لوله، اتصالات و شیرآلات UPVC

امروزه، بیشتر لوله و اتصالات بکار رفته در سیستم‌های لوله‌کشی از جنس پلی وینیل کلراید سخت (UPVC) است. مقاومت این ماده در برابر انواع مواد شیمیایی بسیار بالاست و سطح صاف و صیقلی دیواره‌های آن، مانع از افت فشار و تجمع رسوبات در مسیر جریان سیال می‌شود. یو پی وی سی، بی بو و بدون مزه است و به همین دلیل، انتخاب بسیار مناسبی برای سیستم‌های انتقال مواد غذایی و آب آشامیدنی به شمار می‌رود. این ماده، بسیار بادوام بوده و از مقاومت بالایی در برابر فرسایش و تغییرات جوی برخوردار است.  

لوله و اتصالات UPVC در مقابل تغییرات دمایی (تا ۶۰ درجه‌ی سانتی گراد) مقاوم هستند و ویژگی‌های خود را حفظ می‌کنند. این محصولات بسیار مستحکم بوده و حداکثر فشار کاری ۱۶ بار را تحمل می‌کنند. به این ویژگی‌ها، مقرون به صرفه بودن، تنوع محصولات و حمل و نقل و نصب آسان را هم اضافه کنید. در ادامه، با این ماده بیشتر آشنا می‌شویم و به بررسی ویژگی‌های منحصر به فرد آن می‌پردازیم:

ماده‌ی خام PVC

ماده‌ی خام پی وی سی از پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید حاصل می‌شود. گاز وینیل کلراید در نتیجه‌ی واکنش گاز کلر (۵۷ درصد) و گاز اتیلن (۴۳ درصد) بدست می‌آید. گاز کلر مورد استفاده در این فرآیند از الکترولیز آب دریا بدست می‌آید و گاز اتیلن مورد استفاده نیز پس از چند سری تقطیر شیمیایی نفت خام تولید می‌شود. همین عامل باعث می‌شود که در مقایسه با مواد خام پلی اتیلن و پلی پروپیلن، ماده‌ی اولیه PVC از مزایای بسیار مهمی از جمله هزینه‌ی پایین تولید و مصرف کمتر منابع نفتی در فرآیند تولید برخوردار باشد.

ویژگی‌های لوله و اتصالات UPVC

حمل و نقل و نصب آسان

لوله و اتصالات UPVC نسبتاً سبک هستند (تقریباً نصف وزن آلومینیوم و یک ششم وزن فولاد). همین امر منجر به کاهش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود. برای برش دادن این لوله‌ها فقط به یک ابزار معمولی برش نیاز است. اتصال آنها نیز از طریق اتصالات چسبی یا رزوه‌ای انجام می‌شود که فرآیندهایی سریع و آسان هستند و اتصالی مستحکم و فاقد هرگونه درز و نشتی را ایجاد می‌کنند.

مقاومت شیمیایی

“لوله و اتصالات UPVC” در برابر طیف گسترده‌ای از اسیدها، بازها، الکل‌ها‌ و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر مقاوم هستند. همین ویژگی باعث می‌شود که سیستم‌های لوله‌کشی UPVC برای انتقال سیالات خورنده، آبی که pH آن پایین باشد، آبی که حاوی کلر باشد، آب شور و مواردی از این دست، مناسب باشند. این لوله‌ها از موادی غیرسمی، بی بو و بی رنگ ساخته شده‌اند و به هیچ وجه با سیالی که حامل آن هستند، واکنش نشان نمی‌دهند. از این رو برای سیستم‌های انتقال آب آشامیدنی یا سیستم‌هایی که بطور مستقیم با سلامت انسان در ارتباط هستند، انتخاب مناسبی به شمار می‌روند.

