تفاوت‌های دیگ بخار با بخارساز برقی

شما می توانید مطلب زیر در رابطه با تفاوت هاي ديگ بخار با بخار ساز برقي را در قالب پادکست آموزشي ArianPoolCast022 بشنويد:

تفاوت های دیگ بخار با بخارساز برقی

جانمایی:

جهت راه اندازی سونای بخار توسط دیگ بخار، در ابتدا بایستی اتاقی حداقل ۲×۲ متر جهت نصب دیگ تعبیه شود یا دیگ در محل تصفیه خانه یا موتورخانه جانمایی گردد. این در حالی است که با توجه به ابعاد کوچک و مناسب بخارساز برقی، امکان نصب این دستگاه در کمترین فضای ممکن، ترجیحا نزدیک اتاق سونا، میسر می باشد.

نیاز به نصب دودکش:

از دیگر الزامات دیگ های بخار، فراهم کردن مسیری جهت اجرای دودکش مشعل و همچنین انجام لوله کشی گاز به محل نصب مشعل است. این امر باعث افزایش هزینه های اولیه و فضای مورد نیاز جهت نصب دستگاه می شود. برای دستگاه های برقی، تنها نیازمند کابل کشی به محل نصب دستگاه هستیم و همین موضوع باعث می شود که کار نصب این دستگاه‌ها، به صورتی سریع تر، ساده تر و کم هزینه تر انجام شود.

ایمنی:

در صورت عدم رعایت موارد استاندارد و ایمنی در اجرای لوله کشی گاز مصرفی و دودکش دیگ بخار، ممکن است خطرات جبران ناپذیری در زمان بهره برداری رخ دهد. همچنین با توجه به اینکه دیگ بخار دارای فشار کاری بالایی است، در صورتی که قطعات و جزئیات مورد استفاده از مواد غیر استاندارد باشند، خطر انفجار را در پی خواهد داشت. در ضمن، دیگ های بخار به علت فشار کاری بالا باید هر سال مورد تست هیدرواستاتیک قرار گیرند تا از صحت عملکرد و مقاومت بدنه دیگ اطمینان حاصل شود.

دستگاه های بخار ساز برقی دارای فشار کاری پائین هستند. با این حال، در این دستگاه ها، شیر اطمینان با فشار پائین تعبیه شده تا ظریب ایمنی دستگاه بالاتر رود. استفاده از تابلو برق استاندارد و تجهیزات کنترلی مناسب و همچنین اتصال به سیستم ارتینگ استاندارد در دستگاه های برقی، ایمنی کامل را در پی خواهد داشت.

راندمان حرارتی:

دودکش دیگ بخار باعث خروج مقداری از حرارت تولید شده توسط دیگ می شود و همین امر راندمان آن را کاهش می دهد. اما در بخار ساز برقی، انرژی برق مستقیما در المنت به حرارت تبدیل شده و باعث می شود که این دستگاه‌ها از راندمان حرارتی بسیار بالایی برخوردار بوده و پرت حرارتی کمتری داشته باشند.

به همین ترتیب، هیترهای برقی سونا خشک هم مزایای قابل توجهی نسبت به کوره های گازی دارند:

جانمایی:

هیتر برقی در داخل سونا نصب می شود و فضای اشغال شده توسط آن بسیار کم است. در صورتی که بخواهیم از کوره ی گاز سوز استفاده کنیم، نمی توان آن را به طور کامل در اتاق سونا قرار داد و نیاز است که مشعل آن را خارج از سونا، محلی دقیقا چسبیده به اتاق سونا، جانمایی کنیم. همچنین باید برای مشعل کوره، لوله کشی گاز و دودکش تعبیه کنیم.

راندمان مصرفی

همچون بخارساز برقی، راندمان مصرفی هیترهای خشک نیز نسبت به کوره های گازی بسیار بالاتر بوده و نصب آن ها سریع، آسان و کم هزینه تر می باشد.

تعمیر و نگهداری

مشعل کوره، نیازمند نگهداری و تعمیر است ولی در هیتر برقی، تنها المنت دستگاه است که ممکن است هرازگاهی نیازمند تعمیرات باشد. مهمترین نکته در مورد هیتر برقی این است اگر آب زیادی روی المنت ها ریخته شود، به آنها آسیب وارد می شود. بهتر است با اسپری روی آنها آب بپاشیم یا از مدلهایی که دارای بخار ساز هستند استفاده کنیم.

نصب دستگاه

هیتر برقی را بعد از اتمام کار در سونا نصب و راه اندازی می کنند ولی کوره در حین مراحل بنایی در دیواره سونا تعبیه می شود. هیتر برقی با برق راه اندازی می شود و فقط نیازمند کابل کشی مناسب است ولی در مورد کوره، نیازمند لوله کشی گاز (بصورت ایمن) هستیم. کوره گازسوز نیازمند دودکش استاندارد است ولی هیتر برقی به دودکش نیازی ندارد.

ظاهر دستگاه

بی شک هیترهای برقی که از استنلیس استیل ساخته شده، طراحی خیره کننده ای دارند و در سونا تعبیه می شوند از کوره هایی که با آجر تزیین شده اند جذاب تر هستند.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on tumblr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!