سیانوریک اسید

سیانوریک اسید

خلاصه مطلب
سیانوریک اسید سیانوریک اسید سال هاست که در بخش ضدعفونی و نگهداری استخرهای شنا کلردار وجود دارد.دانشمندان معتقدند که اگر سیانوریک اسید در استخر زیاد استفاده شود خطرناک است و می تواند مشکلات جدی برای سلامتی و نیز نگهداری...

جدول سر تیترها

سیانوریک اسید

سیانوریک اسید سال هاست که در بخش ضدعفونی و نگهداری استخرهای شنا کلردار وجود دارد.دانشمندان معتقدند که اگر سیانوریک اسید در استخر زیاد استفاده شود خطرناک است و می تواند مشکلات جدی برای سلامتی و نیز نگهداری استخر ایجاد کند.

سیانوریک اسید از نظر تکنیکالی یک اسید است ولی متفاوت با موریاتیک اسید است، که در صنعت استخر برای کنترل و تنظیم مقدار ph آب استخر استفاده می شود.به عنوان یک محصول مستقل فروخته می شود و یا به عنوان افزودنی مناسب(تثبیت کننده) در قرص های کلر خریداری می شود.می تواند در آب حل شود و تاثیر کمی بر Ph ، آلکالینیتی و سختی دارد.برخلاف دیگر اسید ها،به صورت متداول به عنوان تثبیت کننده کلر استفاده می گردد، و تشکیل یک پیوند شیمیایی ضعیف و موقت با کلر می دهد.این به آن معناست که کلر آزاد موجود در آب را تثبیت می کند، و از همه مهمتر کلر را در برابر خورشید حفظ می کند(چرا که سیانوریک اسید توانایی جذب اشعه UV را دارد) تا زمانی که کلر برای ضدعفونی و اکسیداسیون مواد در استخر مصرف گردد.

نکاتی در رابطه با سیانوریک اسید

سیانوریک اسید

یک استخر کلرزنی شده با سیانوریک اسید در تماس با نور مستقیم خورشید همچنان کلر در آن باقی می ماند؛ در حالی که، بدون تثبیت کننده، کلر از بین می رود و استخر  برای ساعت ها بدون کلر آزاد و بدون محافظ میگردد.از همه مهم تر سیانوریک اسید مصرف نمی شود و در طول زمان در آب استخر ایجاد می شود.

عواقب مقدار سیانوریک اسید بالا

پتانسیل کلر برای اکسید کردن،اغلب به عنوان ( ORP(oxidation reduction potential  اندازه گیری می شود که شاخص خوبی برای نشان دادن اثر کلر است.

در طول سالها، بسیاری از مطالعات مستقل و پژوهشی تحقیقاتی نشان داده اند که وقتی مقادیر سیانوریک اسید در استخر بالا می رود، مقدار  ORPبه طور پیوسته کاهش می یابد و نشان می دهد که اثر کلر کاهش می یابد. علاوه بر این، بین مقدار افزایش سیانوریک اسید و زمان لازم برای کشتن باکتری های موجود در آب استخر رابطه مشخصی وجود دارد. به این صورت که غلظت بالای سیانوریک اسید زمان کشتن ویروس­ها و باکتری­ها را افزایش می دهد.

به علاوه، زمانی که مقدار سیانوریک اسید بالا باشد، کلر در کشتن خطرناک ترین میکروارگانیسم ها در آب مثل  cryptosporidium parvum بی اثر است.

Cryptosporidium parvum یا  cryptoیک میکروارگانیسم مقاوم در برابر کلر می باشد که منجر به بیماری های معده روده ای می شود، شبیه به Giardia، که در روده انسان تولید می شود.

Crypto یک پوسته خارجی پایدار دارد که باعث می شود بتواند در خارج از بدن انسان زنده بماند.از طریق آب آشامیدنی یا آب استخر منتشر می شود، و طیف وسیعی از غلظت کلر را تحمل می کند.

هر ساله، هزاران مورد مستند شده از cryptosporidiosis در استخرهای عمومی اتفاق می افتد، که اغلب از ماده مدفوع ناشی می شود.زمانی که موردی مشکوک به crypto  اتفاق افتد،مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می کنند که غلظت کلر آزاد 20ppm به مدت 32 ساعت برای غیرفعال کردن 99.9 درصد crypto در استخر (CT = 15,300 mg * min / L) باشد.

تحقیقات اخیر CDC که در کنفرانس جهانی بهداشت آبی 2015 (2015 World Aquatic Health Conference) ارائه شده است نشان می دهد که حتی زمانی که مقادیر سیانوریک اسید تا حد 10 تا 20ppm  تحت شرایط سوپرکلریناسیون باشد، سیستم تصفیه فعلی(فقط کلر) برای غیرفعال کردن 99.9 درصد از crypto در آب استخر کافی نیست. همچنین بیان می کند که روش های دیگر و سیستم گندزدایی ثانویه در کنار کلر برای حفاظت از شناگران از مشکلات مدفوعی باید در نظر گرفته شود.

در صورتی که مقدار سیانوریک اسید بسیار بالا باشد چه باید کرد؟پاسخ ساده است-تنها روش قابل اطمینان برای حذف سیانوریک اسید از استخرهای شنا از طریق تخلیه یا رقیق سازی یا از بین بردن آن با اسمز معکوس می باشد.

:References
Anderson, J. R., “A Study of the Influence of Cyanuric Acid on the Bactericidal Effectiveness of Chlorine”, Amer. Journal of Pub. Health, Oct, 1965
Andersen, J. R., “The influence of cyanuric acid on the bactericidal effectiveness of chlorine,” Ph.D. Dissertation, University of Wisconsin, 1963.
Canelli, E., “Chemical, Bacteriological, and Toxicological Properties of Cyanuric Acid and Chlorinated Isocyanurates as Applied to Swimming Pool Disinfection”, Department of Chem., University of Naples, American Journal of Public Health, February, 1974
Fitzgerald, G. P., DerVartanian, M. E., “Pseudomonas aeruginosa for the Evaluation of Swimming Pool Chlorination and Algicides”, Water Chemistry Laboratory, Applied Microbiology, University of Wisconsin, Madison; March, 1969
Hill, V., “Effect of Cyanuric Acid on the Inactivation of Cryptosporidium Parvum Under Hyperchlorination Conditions.” World Aquatic Health Conference. Scottsdale, AZ. Oct, 2015
Johnson, J. D., Disinfection, “Water & Wastewater”, University of North Carolina, Chapel Hill, N.C.
Shields JM, Arrowood MJ, Hill VR, Beach MJ. The effect of cyanuric acid on the chlorine inactivation of Cryptosporidium parvum in 20 ppm free chlorine. J Water Health. 2009;7(1):109–14.
Williams, K., “CYA, Benefactor or Bomb.” Newcastle, CA., Dec, 1997

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید