تجهیزات ساخت استخر

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت استخر

خلاصه مطلب
رفتن به استخر یکی از لذت بخش ترین تفریحات زندگی است که باعث می‌شود برای ساعاتی تمام غم ها، فشارها و استرس‌ها را به کناری گذاشته و از زندگی لذت ببریم. اما تا به حال با خود فکر کرده اید که یک استخر چگونه ساخته می‌شود و...

جدول سر تیترها

رفتن به استخر یکی از لذت بخش ترین تفریحات زندگی است که باعث می‌شود برای ساعاتی تمام غم ها، فشارها و استرس‌ها را به کناری گذاشته و از زندگی لذت ببریم. اما تا به حال با خود فکر کرده اید که یک استخر چگونه ساخته می‌شود و تجهیزات ساخت استخر چه هستند؟

فرآیند طراحی و آماده سازی تجهیزات ساخت استخر

گاه برخی افراد تصمیم می‌گیرند در طبقات زیرین مجتمع مسکونی خود یک استخر شخصی بسازند و از آن لذت ببرند و یا اینکه از طریق آن به کسب درآمد بپردازند. بسیاری از شرکت‌ها و ادارات هم از تاسیس یک استخر اختصاصی کوچک یا بزرگ برای کارکنانشان بدشان نمی آید؛ این کار هم هزینه‌های آنها را کاهش می‌دهد و هم تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری کارکنان دارد.

علاوه بر این‌ها استفاده‌های درمانی استخر و بخش هایی مانند سونا و جکوزی بسیاری از افراد را به استفاده از این مکان ترغیب می‌کند. ما در این نوشته قصد داریم نکاتی را درباره ساخت استخر توضیح داده و شما را بیشتر با این فرآیند آشنا کنیم.

چرا انتخاب پیمانکار خوب اهمیت زیادی دارد؟

گاه برخی افراد تصور می‌کنند که ساخت استخر کار چندان دشواری نیست و هر پیمانکار ساختمانی می‌تواند از پس انجام آن برآید؛ باید گفت که این تصور کاملا نادرست است و طراحی استخر و بخش‌های مختلف آن یک رشته کاملا تخصصی است؛ به همین خاطر برای ساخت استخر باید به سراغ پیمانکاران مخصوص استخر رفت؛ کسانی که به طور تخصصی در زمینه طراحی و ساخت استخر فعالیت می‌کنند و تا به حال چندین پروژه مشابه را اجرا کرده اند.

این دسته از پیمانکاران از جزییات اجرای پروژه ساخت استخر و تجهیزات ساخت استخر کاملا مطلع هستند و نقشه‌های متنوعی برای معماری استخر با توجه به فضای مورد نظر شما طراحی می‌کنند. یک پیمانکار خوب استخر را نه به صورت تجربی و مشاهده ای بلکه به صورت علمی طراحی می‌کند و در این راستا از متخصصان آب، متخصصان تربیت بدنی، متخصصان برق، متخصصان مکانیک و متخصصان عمران برای اجرای پروژه و برنامه ریزی ابعاد آن کمک می گیرد.

یک پیمانکار خوب استخر را نه به صورت تجربی و مشاهده ای بلکه به صورت علمی طراحی می‌کند و در این راستا از متخصصان آب، متخصصان تربیت بدنی، متخصصان برق، متخصصان مکانیک و متخصصان عمران برای اجرای پروژه و برنامه ریزی ابعاد آن کمک می‌گیرد

استخرها انواع مختلفی دارند که مهم ترین و رایج ترین نوع آنها استخر بتنی است؛ در ساخت استخر بتنی پس از انتخاب مکان و کارشناسی کردن آن، در ابتدا عمل زیرسازی و آرماتور بندی انجام می‌شود. سپس کار بتن ریزی صورت می‌گیرد که پس از آن با آب بندی اولیه، نقایص احتمالی کار برطرف می‌شوند و مراحل بعد ساخت کاسه استخر پیش می‌رود.

این کارها ناظر به بخش عمرانی پروژه هستند که بخشی از آنها قبل از انجام امور تاسیسات مکانیکی و الکتریکی انجام می‌شود و بخش دیگر بعد از آن. بخش دوم اجرای پروژه عملیات مربوط به تجهیزات استخر است که در حقیقت بخش مکانیکی پروژه محسوب می‌شود؛ در بخش مکانیکی شیوه قرارگیری تاسیسات گرمایشی و سرمایشی طراحی و اجرا می‌شود و همچنین سیستم‌های گردش آب و تصفیه و گندزدایی پیاده سازی می‌شوند.

پس از آن که لوله کشی‌های مورد نیاز انجام شد، نوبت به پیاده سازی تاسیسات الکتریکی می‌رسد که مواردی شامل روشنایی، پمپ استخر، دستگاه‌های هواساز، رطوبت گیر، تهویه، سیستم‌های ایمنی و … را شامل می‌شوند. بخش پایانی پروژه، تکمیل فرآیندهای عمرانی است که در ابتدای کار آغاز شده بود و در اینجا با انجام سرامیک کاری و امور عمرانی سطحی پایان پیدا می‌کند.

جایگاه پمپ استخر در تجهیزات ساخت استخر کجاست ؟

تجهیزات ساخت استخر از نظر تعداد بسیار زیاد و از نظر تفاوت مدل، بسیار متنوع هستند. اما مهم ترین قطعه در تجهیزات استخر، پمپ استخر است که وظیفه تنظیم میزان ورود و خروج آب و همچنین متعادل نگه داشتن غلظت مواد شیمیایی مورد نیاز برای تصفیه آب را برعهده دارد.

سیستم تصفیه آب استخر آب را در یک مسیر چرخه ای به حرکت درمی آورد و با ایجاد جریان در آن به از بین بردن آلودگی‌ها کمک می‌کند. معمولا مسیر خروج آب در کف استخر طراحی می‌شود که در آنجا پمپ استخر قرار دارد و آب استخر برای تصفیه به آنجا هدایت می‌گردد.

پس از تصفیه آب توسط پمپ استخر دوباره به استخر برگردانده می‌شود. پمپ استخر، مهم ترین قطعه در ساخت استخر محسوب می‌شود که گاه از آن با عنوان قلب استخر نیز یاد می‌کنند. مدل‌های مختلفی از نظر کارکرد و توانایی برای پمپ وجود دارد که بر حسب متراژ استخر، عمق و گنجایش نوع مناسب را انتخاب می‌کنند.

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید