محاسبه پمپ استخر + راهنمای جامع انتخاب پمپ تصفیه استخر

محاسبه پمپ استخر + راهنمای جامع انتخاب پمپ تصفیه استخر

پمپ، قلب سیستم گردش آب استخر است و انتخاب پمپ درخور به منظور انتقال میزان مناسب آب به استخر بسیار حایز اهمیت است. هدف پمپ استخر، عبوردادن تمام حجم آب از فیلتر، جهت جداسازی فضولات مریی و نامریی است. به همین دلیل برای انتخاب پمپ مناسب بایستی بدانیم کدام نوع پمپ نیاز ما را برآورده خواهد کرد. از همین رو، در این مقاله محاسبه پمپ استخر را به روشی بسیار آسان توضیح خواهیم داد تا بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن در انتخاب پمپ تصفیه استخر به درستی عمل کنید. در ادامه سوالاتی مطرح خواهد شد که بایستی در طول محاسبات خود به آنها پاسخ دهید. 

 1. چگونه پمپ مناسب برای استخر را به صورت سرانگشتی انتخاب نماییم؟
 2. تفاوت پمپ‎های درون زمین و روی زمین کدام است؟
 3. آیا بنا بر باور عام، پمپ بزرگتر برای استخر، بهتر است؟
 4. چگونه هد دینامیکی کل (TDH) را محاسبه نماییم؟
 5. میزان مقاومت تقریبی ایجادشده توسط هر یک از تجهیزات استخر چقدر است؟
 6. منحنی کارایی پمپ چیست و چه کاربردی دارد؟
 7. چگونه با استفاده از گیج خلاء و گیج فشار، هد کل را محاسبه نماییم؟

شدت جریان پمپ با واحد گالن در دقیقه (GPM) ، یکی از فاکتورهای اصلی است. هر پمپ، ویژگی‎های جریان گوناگونی دارد و شدت جریان آن، بسته به شرکت سازنده و مدل، متفاوت خواهد بود. نکته مهم دیگر این است که تمام اسب بخارها (واحد توان پمپ) یکسان نیستند. پمپ‎ها همچنین برای استخرهای درون زمین و روی زمین، جداگانه ساخته می‎شوند. تفاوت اصلی آن‎ها در این است که پمپ‎های روی زمین، معمولاً خودمکش (Selfpriming) نیستند و باید پایین‎تر از سطح آب نصب شوند. تفاوت بزرگ دیگر مربوط به طراحی داخلی پمپ‎های درون زمین است که برای غلبه بر طول بیشتر لوله‎ها و تعداد بیشتر تجهیزات، باید شدت جریان بیشتری تولید نمایند.

فرمول-محاسبه-پمپ-استخر

نرخ گردش آب، مدت زمانی است که طول می‏کشد تا تمام حجم آب استخر از سیستم فیلتراسیون عبور نماید و برای اکثر استخرها نزدیک به 8 ساعت تعریف می‎گردد. با درنظرگرفتن 8 ساعت به عنوان نرخ گردش مطلوب، شدت جریان مورد نیاز (GPM) برای فراهم‎شدن این زمان، از طریق رابطه زیر، قابل محاسبه خواهد بود:

برای محاسبه حجم استخر (با واحد گالن)، روابط بدین شرح است:

 • استخرهای مستطیلی: طول×عرض×عمق متوسط×7/5
 • استخرهای بیضوی: قطر کوچک×قطر بزرگ×عمق متوسط×5/9
 • استخرهای دایره‎ای: مجذور قطر×عمق متوسط×5/9

لازم به ذکر است که واحد طول در روابط فوق، فوت می‎باشد.

فرمول-محاسبه-پمپ-استخر

به عنوان مثال، برای یک استخر مستطیلی به ابعاد 32×16 فوت و عمق متوسط 4.5 فوت، خواهیم داشت:

هنگامی که آب به درون لوله‎ها، اتصالات، شیرها و سایر تجهیزات پمپ می‎شود، شدت جریان آن به دلیل اصطکاک، کاهش می‎یابد. این مقاومت در برابر جریان آب، همان چیزی است که پمپ برای فراهم‎نمودن شدت جریان مورد نیاز، باید بر آن غلبه نماید. برای محاسبه هد دینامیکی کل (TDH)، روابط طولانی‎ای وجود دارد که میزان دقیق آن را بدست می‎دهند، اما به کمک یک سری تخمین‎های سرانگشتی، می‎توان میزان مقاومت‎های موجود در مسیر پمپ را به صورت تقریبی محاسبه نمود. با جمع‎نمودن مقادیر این مقاومت‎ها، مقدار مقاومت کل (بر حسب فوت هد) بدست می‎آید.

میزان مقاومت تقریبی ایجادشده توسط هر یک از تجهیزات استخر، به شرح زیر می‎باشند:

 • فیلتر استخر: 10 فوت
 • گرم‎کن (Heater) استخر: 10 فوت
 • جاروی استخر: 10 فوت
 • سیستم لوله‎کشی: 1 فوت به ازای هر 10 فوت طول لوله
 • زانوی 90 درجه: 1 فوت به ازای هر زانو
 • کلرزن خطی یا پالاینده دیگر: 2 فوت
 • شیرهای جهت‎دار (Directional): یک فوت به ازای هر شیر
 • چربی‎گیر (Skimmer) و چاهک (Drain):  دو فوت به ازای هر کدام
 • ورودی آب استخر (Wall Retur): دو فوت به ازای هر کدام

پس از انجام محاسبات فوق، باید به منحنی کارایی پمپ که توسط سازنده آن ارایه می‎گردد، مراجعه نمود. منحنی کارایی پمپ، نموداری است که محور عمودی آن، فوت هد (FOH) و محور افقی آن، شدت جریان (GPM) است. پس از یافتن نقطه هم‎رسی GPM و FOH محاسبه ‎شده، منحنی ‎ای را انتخاب می‎کنیم که به این نقطه، نزدیکتر است. در صورتی که دو نمودار نزدیک به نقطه عملکرد وجود داشته باشد، نمودار مربوط به پمپ کوچکتر را انتخاب می‎نماییم.

باور عام بر این است که پمپ استخر بزرگتر، بهتر است؛ در صورتی که چنین نیست. پمپ بزرگتر، هزینه‎های عملیاتی بیشتری دارد و اگر خیلی بزرگ باشد، پدیده کاویتاسیون (حباب‎زایی) رخ می‏دهد. پمپ‎های بزرگ همچنین عملیات فیلتراسیون را به خطر انداخته و سبب آسیب‎رسانی به فیلتر می‎شوند.

یک روش دیگر جهت محاسبه هد کل (بر حسب فوت)، استفاده از گیج خلاء و گیج فشار است. گیج خلاء را به سمت مکش پمپ و گیج فشار را به سمت تخلیة آن، وصل نموده و به هنگام فعالیت پمپ، اعداد گیج‎ها را می‎خوانیم. هر psi 1 در گیج خلاء، معادل 1.1 فوت هد و هر psi 1 در گیج فشار، معادل 2.3 فوت هد است. با افزودن این دو مقدار به یکدیگر، هد کل بر حسب فوت، محاسبه می‎گردد.

نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید