پودر افزایش دهنده‌ی پی اچ (pH) مگاپول

پودر افزایش دهنده‌ی pH مگاپول (pH Up)، محصولی است که برای خنثی کردن حالت اسیدی آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. pH، یکی از مهم‌ترین پارامترهای شیمیایی آب است که باید همواره در حالت تعادل باشد. این پارامتر که معیاری برای سنجش اسیدیته‌ی آب به شمار می‌رود، در مقیاس ۰ تا ۱۴ اندازه‌گیری می‌شود. pH پایین‌تر از ۷، حاکی از اسیدی بودن آب است و زمانی که به ۸ برسد، نشان می‌دهد که آب، خاصیت قلیایی یا بازی پیدا کرده است. سطح مناسب pH آب استخر، دقیقاً میان این دو نقطه قرار دارد: ۷/۲ تا ۷/۸.

pH  آب استخر به شدت ناپایدار است چراکه عوامل مختلفی نظیر آب باران و موادی که توسط شناگران وارد آب می‌شوند ( از جمله مواد آرایشی – بهداشتی و عرق) می‌توانند بر سطح آن تاثیر بگذارند. از این رو، افزاینده‌ی pH، از جمله مواد شیمیایی پرکاربرد و ضروری استخری به شمار می‌رود که می‌بایست همواره در دسترس استخرداران باشد.

اثرات منفی آب اسیدی استخر

پایین بودن سطح pH، باعث می‌شود که کلر آب استخر سریع‌تر استفاده شود و میزان مصرف مواد گندزدا بالا برود. حفظ pH در محدوده‌ی مجاز برای راحتی شناگران نیز ضروری است چراکه عدم تعادل این پارامتر شیمیایی می‌تواند منجر به خارش پوست، سوزش غشای مخاطی چشم و بینی و ریزش و تغییر رنگ مو شود. تعادل pH برای محافظت از لوازم و تجهیزات استخر نیز ضروری است. آب بیش از حد اسیدی، خاصیت خورندگی دارد و منجر به خرابی لوازمی مثل نردبان و روکش و همچنین قطعات فلزی تجهیزات استخر می‌شود. عدم تعادل pH همچنین می‌تواند به روکش گچی سطوح استخر نیز آسیب وارد کند.

نحوه‌ی مصرف افزایش دهنده‌ی pH مگاپول

pH آب را با استفاده از تست کیت یا محصولات مشابه اندازه‌گیری کنید. اگر pH کمتر از ۷ بود، به ازای هر متر مکعب از آب استخر، ۱۰ گرم از پودر را به آب اضافه کنید. این مقدار می‌تواند pH آب را به میزان ۰/۲ الی ۰/۴ افزایش دهد.

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!