پودر کلر

پودر کلر

پودر کلر، یکی از محصولاتی است که برای گندزدایی آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول، با از بین بردن میکروارگانیسم‌هایی همچون باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها، جلوگیری از رشد جلبک و اکسید کردن آلاینده‌هایی همچون عرق، پوست و بزاق شناگران و گرد و خاک، باعث حفظ بهداشت و شفافیت آب و سلامت شناگران می‌شود.

توصیه می‌شود برای گندزدایی آب استخر با این محصول، از مخزن میکسر و دوزینگ پمپ استفاده کنید. پودر کلر توسط یک میکسر در آب حل شده و از طریق مخزن سرریز به آب افزوده می‌شود. دوزینگ پمپ نیز میزان تزریق کلر به آب استخر را به صورت خودکار تنظیم می‌کند. هرگز پودر کلر را به کلرزن خطی اضافه نکنید چراکه بخارات ناشی از ترکیب این پودر با آب، باعث بروز انفجار در مخزن دستگاه می‌شود.

پودر کلر برای شوک کلر استخر نیز کاربرد دارد. برای شوک دادن به استخر، مقداری زیادی کلر (دو یا چند برابر مقدار کلری که برای گندزدایی آب مورد استفاده قرار می‌گیرد) را یکباره به آب استخر اضافه می‌کنند تا میزان کلر آزاد آب به ده برابر میزان کلر ترکیبی برسد. اینکار باعث از بین رفتن میکروارگانیسم‌ها، آلاینده‌ها و کلرامین‌ها (کلر ترکیبی که عامل بوی نامطبوع آب استخر و سوزش چشم و خارش پوست شناگران است) می‌شود و بهداشت و شفافیت آب را بالا می‌برد.

توصیه می‌شود هر یک یا دو هفته یکبار به آب استخر شوک بدهید. اجرای عملیات شوک کلر در این مواقع نیز ضروری است: هنگام بازگشایی استخر در آغاز فصل شنا یا هنگام تعطیل کردن استخر با فرارسیدن فصل سرما، درصورتی‌که آب استخر، کدر یا سبز شده باشد، زمانی‌که افراد زیادی در آب استخر شنا کرده باشند، درصورتی‌که آلودگی نامتعارفی مثل لاشه‌ی پرندگان در آب استخر افتاده باشد و زمانی‌که بروز نشانه‌های مثل بوی تند کلر آب استخر یا سوزش چشم شناگران، حاکی از آن باشد که میزان کلر ترکیبی آب به سطح خطرناکی رسیده است.

برای شوک دادن به استخر، همیشه از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید. هر نیم کیلوگرم کلر را به یک سطل بیست لیتری اضافه کنید که تا حدود سه چهارم از آب پر شده است و با یک وسیله‌ی چوبی، مخلوط را به آرامی هم بزنید تا “پودر کلر” کاملاً در آب حل شود. درحالیکه پمپ روشن است، محتویات سطل را دورتادور استخر بریزید تا کلر به خوبی در سراسر آب استخر پخش شود. همیشه هنگام غروب یا در طول شب به آب استخر شوک بدهید تا کلر در اثر نور خورشید از بین نرود و تا هشت ساعت پس از اضافه کردن پودر کلر، در آب شنا نکنید.

پودر کلر

  • مناسب برای گندزدایی و شوک کلر استخر
  •  قابل استفاده برای شوک کلر استخر
  • نحوه‌ی مصرف: به صورت حل شده در آب
  • زمان انتظار: هشت ساعت
  • هنگام شب به آب استخر افزوده شود
دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!