در این مطلب، شما را با تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای استخرهای خانگی آشنا می‌کنیم. اگر قصد دارید منزل یا ویلای خود را به استخر مجهز کنید یا در فکر بروزرسانی استخر قدیمی خود هستید، با ما همراه شوید.

تجهیزات استخر

۱. فیلتر

فیلتر تصفیه یکی از تجهیزات کلیدی استخرهای شنا به شمار می‌رود. فیلترهای استخری بر سه نوع هستند: فیلترهای شنی، فیلترهای کارتریجی و فیلترهای دیاتومه. فیلترهای شنی، پرطرفدارترین نوع فیلتر به شمار می‌روند چراکه تعمیر و نگهداری آنها بسیار آسان است. این فیلترها، از مخزنی پر از سیلیس تشکیل می‌شوند. آب از طریق شیر چند راهه وارد فیلتر می‌شود. با عبور آب از بستر سیلیس فیلتر، ذرات معلق از آن جدا می‌شوند. در نهایت، آب تصفیه شده از طریق شیر چندراهه از فیلتر خارج شده و به سمت نازل‌های دهش هدایت می‌شود.

۲. پمپ

پمپ تصفیه نیز یکی دیگر از اصلی‌ترین تجهیزات موتورخانه‌ی استخرها و جکوزی‌ها به شمار می‌رود. پمپ، واحدی است که نیروی لازم برای گردش آب در سیستم را فراهم می‌کند. توان پمپ به ابعاد استخر و دبی سیستم فیلتراسیون بستگی دارد. پمپ‌های استخری از نوع سانتریفیوژ (گریز از مرکز) هستند. در این پمپ‌ها، پروانه که به شفت الکتروموتور پمپ متصل است، با نیروی موتور به گردش درمی‌آید و سیرکولاسیون آب را برقرار می‌کند. نسل جدید پمپ‌های استخری از متریال مقاوم در برابر خوردگی ساخته می‌شوند و از نوع خودمکش (self-priming) و پیش فیلتردار هستند.

۳. شیر شش راهه

شیرهای شش راهه دارای چند پورت هستند و می‌توانند آب را در چند جهت به جریان درآورند. بسته به اینکه آب استخر باید چگونه در سیستم جریان پیدا کند، می‌توان شیر شش‌ راهه را در حالت‌های مختلفی تنظیم کرد: Filter، Backwash، Rinse، Recirculate، Waste و Closed. به خاطر داشته باشید که همیشه قبل از تغییر حالت شیر چندراهه‌ی فیلتر، پمپ را خاموش کنید. در غیر این صورت، به واشر آببند شیر آسیب وارد می‌شود.

۴. پیش فیلتر

پیش فیلتر به منظور کاهش آب مصرفی در هنگام بکواش فیلتر و طولانی شدن فاصله‌ی زمانی میان هر بار بکواش طراحی شده است. این محصول بین پمپ و فیلتر نصب شده و موجب ۵۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود.

تجهیزات کاسه‌ی استخر

۵. اسکیمر

اسکیمرها، بخشی از خط مکش سیستم فیلتراسیون هستند و کاربرد اصلی آنها، مکش آب از سطح استخر است. اسکیمر، محفظه‌ای پلاستیکی است که داخل دیواره‌ی استخر نصب می‌شود. این وسیله دارای سبدی است که چربی‌های روی آب و آلاینده‌هایی مثل برگ و حشرات را در خود به دام می‌اندازد و از ورود آنها به سیستم جلوگیری می‌کند. تعداد اسکیمرها به مساحت سطح استخر بستگی دارد و طبق استاندارد به ازای هر ۳۶ متر مربع، یک اسکیمر در نظر گرفته می‌شود. سطح آب استخر باید همواره در میانه‌ی دهانه‌ی اسکیمر باشد. در غیر این صورت، اسکیمر، خالی از آب شده و هوا وارد سیستم فیلتراسیون می‌شود

۶. لول رگولاتور

لول رگولاتور، در لبه‌ی استخر (به موازات اسکیمر) نصب می‌شود. این وسیله، هرگونه افت در سطح آب استخر را تشخیص می‌دهد و به صورت خودکار، آب مورد نیاز برای به حد مجاز رساندن سطح آب را به کاسه‌ی استخر اضافه می‌کند. لول رگولاتور دارای شناوری است که از طریق یک شیر به منبع آب متصل می‌شود. هنگامی که آب استخر کم است، شناور در سطحی پایین قرار می‌گیرد و با باز کردن شیر، اجازه می‌دهد که آب تازه وارد استخر شود. با رسیدن آب استخر به سطح مناسب، شناور نیز به بالاترین سطح می‌رسد و شیر بسته می‌شود.

۷. نازل‌های دهش

نازل‌های دهش، آب تصفیه شده را به کاسه‌ی استخر برمی‌گردانند. نازل دهش، اتصالی پلاستیکی است که روی دیواره یا کف استخر (در انتهای خط برگشت آب به کاسه‌ی استخر) نصب می‌شود. بهتر است نازل‌های دهشی تهیه کنید که سَری آنها قابل تنظیم باشد. بدین ترتیب، می‌توانید سَری این نازل‌ها را به صورتی تنظیم کنید که آلاینده‌های موجود در کف استخر را به سمت سطح استخر هدایت کنند. در نتیجه، اسکیمر می‌تواند این آلاینده‌ها را نیز در سبد خود به دام بیندازند. تعداد نازل‌های نصب شده به حجم استخر بستگی دارد.

۸. چراغ

چراغ‌های استخری در دیواره‌ی کاسه‌ی استخر نصب می‌شوند. تعداد چراغ‌ها به ابعاد و شکل کاسه‌ی استخر و رنگ سطح داخلی آن بستگی دارد. چراغ‌های استخری براساس نوع نصب در دو دسته قرار می‌گیرند: چراغ‌های توکار که با استفاده از کاسه‌ی بتنی در دیواره‌ی استخر نصب می‌شوند و چراغ‌های روکار که روی دیواره‌ی استخر نصب می‌شوند. امروزه، لامپ‌های LED، جایگزین لامپ‌های رشته‌ای و هالوژنی برای نورپردازی استخر شده‌اند. چراغ‌های LED، محدوده‌ی وسیع‌تری را روشن می‌کنند، می‌توانند نور رنگی تولید کنند، دارای برنامه‌ی تغییر رنگ هستند و بادوام، کم مصرف و مقرون به صرفه می‌باشند.

تجهیزات نگهداری از استخر

۹. جارو رباتیک

بهترین و ساده‌ترین روش برای تمیز کردن کاسه‌ی استخرها، استفاده از جاروهای رباتیک استخری است. این جاروها، مستقل از سیستم فیلتراسیون عمل کرده و بدین ترتیب، موجب صرفه‌جویی در مصرف آب و برق می‌شوند. جاروهای رباتیک استخری معمولاً چندین برنامه برای تمیز کردن استخر دارند. آنها قادرند بدون نیاز به هدایت اپراتور، در تمام جهات در کاسه‌ی استخر شما حرکت کرده و آلودگی‌ها را از کف استخر شما جمع‌آوری کنند. بعضی از مدل‌ها با حرکت روی دیواره‌های استخر، جای خط آب را نیز از روی دیواره پاک می‌کنند.

تجهیزات کنار استخر

۱۰. نردبان

نردبان استخری، یکی از لوازم جانبی استخر است و به افراد کمک می‌کند که وارد آب شده و از آن خارج شوند. از آنجا که نردبان‌ها در تماس با آب حاوی کلر و سایر مواد شیمیایی قرار دارند، باید از جنس متریال مقاوم دربرابر خوردگی و رنگ‌زدگی همچون استنلس استیل باشند. علاوه بر این، پله‌هاي نردبان بايد آج دار باشـد تا از سر خوردن شناگران از روی نردبان جلوگیری شود. تعداد پله های نردبان بر حسب عمق استخر تعیین می شود. نردبان‌های استخری از ۲ پله تا ۵ پله موجود هستند.

۱۱. دوش

نصب دوش در کنار استخر به شما این امکان را می‌دهد که پیش از ورود به استخر و پس از شنا، بدن و لباس شنایتان را شستشو دهید. دوش گرفتن پیش از شنا، از ورود آلاینده‌هایی همچون عرق، مواد شوینده، مواد آرایشی- بهداشتی و مواردی از این دست به آب استخر جلوگیری می‌کند. دوش گرفتن بعد از خروج از استخر نیز با شستن آلودگی‌ها، کلر، کلرامین و باکتری‌ها از روی پوست شما، موجب کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی منتقل شده توسط آب می‌شود و از خارش و سوزش پوست و چشم و سفید شدن لباس شنا نیز جلوگیری می‌کند.

