسیاری از افرادی که به سونا علاقه دارند، تهویه، مهمترین بخش سونا بعد از هیتر است. دریچه و پنجره چوبی تهویه سونا هارویا با خارج کردن رطوبت اضافی و ایجاد گردش هوای مناسب، فضایی بسیار خوشایند در اتاق سونا ایجاد کرده و برخلاف تهویه‌های الکتریکی، آرامش افراد را برهم نمی‌زنند. انواع کنترل پنل هارویا هم جهت تنظیم دمای اتاق (هیتر سونا) و سایر موارد از جمله روشنایی و تهویه، در خارج از اتاق سونا نصب می‌شوند.

انواع دماسنج و ساعت شنی هارویا نیز به شما کمک می‌کنند که همواره حواستان به دما و مدت زمان حضورتان در اتاق سونا باشد و بر اثر بالا بودن بیش از حد دما یا حضور در اتاق سونا بیش از مدت زمان توصیه شده (۱۵ دقیقه)، دچار دهیدراتاسیون (از دست دادن بیش از حد آب بدن) و مشکلات دیگر نشوید. سایر تجهیزات سونا از برند هارویا که میراب آرین آنها را با افتخار به بازار ایران عرضه می‌کند عبارتند از چراغ سونا و محافظ‌های استیل و چوبی چراغ، ست استیل و چوبی سونا خشک، بلندگو، سیستم دوزینگ اتوماتیک، شیر تخلیه اتوماتیک سونا بخار، پمپ تزریق اسانس و گریل سیرکوله هوا برای المنت‌های هیتر.

برند ایرانی MEGA SPA

بر پایه‌ی سالها تجربه‌ در واردات و توزیع محصولات هارویا فنلاند، شرکت میراب آرین اقدام به تولید هیتر سونا بخار (بخار ساز برقی سونا)، هیتر سونا خشک و سنگ هیتر سونا خشک با برند MEGA SPA کرده است. این محصولات با الگوبرداری از فناوری پیشرفته‌ی فنلاند و بهره‌گیری از دانش و تجربه‌ی متخصصان ایرانی طراحی و تولید می‌شوند.

هیتر سونا خشک MEGA SPA در دو مدل دیواری و سبدی ایستاده عرضه می‌شود. این هیترها در ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شوند و برای سوناهای خصوصی و خانگی در ابعاد مختلف مناسب هستند. سوئیچ تایمر و ترموستات این هیترها روی بدنه‌ی دستگاه تعبیه شده است و امکان تنظیم دما و مدت زمان کارکرد دستگاه از طریق آن وجود دارد.

بخار ساز MEGA SPA مجهز به برد الکترونیکی جهت کارکرد بهتر و تجهیزاتی از قبیل شیر اطمینان و ترموسوئیچ جهت افزایش سطح ایمنی دستگاه است. به همراه دستگاه بخار ساز، کنترل پنلی (به صورت push button یا touch) در اختیار شما می‌گیرد که امکان کنترل دمای اتاق سونا (از صفر تا ۶۰ درجه سانتی گراد)، مدت زمان کارکرد دستگاه (از صفر تا ۱۲ ساعت) و روشنایی اتاق سونا از طریق آن وجود دارد.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

ویدئوهای کاربردی مرتبط

تجهیزات گرمایشی و تجهیزات گندزدایی استخر، پس از پمپ و فیلتر تصفیه قرار می‌گیرند. آب تصفیه شده، ابتدا وارد مبدل استخر می‌شود تا دمای
آن افزایش یابد. در آخرین مرحله، آب از کلرزن خطی، کلرزن نمکی یا سایر تجهیزاتی می‌گذرد که برای گندزدایی آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه، تولیدکنندگان تجهیزات استخر، کلیه‌ی تجهیزات مورد نیاز برای تصفیه، گرمایش و گندزدایی را در قالب پکیج تصفیه استخر به بازار عرضه کرده‌اند. بهره‌گیری از این پکیج‌ها به جای ساخت تصفیه‌خانه، منجر به کاهش زمان و هزینه‌ی پروژه‌ی ساخت استخر می‌شود. 
در سیستم‌هایی که از مبدل استخر برای سیکل گرمایش آب بهره می‌برند، حرارت از آب گرم بویلر به آب استخر منتقل می‌شود بدون آنکه این دو سیال در تماس مستقیم با یکدیگر قرار گیرند. مبدل‌های پوسته و لوله، گزینه‌ی مناسب‌تری برای استخرها هستند چراکه تجمع رسوب و افت فشار در این مبدل‌ها، کمتر از مدل صفحه‌ای

است. کلرزن خطی، پیشرفته‌ترین سیستمی است که برای گندزدایی استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم، کلر مورد نیاز برای گندزدایی را از طریق الکترولیز نمک به تولید می‌رساند. کلرزن شناور، یکی از لوازم جانبی استخر است که ابتدایی‌ترین گزینه برای گندزدایی آب به شمار می‌رود و بیشتر برای جکوزی‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!