ضرورت آشنایی با گندزدائی استخر توسط کلر

ضرورت آشنایی با گندزدائی استخر توسط کلر

🎧 🎧 همراهان عزيز ميراب آرين شما میتوانید مقاله زیر در رابطه با گندزدايي استخر توسط كلر را در قالب پادکست آموزشي ArianPoolCast014بشنويد:

اگر به محصولات گندزدایی استخر توجه کنید،تعدادی از این مواد شیمیایی را برای استخر خود لازم می دانید که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود.

کلر

متداول ترین گندزدای مورد استفاده برای استخر های شنا کلر می باشد.عنصر کلر به صورت یک گاز سبز و زرد است که بسیار سمی بوده و در جنگ های شیمیایی به عنوان یک سلاح استفاده می شد. به دلیل احتمال بسیار بالا برای آسیب یا مرگ ناشی از استفاده نادرست از گاز کلر ،تعدادی از ترکیبات کلر در فرم هایی که می توانند توسط اپراتورهای استخر به صورت ایمن کنترل و مورد استفاده قرار گیرند، فرموله شده اند.کلر به دو روش استفاده و اندازه گیری می شود:

کلر آزاد باقیمانده

مقدار کلر موجود در آب استخر که با مواد خارجی به غیر از آب واکنش نمی دهد را کلر آزاد می گویند.این کلر برای گندزدایی آب و اکسید کردن مواد ارگانیک استفاده می شود.

کلر آزاد باقیمانده باید بین 1 تا 3 ppm نگه داشته شود.( مقدار بهینه ppm 2 است.)

 کلر ترکیبی

کلر ترکیبی با مواد خارجی به غیر از آب واکنش می دهد  و دیگر به حالت آزاد نمی باشد (به عنوان مثال برای گندزدایی آب استفاده نمی گردد).این کلر با آمونیاک ترکیب شده و کلرامین تولید می کند که باعث سوزش چشم و بوی بد کلر می شود.به همین دلیل کلر ترکیبی باقیمانده باید در پایین ترین مقدار نگه داشته شود،ترجیحا زیر ppm 0.2.یک تصور غلط رایج این است که زمانی که بوی کلر اطراف استخر حس می شود تصور بر این است که در استخر، کلر بسیار زیاد است. در صورتی که” میزان کلر ترکیبی” در استخر  بسیار بالا بوده و در حقیقت  نیاز است که کلر بیشتری اضافه شود تا مقدار کلر آزاد افزایش یابد.

کلرامین ها می توانند با استفاده از اشعه UV کاملا از بین بروند.UV دشمن کلرامین است!در ادامه بیشتر به این مورد پرداخته خواهد شد. 

کلر کل باقیمانده

مجموع کلر آزاد و کلر ترکیبی می باشد.برای محاسبه مقدار کلر ترکیبی لازم است تا کلر آزاد و کلر کل بررسی و اندازه گیری شوند.

 

کلر ترکیبی= کلر آزاد – کلر کل

شوک کلر/سوپر کلریناسیون

استفاده دائم از استخر،مواد آلی در استخر را افزایش خواهد داد که این امر باعث کاهش تاثیر مواد گندزدای استفاده شده می گردد. شوک کلر این مواد آلی را از بین می برد و بنابراین به ماده گندزدا این اجازه را می دهد که کار خود را به درستی انجام دهد.ممکن است لازم باشد که در صورت سبز شدن آب و کاسه استخر به دلیل ایجاد جلبک به آن شوک کلر وارد شود.(در ادامه به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت.)

وقتی شما به یک استخر شوک کلر می دهید،به دنبال افزایش مقدار مواد اکسید کننده حداقل 3برابر مقدار نرمال آن هستید.

احتیاط!

هیچگاه محصولات شیمیایی مربوط به استخر را با یکدیگر مخلوط نکنید.هر محصولی باید به صورت جداگانه به آب اضافه شود.همیشه گرانول هارا به آب اضافه کنید .

کلرزن نمکی

کلرزن نمکی سالهاس که در اروپا، استرالیا و آفریقای جنوبی به عنوان یک سیستم گندزدایی کامل استخر که نیاز به اضافه کردن کلر را از بین می برد، استفاده می گردد. علاوه بر آن این سیستم به روش chemical free  معروف بوده و همچنین نباید از خواص درمانی و مفید این روش نسبت به سایر روش های گندزدائی غافل بود.

مزایای استفاده از سیستم کلرزن نمکی نسبت به روش های استفاده مستقیم کلر

  • کاهش قابل توجه سوزش چشم ها و خارش پوست
  • از بین رفتن بو و طعم نامطبوع آب استخر و القای حس عالی به شنا گران
  • هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید