بهترین سیستم گندزدایی استخر

بهترین سیستم گندزدایی استخر

شما می توانید مقاله ی زیر در رابطه با بهترین سیستم گندزدایی استخر را در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast024 بشنوید:

واقعیت این است که کلر در حال حاضر، جز اساسی و اصلی سیستم گندزدایی آب استخر است و همواره باقی خواهد ماند. کلر، اکسیدکننده و گندزدای خوبی برای بیشتر استخرها به شمار می رود. اما تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و سیستم های گندزدایی جدیدی روی کار می آیند. تکنولوژی سیستم گندزدایی استخر به سرعت در حال تغییر است؛ همانگونه که پمپ های سرعت متغیر، جایگزین پمپ های سرعت ثابت شده اند.

باید توجه داشت که کلر نمی تواند، و نباید، به تنهایی به عنوان ماده ی گندزدای آب مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات نشان می دهند که کلر به تنهایی نمی تواند آب را بطور کامل گندزدایی کند و برای مبارزه با میکروب ها، انگل هایی همچون کریپتوزپوریدیوم و ژیاردیا و سایر آلودگی ها و میکرو ارگانیسم های مقاوم در برابر کلر، به کمک نیاز دارد. به همین دلیل است که بسیاری از مجریان مطرح استخر امروزه بر گندزدایی دو مرحله ای تاکید دارند.

گندزدایی دو مرحله ای برای تامین بهداشت استخر و سلامت شناگران واجب و اساسی است. برخی شرکت ها، گندزدایی دو مرحله ای را تمایز کلیدی استخرهای مدرن می دانند.

Vic Walker، مدیر یک شرکت استخری بزرگ می گوید: امروزه استخرها نسبت به استخرهای ۱۵ و حتی ۱۰ سال گذشته بسیار متفاوت شده اند. با توجه به محدودیت ها و کمبودهای کلر، تکنولوژی “سیستم گندزدایی استخر” پیشرفت کرده است. ما نیازمند یک سیستم گندزدایی دیگر مانند اشعه UV، ازن یا سیستمی با فرآیند اکسیداسیون پیشرفته (AOP) هستیم؛ چرا که کلر به تنهایی نمی تواند استخری کاملا تمیز و بهداشتی را تضمین کند.

بهترین سیستم گندزدایی استخر

Walker  می گوید UV و ازن سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرند و توانایی پاکسازی و گندزدایی آنها بر کسی پوشیده نیست. این سیستم ها نیز مانند کلر در گندزدایی بسیار موثر هستند ولی نمی توان انتظار گندزدایی کامل و بی عیب و نقص را از این سیستم‌ها داشت. AOP، فرآیندی است که از ترکیب UV و ازن حاصل می‌شود و باعث ایجاد پارامتر سومی به نام رادیکال هیدروکسیل می‌گردد. رادیکال‌های هیدروکسیل در گندزدایی دارای امتیاز بالاتری نسبت به ازن یا اشعه UV به تنهایی هستند.

سیستم گندزدایی خوب، بهتر و بهترین

سیستم گندزدایی خوب : کلر و UV

سیستم گندزدایی بهتر : کلر و ازن

بهترین سیستم گندزدایی : کلر و AOP

کاهش میزان مصرف کلر و در نتیجه، صرفه جویی در هزینه ها، بسیار حائز اهمیت است. طبق گزارشات، می توان با استفاده از سیستم گندزدایی دو مرحله ای، مقدار مصرف کلر را، بسته به تعداد شناگران، به میزان ۵۰، ۶۰ و حتی ۷۰ درصد کاهش دهیم. نکته ی جالب توجه دیگر در استفاده از سیستم های ۲ مرحله ای، شفافیت آب است که برای صاحبان استخر اهمیت زیادی دارد.

ممکن است در نگاه اول این گونه به نظر برسد که هزینه سیستم ۲مرحله ای بالاتر است. اما با توجه به بالا بودن هزینه خرید کلر و کاهش چشمگیر مصرف آن در سیستم های دو مرحله‌ای، این سیستم ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!