خود اطفایی

شاخص اکسیژن حدی (LOI)، حداقل میزان اکسیژن محیط برای احتراق انواع پلیمر را به صورت درصدی بیان می‌کند. هرچه LOI بالاتر باشد، میزان اشتعال‌پذیری پایین‌تر است. این میزان برای پی وی سی، پلی اتیلن و پلی پروپیلن به ترتیب ۴۵، ۱۸ و ۱۹ درصد می‌باشد. باتوجه به اینکه درصد اکسیژن موجود در هوا ۲۱ است، بنابراین برای آغاز اشتعال پی وی سی تقریباً به دو برابر اکسیژن موجود در جو نیاز است. این درحالی است که این درصد برای لوله هایی از جنس پلی اتیلن و پلی پروپیلن بسیار کمتر است و این لوله‌ها به راحتی مشتعل می‌شوند.

همچون سایر مواد پلاستیکی، اگر مواد PVC را در معرض آتش قرار دهید، می‌سوزند. اما وقتی شعله برداشته شود، سوختن بلافاصله متوقف می‌شود. با سوختن پی وی سی، گاز هیدروکلریک اسید آزاد می‌شود و با قطع ارتباط مواد با اکسیژن محیط، بلافاصله احتراق را متوقف می‌کند. از آنجا که نقطه ذوب ماده‌ی اولیه PVC بسیار پایین است، در هنگام آتش سوزی، مواد PVC بلافاصله کاملاً می‌سوزند. بنابراین، گاز مونوکسیدکربن در اثر سوختن مواد PVC آزاد نمی‌شود. هیدروکلریک اسیدی که بر اثر سوختن مواد PVC تشکیل می‌شود، بوی بسیار تندی دارد و همچون زنگ خطر، انسان را از بروز آتش سوزی در محیط اطرافش باخبر می‌کند.

 مقاومت در برابر شرایط جوی نامناسب

لوله و اتصالات UPVC در شرایط نامساعد جوی نیز دوام می‌آورند و حتی اگر به مدت طولانی در معرض تابش مستقیم نور آفتاب، باران و باد قرار بگیرند هم آسیبی به آنها وارد نمی‌شود. ساختار مولکولی ماده‌ی خام UPVC از نوع آمورف (غیر کریستالی) است که در آن، مولکول‌ها به طور تصادفی با یکدیگر پیوند برقرار می‌کنند. از این رو، شکستن پیوندهای UPVC دشوار است. این در حالی است که موادی مانند پلی اتیلن و پلی پروپیلن دارای ساختار بلوری ۸۵ درصدی هستند. اگر لوله و اتصالات تولید شده از پلی اتیلن و پلی پروپیلن را برای مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار دهید، تبلور ادامه خواهد یافت و ترک‌هایی در سرتاسر لوله ایجاد می‌شود.

استحکام بالا در برابر فشار و ضربه

MRS یا Minimum Required Strength، نشانگر مقدار فشاری است که لوله می‌تواند به مدت ۵۰ سال در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد تحمل کند. این مقدار برای لوله های UPVC، ۲۵ مگاپاسکال است. با افزایش دما، مقاومت لوله‌های UPVC در برابر فشار کاهش می‌یابد. به عنوان مثال، لوله‌های UPVC به مدت ۲۵ سال در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد در برابر فشار ۱۶ بار مقاومت می‌کنند اما اگر دما به ۴۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد، فقط می‌توانند در مقابل فشار ۱۰ بار به مدت ۲۵ سال مقاومت کنند.

مقاومت در برابر تغییرات دمایی

تمام انواع لوله‌های موجود، کم و بیش تحت تأثیر تغییرات دما قرار می‌گیرند. در این میان، لوله‌های بتنی، کم‌تر از همه و لوله‌های پلاستیکی، بیشتر از همه در معرض نوسانات دمایی دچار تغییر می‌شوند. لوله‌های UPVC کمتر از سایر انواع لوله‌های پلاستیکی تحت تأثیر تغییرات دمایی قرار می‌گیرند چراکه ضریب انبساط طولی ماده‌ی خام آنها از همه کمتر است. از این رو، کمترین میزان تغییر شکل و آسیب در خطوط UPVC رخ می‌دهد. با این حال، باز هم باید در هنگام نصب آنها اقدامات احتیاطی صورت گیرد تا بر اثر هرگونه انبساط یا جمع شدگی که ممکن است در آینده به دلیل تغییرات دمایی رخ دهد، کمترین آسیب به سیستم لوله‌کشی وارد شود.