تنظیم پارامترهای شیمیایی آب و کنترل تجهیزات استخر

۱۲. تابلو برق

این بخش، امکان کنترل روشنایی استخر و محوطه و تجهیزات استخر (پمپ، هیتر و …) را فراهم می‌کند. تابلو برق همچنین شامل بخش‌هایی همچون کلید حرارتی و کلید محافظ جان است که به منظور حفظ ایمنی کاربران و جلوگیری از آسیب وارد شدن به تجهیزات بکار می‌روند. بعضی از تابلو برق‌ها مجهز به تایمر هستند که با استفاده از آن می‌توان ساعات کارکرد پمپ تصفیه‌ی استخر را تنظیم نمود.

۱۳. کلرزن

آخرین بخشی که آب، پیش از بازگشت به استخر از آن می‌گذرد، تجهیزات گندزدایی است. مواد گندزدا، برای نابود کردن میکرو ارگانیسم‌های بیماری‌زا به آب اضافه می‌شوند. کلر، متداول‌ترین ماده‌ای است که برای گندزدایی آب استخرهای خانگی بکار می‌رود. موثرترین روش افزودن کلر به آب، استفاده از کلرزن‌های خطی است که در سیستم لوله‌کشی نصب می‌شوند و درست پیش از آنکه آب به کاسه‌ی استخر بازگردد، مقدار کنترل شده‌ای از کلر را به آن اضافه می‌کنند.

همچنین می‌توانید به جای اضافه کردن کلر به آب، از سیستم کلرزن نمکی استفاده کنید. در این سیستم، هیپوکلریک اسید که ماده‌ی گندزدای موثر و قدرتمندی است، از الکترولیز مولکول‌های نمک محلول در آب تولید می‌شود. از آنجا که گندزدایی آب با سیستم الکترولیز نمکی، نیاز به کلر و سایر مواد شیمیایی را به کلی از بین می‌برد، به این روش گندزدایی، chemical-free هم می‌گویند. برخی از کلرزن‌ها، مجهز به سنسور کلر و pH هستند و مقدار این دو پارامتر شیمیایی مهم را از طریق کنترل پنل خود به کاربر نشان می‌دهند.

بهتر است سیستم را به دوزینگ پمپ مجهز کنیم تا میزان تزریق کلر به منظور گندزدایی آب و همچنین تزریق اسید به منظور تنظیم pH، به صورت خودکار تنظیم شود.

گرمایش آب استخر

۱۴. تجهیزات گرمایشی

مبدل‌های حرارتی و هیترهای برقی، از کارآمدترین و به صرفه‌ترین تجهیزات گرمایشی آب استخر به شمار می‌روند. اساس کار مبدل‌های حرارتی بر انتقال غیرمستقیم حرارت از آب گرم یک سیستم گرمایش مرکزی (مثل بویلر یا پنل خورشیدی) به آب استخر است اما هیترهای برقی، آب را با استفاده از انرژی الکتریکی و بدون نیاز به منبعی مثل بویلر یا پکیج گرم می‌کنند.

تجهیزات ایمنی

۱۵. روکش استخر

روکش با جلوگیری از ورود زباله، شاخه و برگ درختان، حشرات مرده و مواردی از این دست، آب را تمیز نگه می‌دارد. می‌توان با نصب روکش، از تبخیر سطحی آب جلوگیری نمود و هدررفت گرما و مواد شیمیایی آب استخر بر اثر تبخیر سطحی را کاهش داد. روکش‌های استخری معمولاً در دو نوع خورشیدی (حبابدار) و زمستانی (ایمنی) موجود هستند. روکش‌های حبابدار، روی آب استخر شناور می‌مانند. برای جمع کردن این روکش‌ها می‌توان از جمع‌کننده‌های دستی یا اتوماتیک استفاده کرد. نصب روکش‌های زمستانی نیز با استفاده از گیره‌های نگهدارنده صورت می‌گیرد.

روکش‌های اتوماتیک در یک طرف استخر روی جمع‌کننده رول شده و در طرفین استخر به ریل‌های آلومینیومی کوچک متصل می‌شوند. این روکش‌ها توسط کنترل پنل و تنها با وارد کردن کد رمز یا کلید مخصوص، باز و بسته می‌شوند. آنچه روکش‌های اتوماتیک را از روکش‌های معمولی متمایز می‌کند این است که بالاترین سطح ایمنی را به ویژه برای کودکان و حیوانات خانگی فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر، زمانی که روکش اتوماتیک استخر باز باشد، به هیچ عنوان نمی‌توان وارد استخر شد. 

میراب آرین، به صورت تخصصی در زمینه‌ی تامین و فروش تجهیزات و لوازم استخر، سونا و جکوزی فعالیت می‌کنید. اگر در زمینه‌ی تجهیزات استخرهای خانگی، نیاز به مشاوره دارید، با ما تماس بگیرید.