استخر هوشمند

استخر هوشمند چیست؟

شما می توانید مقاله زیر در رابطه با استخر هوشمند را در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast047 بشنوید:

 

استخر هوشمند چیست؟

خانه ها همواره در حال هوشمندتر شدن هستند. اما آیا استخر شنای شما نیز با این روند هوشمند سازی پیش می رود؟ این مقاله، تمام آنچه که باید در مورد استخر هوشمند بدانید را در اختیار شما قرار می‌دهد. با مطالعه‌ی این مطلب همچنین درمی‌یابید که اپلیکیشنی که برای مدیریت سیستم هوشمند استخر روی گوشی هوشمند یا تبلت خود نصب می کنید، باید چه ویژگی هایی داشته باشد.

استخرهای هوشمند دقیقاً همانند خانه‌های هوشمند هستند. فناوری های نوین و نوآوری ها در صنعت استخر شنا، این امکان را فراهم آورده است که تجهیزات و سیستم های مربوط به استخرهای شنا، بیش از گذشته اتوماتیک شوند. بدین ترتیب، شما می‌توانید زمان کمتری را صرف تعمیر و نگهداری استخر خود کنید و بیشتر از آن لذت ببرید.

استخر هوشمند می تواند روشنایی و گرمایش خود را به صورت اتوماتیک تنظیم کرده و حتی آب خود را تصفیه و گندزدایی کند. تمامی این کارها تنها با لمس یک دکمه روی گوشی هوشمند، تبلت یا رایانه شخصی شما قابل انجام است.

مزایای استخرهای هوشمند چیست؟

استخرهای هوشمند چندین مزیت مهم نسبت به استخرهای سنتی دارند:

راه اندازی آسان

تعمیر و نگهداری استخرهای شنا، کار پیچیده ای است. موارد بسیاری باید مورد توجه قرار گیرند؛ از جمله: تصفیه، روشنایی و گرمایش استخر و اطمینان از اینکه استخر حاوی میزان مناسب مواد گندزداست و امنیت و سلامت آب حفظ می شود. “هوشمندسازی استخر”، همه این فرآیندها را بسیار آسان می‌کند. سیستم استخر شما از طریق اپلیکیشنی در گوشی هوشمند یا تبلت شما قابل کنترل است. شما می‌توانید از طریق این اپلیکیشن، تمامی فرآیندهای مربوط به استخر خود را به آسانی و به صورت یکجا مدیریت کنید. بدین ترتیب، دیگر نیازی نیست که تجهیزات استخر خود را به صورت دستی کنترل کنید و بر اساس یک برنامه‌ی از پیش تعیین شده از استخر خود نگهداری کنید.

می توان استخر هوشمند را از هر مکانی از طریق اپلیکیشن، مدیریت کرد. بنابراین می توانید هنگامی که سر کار هستید استخر خود را تنظیم کنید تا وقتی به خانه رسیدید، آماده ی استفاده باشد.

صرفه جویی در وقت

تعمیر و نگهداری استخر به روش سنتی زمان بر و دشوار است. اما یک استخر هوشمند، بسیاری از وقت گیرترین کارهای تعمیر و نگهداری را به صورت اتوماتیک انجام می دهد. بنابراین، دیگر نیازی نیست که شما وقت زیادی را صرف انجام این قبیل کارهای پر زحمت کنید.

صرفه جویی در هزینه

بسیاری از استخرداران تصور می کنند که ارتقاء استخرشان به استخر هوشمند، بسیار پرهزینه است. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی، سیستم های استخر هوشمند به میزان قابل توجهی مقرون به صرفه شده‌اند. هوشمندسازی استخر موجب می‌شود که با مصرف انرژی کمتر، هزینه های مربوطه را کاهش دهید. جدیدترین سیستم ها به گونه ای طراحی شده اند که نسبت به مدل قبلی خود از بازده انرژی بالاتری برخوردارند. علاوه بر این، از آنجا که راه اندازی و کنترل استخر هوشمند از راه دور با استفاده از گوشی شما امکان پذیر است، در صورتی که فراموش کرده باشید، می توانید چراغ ها یا سایر تجهیزات استخر خود را از راه دور خاموش یا تنظیم کنید. این کار نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه می شود، بلکه سازگار با محیط زیست هم می‌باشد.

افزایش ارزش و قیمت خانه

استخر هوشمند، افزایش ارزش ملک شما را تضمین می کند چرا که خدمات بسیاری را برای مالک استخر به صورت سریع تر، ساده تر و ارزان تر ارائه می دهد.

هوشمندسازی استخر، کدامیک از بخش های استخر را در بر می گیرد؟

محصولات بیشماری برای هوشمند سازی استخرهای شنا وجود دارند. بطور کلی، چهار بخش اصلی وجود دارد که هوشمندسازی آنها می تواند تغییرات چشمگیری در استخر شما ایجاد کند:

سیستم کنترل استخر

با استفاده از سیستم کنترل از راه دور استخر، می توانید تمام موارد هوشمندسازی شده ی استخر خود را کنترل کند. چنین سیستمی، این امکان را به شما می دهد که تجهیزات استخر خود را مدیریت کرده و تنظیمات را با لمس یک دکمه تغییر دهید.