ضریب زبری پایین

زبری دیواره‌ی داخلی لوله باعث افت فشار سیال و کاهش دبی سیستم می‌شود. دیواره‌ی داخلی لوله و اتصالات UPVC، بسیار صاف و صیقلی است و به همین دلیل، جریان سیال در هنگام عبور از لوله با اصطکاک و مقاومت بسیار پایینی روبرو می‌شود. علاوه بر این،  باکتری‌ها و رسوبات در قسمت‌های دارای پستی و بلندی لوله تجمع می‌کنند و به مرور، باعث ایجاد گرفتگی و افت فشار در مسیر لوله می‌شوند. صاف و صیقلی بودن دیواره‌های داخلی لوله و اتصالات یو پی وی سی، مانع از ته نشینی لجن در شبکه‌های فاضلاب شده و در شبکه های توزیع آب آشامیدنی نیز احتمال آلودگی را کاهش می‌دهد.

کاهش سر و صدا

ساختار پلیمری مواد UPVC باعث می‌شود که این لوله‌ و اتصالات، عایق صوت بوده و بنابراین، صدای حاصل از ضربه قوچ یا Water Hammer (تغییرات ناگهانی سرعت که باعث تغییرات ناگهانی فشار سیال می‌شود) را به محیط اطراف منتقل نکنند. همین امر باعث می‌شود که محصولات یو پی وی سی، انتخاب مناسبی برای سیستم‌های توزیع آب در محل‌های مسکونی باشد.

مونتاژ مرحله به مرحله‌ی لوله و اتصالات UPVC

  1. لوله را با لوله بر برش بزنید. سطح برش خورده را سمباده بکشید تا کاملاً صاف و یکنواخت شود و آن را با استفاده از کلینر، کاملاً تمیز کنید تا هیچ گونه گرد و خاک، کثیفی یا چربی در محل اتصال وجود نداشته باشد.
  2. چک کنید که لوله و اتصال، مناسب یکدیگر باشند. لوله باید به راحتی وارد اتصال شود اما از حدود یک سوم تا دو سوم عمق اتصال، جلوتر نرود.
  3. به سطح خارجی لوله و سطح داخلی اتصال، پرایمر بزنید. اجازه دهید پرایمر به مدت چند دقیقه روی سطوح بماند.
  4. به سطح خارجی لوله و سطح داخلی اتصال، چسب بزنید.
  5. درحالیکه چسب هنوز خیس است، لوله را با یک حرکت در اتصال فرو کنید و همزمان هر دو قسمت را به اندازه یک‌ هشتم تا یک چهارم بچرخانید تا چسب کاملاً در محل اتصال پخش شود. به مدت ۳۰ ثانیه به هر دو قطعه فشار وارد کنید. در نهایت، چسب اضافی را از سطوح خارجی پاک کنید.

میزان مورد نیاز چسب برای اتصال لوله و اتصالات UPVC را با کمک جدول زیر تعیین کنید:

قطر لوله

(میلی متر)

میزان چسب به ازای هر ۱۰۰ اتصال

(کیلو گرم)

قطر لوله

(میلی متر)

میزان چسب به ازای هر ۱۰۰ اتصال

(کیلو گرم)

۵۰

۵/۱

۱۶۰

۱۹

۶۳

۷/۱

۲۰۰

۲۴

۷۵

۲/۲

۲۲۵

۲۶

۹۰

۴

۲۵۰

۳۱

۱۱۰

۸

۲۸۰

۳۸

۱۴۰

۱۳

۳۱۵

۵۲

بعد از چسب کاری لوله و اتصالات UPVC چقدر باید صبر کنیم تا اتصال کاملاً سخت شود؟ به ازای هر یک بار فشاری که قرار است به خط لوله وارد شود، باید یک ساعت صبر کنیم. مثلاً اگر قرار است که فشار کاری ۸ بار به لوله وارد شود، سیستم لوله‌کشی پس از ۸ ساعت از زمان چسب کاری، آماده‌ی کار می‌شود.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

شرکت میراب آرین

با توجه به نوسانات pH آب استخر و افزودن کلر و سایر مواد شیمیایی برای گندزدایی آب و نگهداری از آن، استفاده از محصولات گالوانیزه برای سیستم لوله‌کشی استخر و جکوزی توصیه نمی‌شود. سیستم‌های گالوانیزه به مرور زمان دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شوند و همین امر باعث فرسایش تجهیزات و کدر شدن آب خواهد شد. ورود زنگار به آب استخر و جکوزی باعث می‌شود که برقراری و حفظ تعادل پارامترهای شیمیایی آب بسیار دشوار و پر هزینه شود، مصرف کلر افزایش یابد و فواصل زمانی میان هر بار بکواش فیلتر نیز کاهش پیدا کند.

سیستم‌های لوله‌کشی UPVC نه تنها چنین مشکلاتی را برای آب استخر و جکوزی ایجاد نمی‌کنند، بلکه در مقایسه با سیستم‌های لوله‌کشی گالوانیزه، از مزایای دیگری هم برخوردارند؛ از جمله تحمل دما تا ۶۰ درجه سانتیگراد، تحمل فشار تا ۱۶ بار، تنوع اتصالات و شیرآلات و قیمت مناسب. از آنجا که بیشتر تجهیزات نوین استخری از جمله شیرآلات نصب شده روی فیلترها و پمپ‌ها از UPVC تولید می‌شوند، لوله کشی این سیستم‌ها با محصولات فلزی (گالوانیزه و استیل) و سایر پلیمرهای پلاستیکی (پلی اتیلن و پلی پروپیلن) منطقی نیست و باعث برزو ناهماهنگی و اشکال در نصب تجهیزات خواهد شد.

شرکت میراب آرین نماینده رسمی برندهای PIMTAS ترکیه، FIP ایتالیا، FIMAP ایتالیا و CH اسپانیا در ایران است و محصولات این برندهای معتبر اروپایی را با بهترین قیمت به مشتریان عرضه می‌کند. این محصولات عبارتند از:

  • لوله‌های UPVC از سایز ۱۶ تا ۳۱۵ میلی متر
  • اتصالات UPVC در سه دسته‌ی چسبی، یکسر دنده و دو سر دنده از سایز ۱۶ تا ۳۱۵ میلیمتر از جمله سه راهی، چهار راهی، زانویی ۹۰ و ۴۵ درجه، بوشن، فلنچ، تبدیل، مغزی، درپوش و غیره
  • شیرآلات UPVC از جمله شیر پروانه‌ای، شیر توپی، شير ديافراگمي، شير خودکار و شیر صافی

محصولات

لوله، اتصالات و شیرآلات UPVC پیمتاش ترکیه

کمپانی پیمتاش پلاستیک ترکیه در سال ۱۹۷۷ تاسیس شده است و محصولاتی از جنس UPVC، UH-PVC، HDPE، PP و ABS را مطابق با استاندارد اروپایی EN 1452 به تولید می‌رساند. این مجموعه، ظرفیت تولید روزانه ۱۰۰ تن انواع محصولات پلاستیکی، از جمله لوله، اتصالات، شیرآلات و تجهیزات استخر را دارد و محصولاتش را به ۱۰۵ کشور (به ویژه کشورهای اروپایی) صادر می‌کند. میراب آرین، تنها نماینده‌ی پیمتاش پلاستیک ترکیه در ایران است و علاوه بر واردات و توزیع انحصاری محصولات این برند، مسئولیت اقدام قانونی علیه هرگونه سوء استفاده از برند پیمتاش در ایران را نیز بر عهده دارد.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