مدیریت چنین سیستمی از طریق اپلیکیشنی در گوشی هوشمند یا تبلت شما و یا توسط یک نرم افزار یا یک کنترل پنل مبتنی بر وب در رایانه شخصی شما امکان پذیر است. هم چنین، می توان این سیستم را با سایر تکنولوژی های مربوط به خانه های هوشمند، مانند Google Home یا Amazon Echo همگام سازی کرد.

سیستم های کنترل از راه دور استخر به گونه ای طراحی شده اند که مدیریت امور مختلف تمیز کردن و نگهداری استخر هوشمند شما را بسیار ساده تر می کنند و زمانی که باید صرف این امور شود را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

پمپ اتوماتیک استخر

برای اینکه سیستم استخر شما به طور مؤثری کار کند، ضروری است که گردش آب استخر به درستی انجام شود. سیرکولاسیون صحیح باعث می شود که دمای آب در سرتاسر استخر ثابت و در حد مطلوب باقی بماند و برای شنا مناسب باشد. این عمل همچنین آب را سالم و بهداشتی نگه می دارد و مانع از تکثیر و رشد جلبک ها و باکتری ها در استخر شما می شود.

پمپ های قدیمی، انرژی زیادی بین ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ وات مصرف می کنند که نه تنها برای محیط زیست بد است، بلکه هزینه زیادی نیز به همراه دارد. همین امر موجب می شود که برخی از استخرداران برای صرفه جویی در هزینه ها، پمپ استخر خود را به مدت کافی روشن نگذارند. بدین ترتیب، عملیات فیلتراسیون، گندزدایی و گرمایش آب به درستی انجام نمی شود.

به همین دلیل است نصب پمپ خودکار مدرن، منطقی و معقول به نظر می رسد. این پمپ ها نسبت به پمپ های قدیمی متداول تا ۸۵ درصد انرژی کمتری مصرف می کنند. بنابراین، استفاده از آن بسیار ایمن تر و ارزان تر است. پمپ های استخر هوشمند می توانند ۲۴ ساعت شبانه روز با بالاترین کیفیت کار کنند. اگر به هر دلیلی می خواهید پمپ را خاموش کنید، می توانید این کار را به راحتی و با استفاده از گوشی هوشمند خود از راه دور انجام دهید.

کلرزن نمکی هوشمند

حفظ مقدار مناسب کلر یا سایر ماده گندزدا در آب، نقش کلیدی در حفظ بهداشت و سلامت استخرهای شنا دارد. این فرآیند غالبا وقت گیر است و شامل اندازه گیری مقدار pH و نیز اطمینان از بالانس بودن میزان کلر در آب می باشد. یک کلرزن نمکی هوشمند می تواند سطح pH آب استخر شما را آزمایش کند و مقدار مناسب کلر را در آب استخر تزریق کرده و سطح آن را ثابت نگه دارد. شما می توانید کلرزن نمکی هوشمند را از راه دور و از طریق گوشی هوشمند خود کنترل کرده و تنظیمات آن را متناسب با نیاز خود تغییر دهید. بدین ترتیب، می توانید میزان کلر موجود در استخر را به طور مرتب کنترل کنید و استخری تمیز و سالم داشته باشید.

سیستم خود تمیز کنندگی استخر

تمیز کردن استخر، کاری وقت گیر بوده و مستلزم استفاده از مقدا زیادی مواد شیمیایی ناخوشایند است. سیستم هوشمند تمیز کردن استخر این مشکلات را برطرف می کند. این سیستم، اتوماتیک است و در کف استخر شما ساخته می شود. این سیستم شامل نازل هایی است که وقتی مورد استفاده قرار نمی گیرند، قابل دیدن نیستند. در این سیستم، آب با فشار از کف استخر خارج می شود و آشغال ها را به سمت تخلیه استخر هدایت می کند. با تمیز کردن استخر از پایین به بالا، اطمینان حاصل می گردد که تمام قسمت های استخر تمیز می شود. سیستم های قدیمی تمیز کننده استخر نمی توانند به این هدف دست یابند، چرا که آنها فقط یک سوم آب بالای استخر را سیرکوله می کنند. بدین ترتیب، باکتری ها و جلبک ها به راحتی در آب رشد می کنند و استخر شما دیگر محیط ایمنی برای شنا نیست.

این تنها مزیت سیستم تمیز کننده اتوماتیک استخر هوشمند نیست. از آنجا که این سیستم، آب را بسیار کارآمدتر به گردش در می آورد، از انرژی کمتری استفاده می کند و میزان مواد شیمیایی مورد نیاز برای تمیز کردن استخر را به میزان بسیار زیادی کاهش می دهد. این امر باعث می شود که هزینه های استخر شما کاهش یابد و محیطی ایمن تر و سالم تر برای شناگران ایجاد شود. این سیستم با محیط زیست سازگارتر است. علاوه بر این، استخر هوشمند شما به هیچ وجه به نظافت دستی احتیاج نخواهد داشت.

اپلیکیشن استخر هوشمند باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

کار با این این اپلیکیشن باید بسیار آسان باشد و این امکان را برای شما فراهم آورد که اگر طرفدار کار با تکنولوژی نیستید هم بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. علاوه بر این، باید به روزرسانی های منظم و رایگان ارائه شود و به راحتی قابل نصب باشد. بدین ترتیب، هیچ اختلالی در سیستم استخر هوشمند شما پیش نمی آید و امکان مدیریت سیستم توسط اپلیکشن در آینده هم وجود خواهد داشت.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!