اتصالات و شیرآلات یو پی وی سی FIP ایتالیا

کمپانی FIP ایتالیا در سال ۱۹۵۴ تاسیس شده است و یکی از اولین تولیدکنندگان شیرآلات پلاستیکی در اروپا به شمار می‌رود. این شرکت، خط کاملی از انواع اتصالات و شیرآلات دستی و اکچویتوردار را به تولید رسانده و به بیش از ۱۱۰ کشور صادر می‌کند. محصولات این شرکت از جنس انواع مواد پلیمری، از جمله UPVC، CPVC، PP-H، PVDF و PE هستند و در زمینه‌های متنوعی از جمله نیروگاههای برق، صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنایع معدنی، صنایع دریایی، تصفیه آب و فاضلاب، آبیاری و کشاورزی، استخرهای شنا و جکوزی و آکواریوم کاربرد دارند.   

لوله‌های‌ یو پی وی سی FIMAP اسپانیا

شرکت Fimap در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی تاسیس شده است و محصولاتش را در مجموعه‌ای به وسعت بیش از ۱۰،۰۰۰ متر مربع در ایتالیا تولید می‌کند. این محصولات در زمینه‌های متنوع از جمله خطوط لوله‌ی فشار قوی، سیستم‌های آبیاری، سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب، چاه‌های آرتزین، سیستم‌های زهکشی، استخرهای شنا و جکوزی، نیروگاه‌های خنک کننده، نیروگاه‌های زمین گرمایی، پروژه‌های تحقیقاتی ژئوتکنیکی و تونل‌ها کاربرد دارند. محصولات این شرکت دارای گواهینامه‌ی استاندارد UNI EN ISO 9001 هستند.

اتصالات و شیرآلات یو پی وی سی CH اسپانیا

کمپانی CH AQUARAM در سال ۱۹۷۵ تاسیس شده است و در زمینه‌ی تولید اتصالات و شیرآلات فشار قوی UPVC فعالیت می‌کند. این شرکت، بیش از ۱۷۰۰ محصول مرتبط با خطوط انتقال سیالات را براساس استاندارد UNE EN ISO 9001 به تولید می‌رساند. محصولات CH در مجموعه‌ی این شرکت در اسپانیا تولید می‌شوند و برای سیستم‌های تصفیه آب، آبیاری، استخرهای شنا و خطوط لوله کشی صنعتی کاربرد دارند.

لوله‌های یو پی وی سی VINO HYDROPOOL

بر پایه‌ی سالها تجربه در زمینه‌ی واردات محصولات UPVC، میراب آرین با همکاری کارخانه‌ی وینوپلاستیک به تولید لوله‌های UPVC PN16 پرداخته و شبکه فروش این محصولات را در ایران ایجاد کرده است. محصولات VINO HYDROPOOL برای سیستم‌های لوله‌کشی فشار قوی ۱۶ بار مناسب هستند و در زمینه‌های متنوعی از جمله سیستم‌های استخر و جکوزی و تصفیه‌ی آب و فاضلاب کاربرد دارند.

محصولات Hydro & Seal UK

چسب‌های Hydro & Seal، در ویسکوزیته‌های مختلف (Regular bodied، Medium bodied و Heavy bodied) جهت اتصال لوله و اتصالات در سایزهای مختلف عرضه می‌شوند و در برابر مواد شیمیایی و سیالات خورنده مقاوم هستند. از دیگر محصولات این برند، می‌توان به کلینر و پرایمر اشاره کرد که به منظور بهبود فرآیند اتصال مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات، مورد تایید موسسه‌ی استانداردNSF International  آمریکا هستند و دارای گواهینامه معتبر ISO 9001 سیستم‌های مدیریت کیفیت (QMS) از موسسه‌ی Lloyd’s Register انگلستان می‌باشند.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

ویدئوهای کاربردی مرتبط

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!